Uncategorized

Tabletka antykoncepcyjna i najważniejsze informacje na jej temat

Kobiety już w młodym wieku mają świadomość tego, że to tabletka antykoncepcyjna jest obecnie najczęściej wybieraną metodą, jeżeli chodzi o ochronę przed zapłodnieniem. Nie jest to żadna tajemnica, bo chociaż tego typu produkty nie są reklamowane – korzysta z nich większość pań, które po prostu chcą czuć się bezpiecznie i nie martwić się cały czas tym, że mogą zajść w niechcianą ciążę. To zupełnie naturalne, że chcemy mieć nad tym kontrolę – nie musimy mieć przecież w ogóle instynktu macierzyńskiego lub możemy być po prostu jeszcze nieprzygotowane na posiadanie dziecka. Prawda jest taka – nie musimy swoich powodów nikomu tłumaczyć.


Tabletka antykoncepcyjna jest wybierana dlatego, że daje kobietom prawie 100% pewność, iż nie zajdą one w ciążę – jeżeli oczywiście będą stosowały się do zaleceń. Prezerwatywy i stosunek przerywany to niestety metody o wiele mniej skuteczne – z nich obecnie korzystają raczej już tylko ludzie młodzi. Tutaj dziewczyny po prostu nie mogą jeszcze uzyskać takiej tabletki bez zgody rodzica – a rzadko kiedy chcą one faktycznie z nimi o tym rozmawiać.


Badania i konieczność posiadania recepty


Najważniejsze informacje, jakie musimy znać to przede wszystkim to, że taka tabletka antykoncepcyjna trafi w nasze ręce tylko wtedy, gdy otrzymamy receptę od ginekologa. Nie możemy po prostu iść do apteki i o nią poprosić. Dlaczego? Ponieważ istnieją przeciwwskazania do stosowania takiej formy antykoncepcji – może to być chociażby zakrzepica, na którą chorowały nasza mama lub babcia.  

Jeżeli wybierzemy się do dobrego ginekologa to nie tylko wypyta nas on o wszelkie szczegóły dotyczące naszego stanu zdrowia – ale zaleci także wykonanie przynajmniej podstawowych badań krwi. W momencie, gdy specjalista nas o to nie poprosi – zróbmy takie testy samodzielnie lub po prostu zapiszmy się do kogoś innego. Tabletka antykoncepcyjna ma być dla nas formą pomocy – nie ryzykujmy, że nam zaszkodzi, jeżeli faktycznie ryzyko pojawienia się problemów jest u nas wysokie.


Kiedy wiadomo, że tabletka antykoncepcyjna została źle dobrana? 

Może się faktycznie tak zdarzyć, że przepisana nam przez lekarza tabletka antykoncepcyjna po prostu się nie sprawdzi – nasz organizm będzie na nią źle reagował. Jak będzie się to objawiało? Możemy zacząć tyć – a raczej zacznie gromadzić się w naszym ciele woda i przez to właśnie będziemy opuchnięte. To nic przyjemnego, więc trudno się dziwić kobietom, które na to narzekają. Oprócz tego możemy też zaobserwować niskie libido. 

Czasami pojawiają się wahania nastrojów i czujemy ogólne rozdrażnienie – jeżeli taki stan się utrzymuje to też możemy to przypisać do przyjmowania tabletki. Wtedy trzeba po prostu poprosić o jej zmianę – zwykle to wystarcza, aby objawy ustąpiły. 

Sprawdź bazę leków Receptomat https://receptomat.pl/mapa-lekow

Dodaj komentarz