Uncategorized

Czym jest fizykoterapia? Kiedy warto się jej poddać?

Fizykoterapia jest rodzajem rehabilitacji, który wykorzystuje wpływ zjawisk fizycznych na tkanki człowieka. Do zabiegów wchodzących w skład fizykoterapii zaliczyć można między innymi te oparte na magnetyzmie, świetle, ultradźwiękach czy prądzie elektrycznym. Stosowane są one przede wszystkim w celu przywrócenia pacjentowi sprawności oraz uśmierzenia bólu. Dowiedz się więcej o fizykoterapii. O szczegóły poprosiliśmy specjalistów z kliniki Ortodentika w Łukowie.

Na czym polega fizykoterapia?

Fizykoterapia wykorzystuje zjawiska fizyczne do wywołania w organizmie pacjenta określonych reakcji, np. pobudzenia regeneracji tkanek. Stosowana może być zarówno w celach leczniczych (przede wszystkim w przypadku stanów zapalnych), jak i diagnostycznych czy profilaktycznych – wyjaśnia nam specjalista kliniki Ortodentika w Łukowie. Czasem nawet metody fizykoterapii można zastosować w zabiegach estetycznych. Fizykoterapia może być główną lub wspomagającą metodą leczenia w przypadku między innymi różnych schorzeń czy urazów.

Rodzaje fizykoterapii

Fizykoterapia wykorzystuje zjawiska fizyczne rozmaitego typu. Do najpopularniejszych należą:

  • pole magnetyczne – stosowane głównie w leczeniu bólu oraz stanów zapalnych. Jest też chętnie wykorzystywane przez terapeutów u pacjentów po różnego typu urazach. Pole magnetyczne o niskiej częstotliwości może sprawdzić się również w problemach neurologicznych, np. przy neuropatii obwodowej czy przewlekłym zmęczeniu;
  • laseroterapia – promieniowanie laserowe zalecane jest przede wszystkim pacjentom po rozmaitego rodzaju urazach, w tym zarówno złamaniach, jak i uszkodzeniu innych tkanek, jak torebki stawowe czy mięśnie. Promień lasera wykazuje też działanie przeciwzapalne oraz przeciwbólowe, szczególnie przy bólach reumatycznych czy nerwobólach;
  • ultradźwięki – poprawiają gojenie się ran oraz przepływ limfy. Mają działanie przeciwzapalne oraz przeciwbólowe, wspomagają napięcie mięśni. Często stosowane w chorobach zwyrodnieniowych i reumatycznych;
  • prąd – zależnie od typu terapii wykorzystuje się prąd zmienny lub stały. Stosowany jest w leczeniu w zmian zwyrodnieniowych, bólu reumatycznego, a także przy urazach kończyn. Może również posłużyć do kuracji chorób skóry lub wywoływaniu skurczów określonych mięśni;
  • terapia zimnem – tzw. krioterapia, pomaga zmniejszyć stany zapalne, bóle i obrzęki. Może być też wykorzystywana w profilaktyce osteoporozy. Do tego typu terapii zazwyczaj wykorzystuje się ciekły azot lub chlorek etylu o temperaturze nawet ok. -175℃.

Kiedy warto stosować fizykoterapię?

Fizykoterapia szczególnie zalecana jest pacjentom po urazach lub cierpiących na choroby narządów ruchu, jednak nie są one jedynym wskazaniem do jej przeprowadzenia – podkreśla specjalista kliniki Ortodentika. Bardzo często wykorzystuje się ją profilaktycznie u osób szczególnie narażonych na urazy, jak np. zawodowi sportowcy. Można także zastosować ją u osób cierpiących na choroby przewlekłe, w tym:

  • dermatologiczne;
  • neurologiczne;
  • reumatyczne;
  • układu kostnego (osteoporoza);
  • laryngologiczne (np. stan zapalny zatok przynosowych).

Każdy przypadek może wymagać innego zabiegu oraz planu leczenia, dlatego zawsze powinien on być określony i prowadzony przez profesjonalistę.

Przeciwwskazania do fizykoterapii

Chociaż fizykoterapia z założenia ma pomagać w leczeniu rozmaitych schorzeń i urazów, niektóre zabiegi mogą zaszkodzić danemu pacjentowi. Każdy z nich może mieć inne przeciwwskazania, ponieważ wykorzystuje różne zjawiska fizyczne. Do najczęstszych sytuacji, gdy wykonanie określonego zabiegu może nie być możliwe należą okres ciąży oraz choroby nowotworowe. Należy być również świadomym, że w przypadku określonego schorzenia jeden zabieg może być zalecany, a w przypadku innego ta sama procedura znajdzie się na liście przeciwwskazań. Dlatego zawsze należy ściśle przestrzegać zaleceń specjalisty.

Dodaj komentarz