Lifestyle,  Moda

Virginie Viard – następczyni Karla Lagerfelda

Karl Lagerfeld kierował domem mody Chanel od 1983 roku. Kiedy 19 lutego 2019 roku zmarł, za sterami modowego giganta, posadzono Virgine Viard, która przez ponad 30 lat była jego prawą ręką.

Virginie Viard — dzieciństwo i młodość

Virginie Viard urodziła się we Francji, w burgundzkiem mieście Dijo, a dzieciństwo spedziła w Lyonie. Jej ojciec odnosił sukcesy w narciarstwie, a następnie przekwalifikował się na chirurga. Dziadkowie posiadali przedsiębiorstwo produkujące jedwab. Projektantka posiada czwórkę rodzeństwa.

Virgine Viard lata młodości spędziła w Londynie, gdzie chłonęła punkową kulturę, co do dziś przejawia się w jej projektach. Na ukształtowanie nonszalanckiej estetyki projektantki miały wpływ m.in. Diane von Furstenberg oraz Halson. W latach 70. marka Chanel była dla niej zupełnie niemodna. Virginie Viard wykształcenie zdobyła na wydziale tkaniny Le Cours Georges w Londynie, a następnie pracowała jako kostiumograf teatralny i filmowy. Studia zaowocowały również pracą u projektantki Dominique Borg.

Prywatnie Virgine Viard jest żoną Marca Foyota, z którym ma syna Robinsona.

Virginie Viard — kariera w Chanel

Viard dołączyła do Chanel w 1987 roku, z polecenia przyjaciela rodziny. Karl Lagerfeld pracował tam już od 4 lat. Początkowo Viviene pracowała jako stażystka w dziale haute couture, następnie została odpowiedzialna za hafty w kreacjach Chanel.

Virginie Viard i Karl Lagerfeld szybko przypadli sobie do gustu. Viard pomagała nawet projektantowi w rozwoju marki Chloé, gdy na początku lat 90. został tam tymczasowym dyrektorem artystycznym. W roku 1997 Viard mianowano szefową pracowni Chanel, a do jej obowiązków należało przekuwanie wizji Lagerfelda w rzeczywistość. Odpowiedzialna była za wybór materiałów, kontaktowała się z dostawcami, koordynowała zespoły, często zatwierdzała modelki do pokazów. Odpowiadała za przygotowanie sześciu kolekcji rocznie. Początkowo odpowiedzialna była wyłącznie za kolekcje haute couture, ale od 2000 roku przejęła również odpowiedzialność za kolekcje prêt-à-porter.

Virginie Viard — prawa ręka Karla Lagerfelda

„Virginie jest najważniejsza; nie tylko dla mnie, ale dla całego domu mody, dla wszystkich. Jest moją prawą ręką. Jeśli nie możemy się spotkać, to non stop rozmawiamy przez telefon.” – to słowa Karla Lagerfelda.

Projektantka znana jest ze swojej dyskrecji i skromności. Unika mediów społecznościowych, nie lubi rozgłosu. Już teraz jest nazywana przeciwieństwem Karla Lagerfelda pod wzgledem osobowości, który uwielbiał błysk fleszy. Wiele osób zastanawia się głośno, czy Viard sprosta nowej roli. Czy jako następczyni jednej z najbardziej wybitnych osobistości świata mody, jaką była Karl Lagerfeld, pójdzie w jego ślady i odważy się na innowacje, w których tory wytyczą kreatywność oraz osobiste pasje. Trzymamy kciuki, aby tak się stało!

Dodaj komentarz