Uncategorized

Jak Prawidłowo Oczyścić Twarz Wieczorem?

Jak odpowiednio przygotować się do oczyszczania skóry wieczorem? Jeśli chcesz wiedzieć, jak prawidłowo zadbać o skórę podczas wieczornego oczyszczania twarzy, koniecznie przeczytaj ten artykuł! Znajdziesz w nim informacje o różnego rodzaju dostępnych produktach pielęgnacyjnych do twarzy oraz o różnych sposobach mycia w zależności od typu cery i osobistych preferencji. Życzymy miłej lektury!

Dlaczego wieczorna pielęgnacja twarzy jest tak ważna?

Bez wieczornego oczyszczania twarzy ani rusz! Jeśli nie usuniemy z twarzy wszystkich zanieczyszczeń, te nie tylko pobrudzą poduszkę, która dotyka twarzy przez całą noc, ale też doprowadzą do zatkania porów. To krótka droga do wysypu niedoskonałości, trądziku, zapalenia skóry… Co więcej, jeśli zmagamy się z problemami skórnymi i bagatelizujemy wieczorne oczyszczanie twarzy, wówczas jeszcze bardziej pogarszamy stan cery. Nie róbmy tego swoim twarzom!

Gdy nieodpowiednio dbamy o twarz i nie oczyszczamy jej wieczorem, cera wygląda na zmęczoną, przygaszoną i ciemniejszą niż jest naprawdę. Dzieje się tak, ponieważ nawarstwia się martwy naskórek, a zanieczyszczenia sprawiają, że skóra nie może w pełni się zregenerować.

Ponadto, zaniedbanie wieczornej rutyny pielęgnacyjnej może być równoznaczne z przedwczesnym starzeniem się skóry. Prawdą jest, że nieoczyszczona (lub nieprawidłowo oczyszczona) skóra twarzy wygląda starzej. Pojawia się na niej więcej zmarszczek. Wszelkie zanieczyszczenia, od brudu zaczynając i na makijażu kończąc, są odpowiedzialne za niszczenie naturalnej bariery ochronnej skóry (i w rezultacie na narażanie cery na infekcje, zapalenia i reakcje alergiczne). Jeśli chcesz zachować młody wygląd, poświęć chwilę każdego wieczora na dokładny demakijaż.

kobieta w łazience podczas wieczornej pielęgnacji twarzy

Oczyszczanie twarzy — na sucho czy na mokro?

Oczyszczać twarz można zarówno na sucho, jak i na mokro, o ile robi się to dokładnie, skutecznie i nie podrażnia się przy tym skóry. Tak twierdzi wiele osób, z drugiej jednak strony, niektórzy dermatolodzy są zdania, że oczyszczanie twarzy bez wody i żelu do mycia nie może być kompletne i wystarczające.

Jeszcze inni twierdzą, że osoby z wrażliwą lub skłonną do alergii skórą wręcz powinny stosować płyn micelarny, który nie wymaga użycia wody. Najlepszym rozwiązaniem jest więc wsłuchanie się w potrzeby swojej skóry i wybranie najlepszego dla siebie sposobu na oczyszczanie — z wodą lub bez. Najważniejsze, aby wybrana metoda była na tyle skuteczna, by dokładnie oczyszczać twarz i nie podrażniać jej.

Oczyszczanie skóry na mokro

Jeśli decydujesz się na oczyszczanie z użyciem wody, zacznij od przemycia twarzy pianką myjącą lub żelem odpowiednim dla Twojej cery. Zmyj preparat wodą — rękami lub przy pomocy specjalnej szczoteczki do oczyszczania. Osusz twarz czystym ręcznikiem (najlepiej zafundować sobie oddzielny ręcznik do twarzy). Nasącz wacik tonikiem, delikatnie „wciśnij” go w skórę (nie pocieraj), pozostaw do wyschnięcia, a na końcu zastosuj serum i krem.

