Uncategorized

Czy można pozbyć się blizn po trądziku? Domowe i gabinetowe sposoby

Pozbycie się trądziku to pierwszy sukces w walce o piękną skórę. Kolejnym zadaniem jest wygładzenie cery i pozbycie się blizn, które pozostały po wypryskach. Dobra wiadomość jest taka, że można je znacznie spłycić. Zła, że zwykle nie da się ich pozbyć całkowicie. Można jednak znacznie wygładzić skórę i rozjaśnić przebarwienia po trądziku. Jak? Dowiedz się z artykułu.

Blizny po trądziku jako następstwo uszkodzenia skóry właściwej

Jeśli zmiany na skórze były na tyle duże, że skóra nie była w stanie odbudować się, w jej miejscu pojawiła się tkanka łączna włóknista. Są to właśnie blizny po trądziku, które wraz z wiekiem mogą stać się bardziej widoczne. Ślady po trądziku tworzą się też podczas manualnego wyciskania pryszczy, dlatego tak często podkreśla się, by tego nie robić. Mogą mieć postać wgłębień lub wypustek. Często bliznom towarzyszą przebarwienia w postaci jasnobrązowych, czerwonych lub różowych zmian.

Kwasy złuszczające i retinol na blizny

Na blizny po trądziku pomagają terapie dermatologiczne na przykład z użyciem retinolu lub kwasów złuszczających. Jednak należy uważać z częstotliwością kuracji i przeprowadzać ją zawsze pod okiem specjalisty, ponieważ silnie złuszczające produkty mogą naruszać barierę hydrolipidową naskórka, a to z kolei może prowadzić do nawrotu choroby. Dlatego o skórę trądzikową należy dbać jak o skórę wrażliwą i wzmacniać jej funkcje obronne. Jak w takim razie pozbyć się blizn bez naruszania płaszcza wodno-lipidowego?

Odpowiednia pielęgnacja skóry z bliznami po trądziku

Najważniejsza jest regularna, systematyczna pielęgnacja skóry, która uwzględnia delikatne oczyszczanie i złuszczanie, stosowanie preparatów przeciwzapalnych i przede wszystkim kremów i serum wzmacniających barierę hydrolipidową naskórka. Sprawdzają się delikatnie oczyszczające pianki z enzymami roślinnymi. Następnie możesz zastosować dermokrem z ceramidami, który odbudowuje i nawilży naskórek.

Warto pamiętać, że jest mało prawdopodobne, by za pomocą domowej pielęgnacji całkiem pozbyć się blizn po trądziku. Jednak można je spłycić i nie dopuścić do powstawania kolejnych w przyszłości. Warto stosować również serum z antyoksydantami. Cenioną substancją w walce z przebarwieniami jest na przykład witamina C. Ważne jest też stosowanie kremów z wysokim filtrem SPF na co dzień (nie tylko na plażę), aby świeże blizny nie przekształciły się w przebarwienia.

Jeśli blizny nie spłycają się lub są bardzo głębokie

Domowe sposoby głównie rozjaśniają oraz spłycają zmiany i przebarwienia. Po jakim czasie można spodziewać się zmian? Trudno odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ każdy przypadek jest inny. Na pewno warto uzbroić się w cierpliwość. Jeśli blizny po trądziku nie zmniejszają się po kilku miesiącach mimo odpowiedniej pielęgnacji, możesz rozważyć zabiegi z użyciem lasoterapii. Pamiętaj, że łatwiej usunąć świeże blizny niż te wieloletnie.

Gabinetowe zabiegi przynoszą natychmiastowe efekty, ale to od systematycznej pielęgnacji zależy kondycja Twojej skóry. Blizny po trądziku nie znikną z dnia na dzień, ale po kilku miesiącach stosowania serum z witaminą C i kremów barierowych z ceramidami możesz zauważyć wygładzenie skóry i zmniejszenie przebarwień.

Dodaj komentarz