Uncategorized

Jak wybielić firanki? Najlepsze sposoby na skuteczne wybielanie firan

Nieskazitelnie czyste, śnieżnobiałe firanki wprowadzają do pomieszczenia wspaniały, przytulny klimat. W dodatku ukazują gościom gospodarza jako osobę schludną i gościnną, zaś domownicy doceniają wygląd firan. Jednakże czasem trudno dobrze wybielić firanki, które wciąż pozostają poszarzałe i upstrzone plamkami. W artykule podpowiemy, jakie są najlepsze sposoby na wybielanie firanek.

Wybielanie firanek podczas mycia w pralce automatycznej

Jako że niekiedy firanki są wykonane z delikatnego materiału, zapewne Państwo boją się, że w pralce podczas wirowania, mogłyby się uszkodzić. Jednakże pranie w pralce automatycznej marki Electrolux jest w pełni bezpieczne i skuteczne. Pralka automatyczna bowiem często ma specjalny program do prania firanek.O tym informuje wyświetlacz elektroniczny pralki. Wystarczy wybrać na nim ten program. Wówczas nie muszą Państwo męczyć się z praniem ręcznym, które wysusza dłonie. Jako że nie wszystkie pralki automatyczne mają opcję prania firanek, trzeba przed praniem koniecznie sprawdzić, czy Państwa pralka ma tę funkcję. Bardzo ważne są także funkcje parowe pralki. Dobrze by było, gdyby włączyć je podczas prania firan. Przykładem pralki automatycznej, która posiada pożądany system Ultra Wash, jest maszyna Electrolux PerfectCare. Gwarantuje on konkretne wybielanie firan przy małym zużyciu energii i krótkim praniu, bowiem cały program trwa nie dłużej niż jedna godzina. Pozwala to zaoszczędzić czas i pieniądze za prąd. Pralka zapewnia też małe zużycie wody. Jest więc w pełni energooszczędna, co stanowi dodatkowy atut. Program, o którym Państwu wspomnieliśmy nazywa się AutoDose i gwarantuje krótki czas prania, natomiast prędkość wirowania jest dostosowany do delikatnego materiału. Umożliwia on sterowanie smartfonem praniem, bowiem program łączy się z aplikacją na smartfona. 

Tradycyjne mycie w soli i zimnej wodzie

Jest to znany sposób, aczkolwiek dający piękne rezultaty w postaci śnieżnobiałych, czystych firan. Najłatwiej umyć tak firanki w wannie lub większej misce. Do wanny należy nalać około 10 litrów zimnej wody i dodać do niej minimum 250 dag soli. Sól bowiem ma silne właściwości antystatyczne i skutecznie pozbywają się kurzu i innych zanieczyszczeń będących przyczyną szarości firanek. W ten sposób najlepiej z pewnością wybielą się firany ze sztucznych włókien, które przyciągają więcej pyłków kurzu. Firany należy moczyć przez kilka godzin w takiej wodzie, po czym mokre (nie na tyle, by kapała z nich woda) należy powiesić na karniszu. Sól z zimną wodą, oprócz wybielania spowoduje, że materiał firanki nie będzie pognieciony. 

Moczenie firan w occie 

Prawdą jest, iż ocet pachnie bardzo specyficznie: nieprzyjemnie i ostro. Jednak nie muszą się Państwo obawiać moczenia w nim firan. Po dolania octu do zimnej wody, firany nie przenikną jego zapachem. Jak umyć firanki w occie? Najlepiej zrobić to również w wannie. Należy wlać do niej 10 litrów wody oraz cztery pełne szklanki octu. Samo namaczanie w celu uzyskania czystych firanek trwa kilka godzin. Po tym czasie wystarczy powiesić wilgotne firany na karniszu. Ocet, tak jak sól sprawia, że materiał staje się nieco sztywniejszy, zatem zapobiega gnieceniu się firanek. Wobec tego mogą Państwo cieszyć się lśniącymi, schludnymi oraz prostymi firankami. 

Jak wygląda wybielanie firan sokiem z cytryny?

Owoce na ogół pozostawiają po sobie ciężko zmywalne plamy. Jednak inaczej jest z sokiem z cytryny. On bowiem pomaga zmywać zabrudzenia. W odróżnieniu jednak od dwóch powyższych sposobów na wybielanie firanek, ten sposób łączy mycie ręczne z automatycznym. Bowiem firanki należy zmoczyć w wodzie z dodatkiem soku z cytryny przed włożeniem do pralki. Tutaj przyda się opóźniony start w pralce. Mokre firany wkłada się do bębna pralek i ustawia idealny program do mycia firan. Sok z cytryny odświeża kolor firanek i sprawia, że stają się widocznie bielsze. 

A może soda oczyszczona?

Powszechnie widome jest, że soda jest naturalniejsza aniżeli większość chemicznych środków do ścierania kurzu. Dlatego też wiele osób decyduje się zamiast nich używać sody oczyszczonej. Ma ona zresztą oprócz tego wiele innych zalet. Takich jak chociażby skuteczne odkamienianie czajnika. Jak się okazuje, soda oczyszczona również skutecznie umyć firanki i cieszyć się ich czystym wyglądem. Wystarczy je moczyć parę godzin w zimnej wodzie i dodać do niej 50 dag sody (na 10 litrów wody). Potem należy powiesić mokre firanki na karniszu, aby wysuszyły się.

Pralka ładowana z góry Electrolux jest bardzo wygodna do prania firan. Pralkę ładowaną bowiem można rozpoznać po tym, iż kolejne produkty do załadunku wkłada się przez okienko umieszczone u góry urządzenia. Zapewnia to komfort podczas wkładania dużych materiałów do prania, takich jak właśnie firanki. W dodatku łatwo je potem wyciągnąć. Jako że wybielanie firan w pralce to najskuteczniejszy sposób skutecznego mycia tych elementów dekoracyjnych, warto wcześniej przemyśleć zakup pralki ze specjalnym programem do ich mycia. Warto sprawdzić aktualne oferty marki Electrolux oferującej eleganckie pralki w różnych rozmiarach, jej wymiary to może być np. 60 x 85. Informacje te zawiera karta produktu. Wybrana pralka i jej klasa energetyczna oraz powinna być dopasowana pod kątem swoich potrzeb, tak by domowe obowiązki, w tym pranie, stały się łatwiejsze. 

Dodaj komentarz