Uncategorized

Stymulatory tkankowe: jak działają i dla kogo są przeznaczone?

W miarę upływu lat, pod wpływem różnorodnych czynników zewnętrznych i wewnętrznych skóra zaczyna tracić swój zdrowy wygląd i kondycję, co jest naturalnym procesem, ale ma bezpośredni wpływ na nasze samopoczucie i pewność siebie. W celu odbudowy starzejącej się skóry coraz częściej wykorzystywane są stymulatory tkankowe. Czym są i jak działają? O tym trochę więcej w dzisiejszym artykule!

Czym są stymulatory tkankowe?

Stymulatory tkankowe (inaczej biostymulatory)  to zaawansowane preparaty, których celem jest stymulacja produkcji komórek skóry, kolagenu oraz elastyny. Stymulatory wykorzystywane są w medycynie przeciwstarzeniowej, gdyż działają pozytywnie na stan skóry, dodają jej jędrności, przywracają gładkość i młodzieńczy wygląd. 

Stymulatory tkankowe wpływają na komórki skóry, przyspieszając ich naturalne procesy regeneracyjne. Coraz częściej są stosowane nie tylko w medycynie estetycznej, ale również podczas leczenia różnego rodzaju dolegliwości i schorzeń. 

Grupa stymulatorów tkankowych jest obszerna i nieprzerwanie się zwiększa. Każdy preparat różni się od pozostałych m.in. typem składników aktywnych, mechanizmem działania, zaleceniami, obszarem zastosowania, metodą podawania. Dlatego o wyborze odpowiedniego preparatu decyduje lekarz po odbyciu konsultacji z pacjentem. 

Dla kogo przeznaczone są stymulatory tkankowe?

Stymulatory tkankowe są przeznaczone dla osób w różnym wieku. Decydującym czynnikiem stosowania stymulatorów jest stan i potrzeba skóry. Zadaniem tych preparatów jest zminimalizowanie widocznych oznak starzenia się skóry: zmarszczek, utraty jędrności czy nawet nadmiernego wypadania włosów. Dlatego nieważne, czy masz 25, czy 55 lat, jeśli Twoja skóra wymaga odpowiedniego nawilżenia i regeneracji, możesz śmiało umówić się do lekarza na konsultację i zapytać go o stymulatory tkankowe (nie zajmuj się samoleczeniem). 

Dzięki stymulacji tkankowej możemy redukować zmarszczki, ujędrniać skórę, nawilżać, usuwać cienie pod oczami czy wypełniać bruzdę nosowo-wargową. Uwierz, że to nie jest pełna lista zabiegów, które wykonywane są za pomocą stymulatorów tkankowych.  

Kiedy widać efekty?

Czas pojawienia się efektów po zabiegach jest zależny od indywidualnych cech pacjenta, rodzaju preparatu oraz celu, jaki chcemy osiągnąć. Często efekty są widoczne już po pierwszej sesji, ale dla uzyskania optymalnych wyników zwykle zaleca się serię 2-4 zabiegów w odpowiednich odstępach czasu. Każdy zabieg jest konsultowany z lekarzem, dlatego to on decyduje o ich liczbie i częstotliwości. 

Czy mogę poddać się zabiegowi?

Jak każdy zabieg, również stymulatory tkankowe posiadają szereg przeciwwskazań, które uniemożliwiają jego przeprowadzenie. Mogą to być m.in. 

  • ciąża i laktacja
  • aktywne infekcje bakteryjne i wirusowe
  • choroby nowotworowe
  • choroby autoimmunologiczne
  • przyjmowanie leków przeciwkrzepliwych
  • infekcje skóry (wirusowe, bakteryjne, grzybicze)
  • alergia na któryś ze składników
  • inne.

Lista przeciwwskazań zależy od wykorzystywanego preparatu, dlatego to lekarz po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu z pacjentem, decyduje o możliwości zastosowania stymulatora. 

Dodaj komentarz