Uncategorized

Jak zachęcić dziecko do czytania? Przydatne sposoby

Czytanie to nie tylko fantastyczna przygoda, ale również klucz do rozwijania wyobraźni, zdobywania wiedzy i rozwijania umiejętności językowych. Dlatego tak ważne jest, aby w sposób kreatywny i atrakcyjny zachęcać dzieci do poznawania magicznego świata książek. Nie zawsze jednak jest to takie proste zadanie,  gdyż wiele maluchów dużo bardziej preferuje telefony i komputery niż świat liter. Jak zatem zachęcić dziecko do czytania? Poznaj najskuteczniejsze sposoby.

Jak sprawić, że dziecko zacznie czytać?

Wielu rodziców mierzy się z problemem, jakim jest brak chęci czytania ze strony dziecka. Przede wszystkim musicie znaleźć takie książki, które pasują do jego zainteresowań. Może to być opowieść o przygodach bohaterów, ciekawa historia czy kolorowa książka obrazkowa. Daj maluchowi możliwość wyboru i eksperymentowania z różnymi gatunkami. W ten sposób dużo łatwiej będzie mu się przełamać do chwytania po książkę, a nie ciągłego grania w gry, czy też oglądania telewizji.

To jednak nie koniec propozycji, które mogą się w tej sytuacji przydać. W przypadku zgłębiania słów na kartkach liczy się również nasze otoczenie. Nie powinno ono być w żaden sposób rozpraszające. Stwórzcie zatem w swoim domu przytulny kącik do czytania, wyposażony w miękkie poduszki, pledy i kolorowe lampki. Dziecko polubi spędzać czas w takim miejscu, wchłaniając atmosferę spokoju i magii książek. Ponadto będzie to jego własne miejsce do przeżywania historii z powieści.

Jak wiadomo, rodzice często mają na głowie masę spraw, ale zdarza im się czas wolny. W takich sytuacjach najlepsze rozluźnienie daje obejrzenie ulubionego programu czy dyscypliny sportowej. Jeśli macie ulubionych sportowców i potraficie przewidzieć wynik danego spotkania, to koniecznie spróbujcie typowania. Kod promocyjny Superbet jest w tej sytuacji doskonałą promocją na start. Przy jej użyciu otrzymacie cashbacki, rozmaite bonusy oraz ciekawe freebety.

Najlepsze sposoby, by zachęcić dziecko do czytania

Przejdźmy do pozostałych sposobów, które mogą sprawić, że wasze dziecko nabierze chęci do zgłębiania rozmaitych lektur. Weźcie pod uwagę to, że czytanie może stać się waszą wspólną rodzinną tradycją. Dzięki temu możecie zbudować jeszcze mocniejszą więź, a także pokazać dzieciom, że może być to coś, co warto robić z innymi. Wspólne rozprawianie na temat przeczytanych fragmentów nauczy waszego potomka wyrażać swoje zdanie w sposób asertywny.

Nie zapominajcie o spędzaniu wspólnego czasu w księgarniach. Pozwólcie dziecku samodzielnie przeglądać i wybierać książki, którego je interesują. Wprowadzenie doświadczenia zakupowego może być dodatkową zachętą do czytania. Pomyślcie także o organizacji rozmaitych czytelniczych zadań i wyzwań. Świetnym tego przykładem „książka na tydzień” czy „książka fantastyczna”. Ustal nagrody dla osiągnięcia celu, aby dodatkowo motywować dzieci.

Możecie również spróbować czytania na głos, zwłaszcza przed snem. Ta chwila relaksu pozwoli dziecku zanurzyć się w świat słów, jednocześnie tworząc pozytywne skojarzenia z czytaniem. Maluch będzie wyczekiwał następnego wieczoru, aby zgłębić dalsze losy ulubionych bohaterów. Być może w rezultacie sam sięgnie po książkę i zacznie samodzielnie poznawać dalszą część wybranej powieści.

Pamiętaj o małych krokach!

Zwróćcie uwagę na to, że nie do wszystkiego dojdziecie od razu. Zachęcanie do czytania może być długim procesem, jednak w ostateczności naprawdę opłacalnym. Dzięki niemu maluch:

  • Zwiększy swoją wiedzę,
  • Poszerzy umiejętności językowe,
  • Obniży poziom stresu,
  • Poprawi swoją kreatywność,
  • Rozwinie samodyscyplinę oraz koncentrację.

Mamy nadzieję, że podane przez nas sposoby pomogą wam przekonać swoje dziecko do czytania.

Dodaj komentarz