Oczyszczanie twarzy na sucho

Jeśli przystępujesz do oczyszczania twarzy na sucho po całym dniu bez makijażu, powinnaś nasączyć wacik płynem micelarnym i przemyć nim twarz. Należy zmieniać wacik do momentu, gdy ten będzie całkiem czysty. Kolejny wacik powinien posłużyć Ci do nałożenia na skórę toniku — celem jest przywrócenie skórze prawidłowego pH. Na koniec wystarczy serum dostosowane do potrzeb skóry i dobry jakościowo krem.

wacik kosmetyczny

Jakie produkty stosować, aby jak najlepiej oczyścić twarz wieczorem?

Na rynku kosmetycznym istnieje wiele produktów pielęgnacyjnych idealnych do wieczornego oczyszczania twarzy. Mleczko, płyn micelarny, pianka myjąca, żel do mycia twarzy, np. do skóry wrażliwej, tonik, krem na noc, serum, np. z witaminą C — można właściwie bez końca wymieniać różne rodzaje kosmetyków z wieloma potencjalnie dobroczynnymi dla skóry składnikami.

Nie warto jednak wybierać przypadkowego kosmetyku, który finalnie może okazać się nieodpowiedni dla naszej skóry. Zalecamy najpierw poznać jej potrzeby, a dopiero później wybierać konkretne produkty pielęgnacyjne.

Skóra tłusta, mieszana i trądzikowa „polubi się” z żelami głęboko oczyszczającymi, równocześnie delikatnymi i nienaruszającymi bariery hydrolipidowej skóry. Posiadaczkom suchej skóry sugerujemy zapoznanie się z ofertą delikatnych mleczek myjących, żeli, a także kremów do oczyszczania. Z kolei skóra wrażliwa, naczynkowa i alergiczna mogą skorzystać z wdrożenia w pielęgnacyjną strategię płynów micelarnych, żeli i pianek ze składnikami łagodzącymi.

kobieta dbająca o twarz

Skóra wokół oczu — jak o nią zadbać podczas wieczornego oczyszczania twarzy?

Ze skórą wokół oczu należy obchodzić się bardzo delikatnie, wszak jest ona niemal całkiem pozbawiona gruczołów łojowych. Nie każdy kosmetyk sprosta takiemu zadaniu. Demakijaż oczu nie uda się bez dobrej jakości mleczka, olejku, śmietanki, płynu micelarnego lub płynu do demakijażu. Kobiety, które do makijażu używają kosmetyków wodoodpornych, powinny postawić na płyn dwufazowy.

Od czego należy zacząć proces zmywania makijażu z oczu? Przede wszystkim, od wybrania odpowiedniego dla siebie preparatu i nasączenia nim wacika. Należy przyłożyć wacik delikatnie do zamkniętych oczu, poczekać kilka sekund — w tym czasie powinien rozpuścić się pigment cieni i/lub tuszu do rzęs.

Makijaż zmywamy delikatnie, niegwałtownie — wykonujemy staranne ruchy z góry na dół. Brudny wacik odkładamy i korzystamy z następnych. Dopiero gdy płatek kosmetyczny po przetarciu skóry będzie całkiem czysty, możemy przejść do umycia twarzy (łącznie z okolicami oczu) łagodnym żelem.

kobieta z kremem na twarzy

Prawidłowe oczyszczanie twarzy krok po kroku

Pierwszym krokiem na drodze do idealnie oczyszczonej skóry twarzy wieczorową porą jest demakijaż. Rozpisaliśmy się wyżej o demakijażu oczu (który jest pierwszym etapem oczyszczania), dlatego teraz skupmy się na całościowym demakijażu twarzy.

Artykuł sponsorowany

Demakijaż twarzy

Kobiety, które korzystają z kredki do brwi, powinny „potraktować” je wacikiem nasączonym np. płynem micelarnym. To samo dotyczy wszystkich fragmentów twarzy pokrytych podkładem i pudrem — te kosmetyki koniecznie muszą zostać zmyte przed spaniem!

