Uncategorized

Leczenie łuszczycy – jak przebiega?

Łuszczyca jest przewlekłą chorobą skóry o podłożu autoimmunologicznym. Nie są znane jej dokładne przyczyny, wiadomo jednak, co może ją zaostrzać i wywoływać nasilone epizody. Łuszczyca może wpływać na życie chorego nie tylko ze względu na nieprzyjemne odczucia, np. świąd, lecz także kwestie estetyczne. U chorego pojawiają się bowiem charakterystyczne, łuskowate plamy, które mogą zwracać uwagę innych osób. To nieprzyjemne schorzenie przytrafiło się również tobie? Dowiedz się, jakie są sposoby leczenie łuszczycy. O porady poprosiliśmy specjalistów kliniki Natura Med w Nowym Sączu.

Czym jest łuszczyca?

Łuszczyca to przewlekła choroba o podłożu autoimmunologicznym. Tak samo, jak w przypadku innych schorzeń z autoagresji, nie są znane jej bezpośrednie przyczyny. Z tego też względu niemożliwe jest zapobiegnie jej rozwojowi. Można jedynie zmniejszyć ryzyko, stosując się do kilku podstawowych zasad i prowadząc zdrowy tryb życia. Łuszczyca objawy daje przede wszystkim na skórze. Staje się ona niezwykle sucha, pojawia się świąd i charakterystyczne zmiany. W rezultacie u pacjentów dość często rozwijają się problemy emocjonalne, w tym lęk, a nawet depresja. Łuszczyca nie jest schorzeniem zaraźliwym. Czasem może obejmować również stawy, prowadząc niekiedy do ŁZS, czyli łuszczycowego zapalenia stawów.

Objawy łuszczycy

Objawy łuszczycy widoczne są przede wszystkim na skórze pacjenta. Przybierają one postać charakterystycznych grudek wystających ponad powierzchnię ciała. Zwykle mają kolor czerwony i mogą przybierać różne kształty. Rozmiar zmian zależy od indywidualnego przypadku – wyjaśnia ekspert kliniki Natura Med w Nowym Sączu. Z biegiem czasu na skórze pojawiają się łuski, od których schorzenie wzięło swoją nazwę. Tkanka twardnieje, pojawia się świąd, a nawet ból i pieczenie. Problemem staje się wrażliwość ciala, dlatego istotne jest, aby powstrzymać się od drapania. symptomy łuszczycy mogą obejmować też stawy oraz paznokcie. Łuszczycowe zapalenie stawów objawia się ich sztywnością, bólem i obrzękiem. Zmiany na płytce paznokciowej obejmują między innymi zaburzenia jej wzrostu oraz pojawianie się charakterystycznych nierówności, przypominających ślady po ukłucia szpilką.

Jakie są przyczyny łuszczycy?

Łuszczyca jest chorobą z autoagresji, a jej dokładne przyczyny nie są jeszcze znane. Wiadomo jednak, jakie czynniki zaostrzają jej przebieg. Przede wszystkim osoby chore powinny ograniczyć używki. Alkohol czy papierosy mogą powodować pojawianie się nowych zmian, pogorszenie świądu oraz utrudniać gojenie się skóry. Dodatkowo czynnikiem stymulującym rozwój schorzenia jest stres. Z tego powodu pacjenci często trafiają w błędne koło. Same symptomy mogą powodować zwiększenie poziomu dyskomfortu i wywoływać zdenerwowanie, co dodatkowo zaostrza objawy. Zauważono również, że zmiany łuszczycowe przybierają na sile w cieplejszych miesiącach. Zwykle chorzy mogą złapać chwilę oddechu w okresie jesienno-zimowym. Co może się wydawać zaskakujące, ogromne znaczenie u osób cierpiących na to schorzenie ma również odpowiednia ilość snu. Właściwy odpoczynek może sprawić, że zmiany staną się mniej dokuczliwe. Chory powinien również zdecydować się na pielęgnację odpowiednimi kosmetykami. Dzięki temu ciało pozostanie odpowiednio nawilżone, a zmiany złagodzone. Właściwe produkty mogą również zmniejszyć świąd.

Jakie są sposoby leczenia łuszczycy?

Niestety, nie istnieje sposób, który pozwoliłby raz na zawsze wyleczyć łuszczycę. Jest jednak wiele możliwości łagodzenia jej objawów. Jednym z nich jest miejscowe stosowanie glikokortykosteroidów. Są one szczególnie zalecane w momencie zaostrzenia objawów. Niekiedy lekarz może także zalecić stosowanie leków immunosupresyjnych, które zmniejszają reakcję układu odpornościowego na własne tkanki pacjenta. Często zaleca się też stosowanie maści keratolitycznych, które zmiękczają stwardniałą skórę. Nie tylko zmniejsza to nieprzyjemne odczucia, lecz także pozwala na łatwiejsze wnikanie substancji zawartych w produktach stosowanych miejscowo. Coraz częściej stosuje się również fototerapię, czyli leczenie światłem – zauważają eksperci Natura Med. Wykorzystuje ona przeciwzapalne i immunosupresyjne działanie promieniowania UVB i jest szczególnie zalecana w przypadku łuszczycy opornej na inne metody leczenia. W najtrudniejszych przypadkach można zastosować również leczenie biologiczne, czyli wykorzystujące preparaty związane z cząsteczkami biologicznie czynnymi, które naturalnie występują w ludzkim organizmie. O zastosowanej terapii zawsze powinien zadecydować lekarz.

Dodaj komentarz