Uncategorized

Jak zadbać o włosy średnioporowate?

Twoje kosmyki są miękkie w dotyku, ale mają tendencję do puszenia się pod wpływem wilgoci? Do tego nie masz problemu z objętością czy stylizacją, ale za to kosmyki są podatne na uszkodzenia mechaniczne? To znak, że Twoje włosy są normalne o średniej porowatości. Dobra wiadomość jest taka, że ten typ kosmyków nie jest bardzo wymagający i z pewnością dasz sobie radę z codzienną pielęgnacją, która zapewni im zdrowy, lśniący wygląd. Sprawdź, jak zadbać o śrendioporowate włosy!

Czym się charakteryzują włosy średnioporowate?

Włosy średnioporowate utrzymują wilgoć wewnętrznie i nie tracą jej tak szybko jak włosy wysokoporowate. Nie są tak narażone na nadmierne puszenie się w wilgotnych warunkach. Jednocześnie są mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne, chemiczne i termiczne.

Włosy średnioporowate charakteryzują się zrównoważoną strukturą łusek kutikuli, co sprawia, że wyglądają zdrowo, lśniąco i elastycznie. Do tego dobrze reagują na różnego rodzaju produkty pielęgnacyjne, odżywki, maski i oleje, co pozwala na utrzymanie ich w zdrowym stanie. Są łatwiejsze do stylizacji i utrzymania w odpowiednim kształcie. Jednocześnie dość dobrze utrzymują kolor po farbowaniu, gdyż nie wchłaniają ani nie uwalniają barwników zbyt szybko.

Jakich kosmetyków używać do pielęgnacji włosów o średniej porowatości?

Zastanawiasz się, jak utrzymać włosy średnioporowate w dobrej kondycji? Przede wszystkim zadbaj, by je dobrze odżywiać i nawilżać. Wybieraj produkty, które nie będą obciążać kosmyków. Najlepiej więc, żeby to były szampony micelarne, odżywki i maski na bazie aloesu czy kwasu hialuronowego. Unikaj kosmetyków z olejami w składzie – chyba że mają to być produkty stricte do olejowania włosów.

Do codziennej pielęgnacji włosów średnioporowatych najlepiej wybieraj łagodne szampony bez siarczanów i silikonów. Stosuj odżywki zawierające nawilżające składniki, takie jak gliceryna, pantenol, aloes czy kwas hialuronowy. To pomoże w zatrzymaniu wilgoci i utrzymaniu elastyczności włosów. Między myciami stosuj odżywki bez spłukiwania. Pomogą utrzymać wilgoć i ochronić włosy przed uszkodzeniami. Możesz je stosować za każdym razem przed stylizacją. Jeśli używasz narzędzi do stylizacji ciepłem, zawsze stosuj produkty termoochronne, aby zminimalizować uszkodzenia termiczne.

Jakich błędów unikać, by nie pogorszyć kondycji włosów?

Włosy średnioporowate mogą szybko ulec uszkodzeniu i stać się wysokoporowate. Wówczas ich łuski mocno odchylą się od kory, a kosmyki będą suche, matowe, napuszone i będą się plątać. Jeśli chcesz temu zapobiec, zastosuj się do poniższych wskazówek:

  1. Unikaj nadmiernego używania prostownic, lokówek i suszarek do włosów. Wysoka temperatura może uszkodzić włosy, sprawiając, że stają się suche i łamliwe.
  2. Ogranicz stosowanie agresywnych zabiegów chemicznych, takich jak trwała ondulacja, prostowanie czy rozjaśnianie.
  3. Nie myj włosów zbyt często, ponieważ nadmierna ilość szamponu może prowadzić do przesuszenia skóry głowy i włosów. Jednoczenie pamiętaj, by dobrze dobierać kosmetyki do rodzaju włosów.
  4. Nie szczotkuj lub nie rozczesuj włosów zbyt mocno. Unikaj również rozczesywania ich na mokro. Może to bowiem doprowadzić do łamania i uszkadzania włosów.
  5. Unikaj mycia włosów gorącą wodą, zbyt ciasnych fryzur, tarcia włosów o ręcznik oraz spania w rozpuszczonych włosach – jeśli są długie.

Dodaj komentarz