Uncategorized

5 mitów o kubeczkach menstruacyjnych

Powstało wiele mitów na temat kubeczków menstruacyjnych, a także samej menstruacji. Czy krew cofa się do organizmu, gdy kubeczek menstruacyjny jest pełen? Czy to prawda, że dziewica nie może używać kubeczka menstruacyjnego?

W tym artykule zebraliśmy 5 najpopularniejszych mitów oraz przedstawiliśmy prawdę na ich temat. Miej pewność, że potrafisz oddzielić fakty od fikcji J

MIT 1: Kiedy kubeczek się zapełni, krew wraca do macicy

PRAWDA: Ten pogląd to zupełny mit! Krew menstruacyjny przepływa z macicy do pochwy przez bardzo mały otwór w szyjce macicy. Następnie ląduje w Twoim kubeczku. Nie możliwym jest by krew przepłynęła w drugą stronę. Tak działa natura, mięśnie macicy intensywnie wypychają krew jedynie w jedną stronę.

Nawiasem mówiąc mogłabyś nawet stać na głowie, a krew menstruacyjna by się nie cofnęła.

Dziewica z kubeczkiem menstruacyjnym

MIT 2: Dziewice nie mogą używać kubeczków menstruacyjnych

PRAWDA: Oczywiście również dziewice mogą używać kubeczków. Będzie to dla nich na początku większym wyzwaniem przy aplikacji, dlatego powinny wybierać najmniejsze rozmiary (zazwyczaj S).

Błona dziewicza nie uniemożliwia używania kubeczków. W wyniku ich stosowania może (nie musi) ona zostać naderwana bądź przerwana. Mając to na uwadze pamiętaj, że o tym czy jesteś dziewicą nie świadczy obecność błony, a fakt czy odbyłaś już stosunek seksualny.

Łatwiej będzie zacząć stosować kubeczek jeśli już masz doświadczenie z tamponami, ale też nie jest to wyznacznikiem. Co ciekawe, tampony również mogą naruszać błonę dziewiczą.

MIT 3: Nie można swobodnie korzystać z toalety z włożonym kubkiem

PRAWDA: Zaaplikowany kubeczek zupełnie nie przeszkadza w korzystaniu z toalety. A zatem możesz spokojnie iść do łazienki i normalnie się załatwić. Dodatkowo, nie będzie Ci przeszkadzać sznureczek od tamponu. Kubeczek możesz opróżniać dowolną ilość razy. Jeśli więc masz potrzebę, aby to zrobić przed bądź po skorzystaniu z toalety, to nie ma do tego żadnych przeciwwskazań. Chociaż pamiętaj, że nie jest to w ogóle konieczne.

Kobieta trzymająca w rękach kubeczek menstruacyjny

MIT 4: Endometrioza wyklucza możliwość stosowania kubeczka menstruacyjnego

PRAWDA: Używanie kubeczka menstruacyjnego jest całkowicie bezpieczne, gdy chorujesz na endometriozę. Skonsultuj jednak swoją decyzję z lekarzem ginekologiem.

MIT 5: Nie trzeba wygotowywać kubeczka po każdym cyklu

PRAWDA: W rzeczywistości zalecane jest by wygotować kubeczek po oraz przed każdą miesiączką. Również przed pierwszym użyciem. Wygotowywanie kubeczka ma na celu zniszczenie wszystkich bakterii oraz dbanie o jego higienę. Zdecydowanie warto to robić.

Podczas miesiączki pomiędzy opróżnianiem kubeczka i jego aplikacją wystarczy, że opłuczesz go dokładnie pod bieżącą wodą. Jeśli chcesz, możesz także posiadać więcej niż jeden kubeczek i zawsze aplikować taki uprzednio wygotowany. W sytuacji, gdy znajdujesz się w publicznej toalecie możesz przetrzeć kubek papierem lub opłukać wodą z butelki.

Kubeczek wygotowuje się we wrzącej wodzie przez około 7 minut. Można to zrobić w garnuszku zalewając kubek wodą, tak by nie dotykał dna. Zanim jednak rozpoczniesz opłucz go dokładnie pod bieżącą wodą. Do sterylizacji można wykorzystać również pojemnik do sterylizacji. Umieszcza się w nim kubeczek, zalewa wodą i wstawia do mikrofalówki na kilka minut.  

Na pierwszym miejscu zawsze pamiętaj o higienie rąk, gdy przystępujesz do wyjmowania, aplikacji, czyszczenia kubeczka itd.

Kubeczki menstruacyjne w różnych kolorach

Podsumowując

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o kubeczku menstruacyjnym, to zapraszam Cię do zapoznania się z następującym artykułem – https://happy-cup.pl/kubeczek-menstruacyjny-co-to-jest/. Znajdziesz w nim między innymi informacje o tym jak dbać o higienę kubeczka i wykonywać jego sterylizację. Ponadto poznasz także opinie użytkowniczek oraz wiele innych podstawowych wiadomości obalających jeszcze więcej mitów.

Radość kobiet używających kubeczka Happy Cup

Dodaj komentarz