Uncategorized

Jak widzi nadwzroczny – wyjaśnienie nadwzroczności i jej wpływu

Osoby z nadwzrocznością zazwyczaj sięgają po soczewki kontaktowe lub okulary korekcyjne, tak aby cieszyć się komfortowym widzeniem przez cały czas. Sprawdźmy już teraz, jak widzi osoba nadwzroczna, czyli dalekowidz i jaki wpływ na codzienne życie ma ta wada wzroku! Co warto wiedzieć o nadwzroczności? Jakie są jej przyczyny i objawy?

Czym jest nadwzroczność?

Nadwzrocznośćjest inaczej nazywana hiperopią lub dalekowzrocznością – to powszechna wada wzroku, którą najczęściej można skorygować soczewkami lub okularami. Osoby z tą wadą widzą wyraźnie obiekty dalekie, natomiast obiekty bliskie są znacznie mniej wyraźne. Okazuje się, że z biegiem czasu mogą także pojawiać się kłopoty z widzeniem na dalekie odległości! Jeśli mamy do czynienia z wysoką nadwzrocznością, musimy liczyć się z trudnościami z ostrym widzeniem obiektów, bez względu na odległość. Przeciwieństwem jest w tym wypadku krótkowzroczność, objawiająca się wyraźnym widzeniem z bliska i rozmytym obrazem znajdującym się w oddali. 

Co wpływa na wystąpienie nadwzroczności?

Warto zauważyć, że nadwzroczność występuje wtedy, gdy moc optyczna soczewki oka lub długość gałki ocznej jest zbyt mała. W efekcie wpadające światło do oka ogniskuje się za siatkówką, a nie na jej powierzchni, przez co mamy problemy z widzeniem. Niektóre maluchy rodzą się z tą wadą wzroku, jednakże zazwyczaj problem mija wraz z dojrzewaniem narządu wzroku. Jako rodzice musimy pamiętać o tym, aby regularnie badać wzrok swojego dziecka! U osób dorosłych nadwzroczność natomiast pojawia się często w średnim wieku. Nie można jej mylić z prezbiopią, powodującą trudności z ostrym widzeniem z bliską i utratę elastyczności naturalnej soczewki wewnątrzgałkowej. 

Objawy nadwzroczności

Jakie objawy daje nadwzroczność? Najczęściej występują trudności z wyraźnym widzeniem obiektów znajdujących się w pobliżu. Jest to szczególnie uciążliwe podczas czytania, pisania lub innych codziennych zadań. Dalekowidz często boryka się z bólami głowy, oczu i zmęczeniem, dlatego warto rozważyć wizytę u specjalisty i dobranie odpowiedniej korekcji. Odpowiednie badanie wzroku pozwala stwierdzić, czy borykamy się z nadwzrocznością i jaki jest stopień wady wzroku. 

Soczewki kontaktowe na nadwzroczność

Jak można skorygować wzrok w przypadku nadwzroczności? Nie bez znaczenie jest dobranie odpowiednich okularów lub soczewek kontaktowych. Niezwykle popularne stały się soczewki, stworzone w taki sposób, aby ogniskować światło bezpośrednio na siatkówce. Dzięki temu możemy zachować wyraźne widzenie zarówno z daleka, jak i z bliska, bez konieczności zakładania okularów! Do wyboru mamy różnorodne rodzaje soczewek kontaktowych, a ostateczną decyzję warto skonsultować z doświadczonym specjalistą. 

Nadwzroczność to dosyć powszechna wada wzroku, występująca zazwyczaj u osób w średnim wieku. W takiej sytuacji dalekowidz widzi wyraźnie przedmioty znajdujące się w oddali, natomiast te położone blisko są najczęściej rozmyte. Najlepszym rozwiązaniem jest zatem skorzystanie z opcji korekcji wzroku z pomocą okularów lub soczewek. 

Dodaj komentarz