Karmienie piersią – najczęstsze pytania
Karmiąc dziecko piersią, zapewniasz mu wszystkie potrzebne składniki odżywcze. Korzyści są nieocenione, ale każda mama noworodka ma wiele pytań dotyczących karmienia. Nic dziwnego – to całkiem nowe doświadczenie, szczególnie dla pierworódek. Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania.
Czy warto karmić dziecko piersią?
Mleko matki to najlepszy pokarm, jaki natura mogła wymyślić. Wszystkie jego składniki występują w doskonale dopasowanych proporcjach i zarówno gęstość, jak i zawartość tłuszczu czy cukru dopasowane są do momentu rozwojowego dziecka, a nawet pory dnia.
Dzieci karmione piersią znacznie rzadziej mają nadwagę i mają mniejszą podatność na alergie. To także najlepsze lekarstwo – nie tylko siara, ale też późniejsze mleko naturalne zawiera przeciwciała chroniące maleństwo przed infekcjami dróg oddechowych czy moczowych. Dzieci karmione piersią są oporniejsze na zachorowania nie tylko w pierwszych miesiącach życia, ale także po ukończeniu 1. roku życia. Dlatego decyzja o tym, jak długo karmić piersią, wydaje się oczywista: jak najdłużej!
Jak długo karmić piersią?
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca wyłączne karmienie piersią przynajmniej przez sześć miesięcy. W miarę rozwoju dziecka jego dietę należy oczywiście rozszerzać, ale nie warto się z tym spieszyć, bo zalety karmienia naturalnego nie zmieniają się przez cały okres laktacji.
Schemat żywienia niemowląt, rekomendowany przez ekspertów, wyjaśnia, że niemowlę powinno być przystawiane do piersi zawsze wtedy, gdy tego potrzebuje. Jak często karmić piersią? Od 7. miesiąca życia zaleca się 6-8 karmień piersią plus dodatkowe posiłki.
Mała ilość mleka – jak pobudzić laktację?
Laktacja działa na zasadzie odruchów hormonalnych – oksytocynowego i prolaktynowego – oraz poprzez stymulację mechaniczną. Oksytocyna odpowiada za wypływ pokarmu, prolaktyna zaś za podtrzymanie laktacji. Oba hormony są obecne w organizmie kobiety po porodzie, niezależnie od sposobu zakończenia ciąży (cesarskie cięcie, poród zabiegowy, poród siłami natury). Częste i regularne przystawianie dziecka do piersi powoduje, że z każdym dniem pokarmu przybywa.
Mleko matki – przechowywanie
Odciągnięte mleko mamy można przechowywać w temperaturze do 29 st. C. około 4 godzin. Kiedy jednak karmienie zaplanowane jest na później, lepiej włożyć pokarm do lodówki, gdzie może stać do 96 godzin. Mleko naturalne można także mrozić, ponieważ nie traci ono swoich właściwości. Najlepiej mrozić niewielkie porcje, które po rozmrożeniu będzie można od razu podać. Odciągnięty pokarm można przechowywać w zamrażarce od 3 do 6 miesięcy.
Czy karmiąc piersią, można zajść w ciążę?
Panuje błędne przekonanie, że karmienie piersią zapobiega zajściu w ciążę. Owszem, faktem jest, że podczas laktacji zachodzą takie zmiany hormonalne, które mogą opóźnić wystąpienie owulacji po porodzie. Nie ma jednak pewności, że owulacja rzeczywiście nie wystąpi.
Jeśli dojdzie do zapłodnienia u kobiety, która karmi piersią, objawy ciąży mogą przez dłuższy czas pozostać niezauważone, bo często przypominają normalne dolegliwości towarzyszące okresowi poporodowemu i laktacji. Chodzi o zmęczenie, drażliwość, wahania nastrojów, nudności, tkliwość i bolesność piersi.
Także sytuacja: karmienie piersią a okres nie jest jednoznaczna. W przypadku kobiet po porodzie do owulacji może dojść, zanim pojawi się pierwsze krwawienie miesięczne. Jeśli podczas takiego cyklu dojdzie do zapłodnienia – pierwszy okres po porodzie się nie pojawi.
Zdrowa dieta przy karmieniu piersią
Kiedyś twierdzono, że kobieta karmiąca piersią powinna jeść wyłącznie lekkostrawne posiłki. Dziś wiemy, że to nieprawda i można jeść wszystko.To, co z pewnością się zmienia, to wartość kaloryczna jadłospisu. Mamy karmiące piersią powinny jadać o 500 kcal więcej w stosunku do swojego zapotrzebowania kalorycznego sprzed ciąży.
Nieznacznie rośnie także zapotrzebowanie na białko oraz na niektóre składniki odżywcze (witamina A, witaminy z grupy B, witamina C, selen, potas). Właśnie dlatego jakość diety ma ogromne znaczenie, a restrykcyjne ograniczenia są w stanie przyczynić się do pogorszenia zdrowia mamy.
Zrównoważona dieta zawierająca białko, owoce i warzywa, a także przynajmniej 2,7-3 litry wypijanych płynów dziennie pomogą utrzymać ilość pokarmu na odpowiednim poziomie i zapobiegną osłabieniu matki. Mitem jest unikanie niektórych warzyw, np. kapusty.