Uncategorized

Niezwykłe zwyczaje walentynkowe na świecie. Jakie z nich są Ci znane?

Zestawienie nietypowych zwyczajów walentynkowych z różnych zakątków świata przygotowane przez specjalistów z platformy edukacyjnej Preply odkrywa fascynujący świat tradycji obchodzonych z okazji Dnia Zakochanych. Oto kilka zaskakujących zwyczajów, które mogą być mniej znane, nawet naszym najbliższym sąsiadom.

W Wielkiej Brytanii, a dokładnie w hrabstwie Norfolk, w połowie lutego przechadza się postać znaną jako Jack Valentine, równoważny świętemu Mikołajowi. Mieszkańcy regionu znajdują tajemnicze prezenty „od nieznajomego” u progu swoich drzwi, tworząc wyjątkową tradycję.

Niektóre zwyczaje walentynkowe, takie jak une loterie d’amour we Francji, gdzie organizowano głośne imprezy dla niezamężnych, odeszły w zapomnienie. Zabawa polegała na wykrzykiwaniu anonimowych imion zakochanych, a odrzucone kobiety paliły zdjęcia niedoszłych kochanków. Rząd francuski zdecydował się na zakazanie tej tradycji z powodu jej częstych nadużyć.

W Polsce, choć Walentynki zyskują popularność, wcześniej nie były znane, a Słowianie celebrowali swoje własne święto zakochanych w noc z 21 na 22 czerwca, zwaną Nocą Kupały. W tym dniu organizowano ceremonie zaślubin, wymieniano wianki, szukano kwiatu paproci, a także kąpano się w porannej rosy.

Nie tylko we Francji czy Polsce dawne miłosne tradycje zostały wyparte przez te bardziej komercyjne zwyczaje. Trudno dziś sobie wyobrazić, aby młode Rumunki roztapiały śnieg i tworzyły z niego magiczne eliksiry – a był to popularny rytuał związany z tamtejszym świętem zakochanych, zwanym Dragobete. Słowenki z kolei przestały wpatrywać się w niebo w nadziei na zobaczenie tam przyszłego ukochanego, bowiem dawniej wierzono, że mąż będzie taki, jaki pierwszy ptak ujrzany w dniu zakochanych – zwraca uwagę Sylvia Johnson, ekspert ds. umiejętności językowych i międzykulturowych w Preply.

Niemcy zaskakują swoim walentynkowym prezentem – świniami. W kulturze niemieckiej świnia symbolizuje dobrobyt i pożądanie, stając się nietypowym prezentem zamiast klasycznego amorka ze strzałą.

W Japonii, czekolada jest popularnym prezentem z okazji walentynek, a różne rodzaje czekolady oznaczają różne intencje. Interesującym zwyczajem jest to, że to kobiety kupują prezenty 14 lutego, a mężczyźni odwdzięczają się miesiąc później podczas Białego Dnia.

Korea Południowa również obchodzi walentynki z podziałem na płcie, a 14 kwietnia jest Czarnym Dniem, kiedy osoby samotne jedzą czarne danie, ubrane na czarno.

Na Filipinach 14 lutego to nie tylko dzień zakochanych, ale także czas na masowe śluby, gdzie setki par ślubuje sobie miłość i wierność. Często takie wydarzenia są sponsorowane, umożliwiając parom w trudnej sytuacji finansowej celebrowanie swojej miłości.

Często takie masowe śluby na Filipinach są sponsorowane przez władze. Zdarza się, że to jedyny sposób, aby osoby żyjące w ubóstwie mogły sobie pozwolić na ślub. Takie ceremonie może nie są szczególnie intymnym wydarzeniem, ale z pewnością bardzo spektakularnym – podkreśla Sylvia Johnson z Preply. 

Co ciekawe, niektóre kraje świętują miłość w innych terminach. W Estonii, Finlandii i kilku krajach Ameryki Łacińskiej 14 lutego obchodzi się Dzień Przyjaciela, podobnie jak w Salwadorze, gdzie ludzie losują imiona przyjaciół i obdarowują ich prezentami. Natomiast Walia, Rumunia, Słowenia i Hiszpania obchodzą swoje święto miłości w innych dniach, pokazując, że tradycje walentynkowe są niezwykle zróżnicowane na całym świecie.

Dodaj komentarz