Umycie twarzy pianką/żelem/kremem/olejkiem

Drugim krokiem jest umycie twarzy żelem, specjalnym kremem, pianką lub olejkiem, który usunie ze skóry pozostałości martwego naskórka, brudu i sebum. Wystarczy niewielka ilość kosmetyku! Najlepiej nałożyć wybrany preparat na wilgotną dłoń i wmasować kolistymi ruchami w twarz.

Jeżeli wybrany produkt jest przeznaczony do głębokiego oczyszczania skóry tłustej i trądzikowej, należy pamiętać o omijaniu okolic oczu. Wszystko po to, by nie podrażnić wyjątkowo delikatnej skóry. Jeśli natomiast kosmetyk jest łagodny dla skóry, wówczas wmasowanie go w okolice oczu nie zaszkodzi skórze.

Miej na uwadze, że wieczorne zabiegi oczyszczające powinny dotyczyć nie tylko samej twarzy, ale także szyi! Po nałożeniu kosmetyku pielęgnacyjnego należy zmyć go dokładnie ciepłą wodą. Gdy upewnisz się, że makijaż i inne zanieczyszczenia zostały usunięte, a skóra została osuszona — możesz przejść do trzeciego kroku.

Tonizacja

Trzecim krokiem jest nałożenie toniku na skórę wacikiem lub czystymi dłońmi. Przez niektórych jest to etap pomijany — zupełnie niesłusznie! Tonizacja pomaga przywrócić skórze równowagę kwasowo-zasadową (prawidłowe pH skóry wynosi ok. 5,5 – odczyn lekko kwaśny). Zbyt kwaśna skóra przetłuszcza się i ulega podrażnieniom, z kolei zbyt zasadowa skóra jest sucha, co skutkuje pojawieniem się uczucia „ściągnięcia”. Zadbanie o utrzymanie odpowiedniego pH skóry jest więc naprawdę istotne.

Zaaplikowanie serum i kremu

Serum do twarzy to produkt zapewniający wysokie stężenie składników aktywnych, którego wiele osób wciąż nie bierze pod uwagę podczas wieczornej rutyny pielęgnacyjnej. Istnieje wiele rodzajów — serum nawilżające, łagodzące, rozjaśniające, wygładzające, wzmacniające, przeciwstarzeniowe, złuszczające i więcej. Warto zaopatrzyć się w odpowiednie dla siebie serum, ponieważ regularne stosowanie może przynieść skórze szereg korzyści. Dopiero po zaaplikowaniu serum, należy nałożyć na twarz krem, aby dopełnić wieczorną pielęgnację.

Zabiegi oczyszczające

Czasami domowa pielęgnacja to za mało. Jeśli tak jest w Twoim przypadku, rozważ skorzystanie z profesjonalnych zabiegów oczyszczających cerę. Salony kosmetyczne oferują m.in. peeling kawitacyjny, chemiczny i laserowy. Zadaniem peelingu jest zmiękczenie i rozpulchnienie naskórka. Rodzaj peelingu dobiera się uwzględniając potrzeby klienta, stan jego cery, a także nasilenie zmian skórnych. Podczas zabiegów oczyszczających często korzysta się z kwasu glikolowego, mlekowego, migdałowego i salicylowego. Możesz zdecydować się także na manualne oczyszczanie twarzy, czyli ręczne usuwanie grudek, zaskórników i nadmiaru sebum przez kosmetyczkę lub kosmetolożkę.

uśmiechnięta kobieta nakładająca krem

Podsumowanie

W prawidłowym oczyszczaniu twarzy wieczorem istotna jest regularność i konsekwencja. Czasami wydaje nam się, że jesteśmy zbyt zmęczone, żeby zmyć makijaż przed snem. Warto wtedy zastanowić się, czy mamy siłę na walkę z niedoskonałościami, które najpewniej pojawią się na twarzy prędzej czy później. Wieczorna pielęgnacja składa się zaledwie z kilku kroków. Cały proces oczyszczania twarzy nie powinien zająć dłużej niż kilka minut. Poświęć swojej twarzy chwilę każdego wieczora, a na pewno Ci za to podziękuje — będzie wyglądać młodo, zdrowo i świeżo!

Dodaj komentarz