Uncategorized

Odpowiedni ubiór na rozmowę o pracę zdalnie — co zrobić, by nie przekreślić swoich szans na zatrudnienie?

O właściwym ubiorze na rozmowę rekrutacyjnym pamiętają chyba wszyscy kandydaci. W firmie pojawiają się tak, jak chcą być postrzegani – jako profesjonaliści, świadomi znaczenia swoich decyzji, odpowiedzialni za wizerunek przedsiębiorstwa. Tymczasem coraz więcej rozmów o pracę odbywa się za pomocą popularnych komunikatorów internetowych. To spore udogodnienie dla obu stron, ale niejednokrotnie prowadzi do opuszczenia gardy przez kandydatów – skoro i tak siedzę w domu to, jakie ma znaczenie, co na siebie założę? Tymczasem specjaliści HR pilnie zwracają uwagę na twój wygląd również online – może on świadczyć o ogólnym stosunku do pracy. A zatem co ubrać, aby podczas rozmowy online wypaść jak najlepiej?

Jak przebiega zdalna rozmowa o pracę?

Zdalna rozmowa o pracę najczęściej nie różni się zbytnio od tej przeprowadzanej osobiście na terenie firmy. Po powitaniu następuje moment na krótką prezentację obu stron, później natomiast najczęściej kandydat odpowiada na pytania rekrutera. Przeważnie są to kwestie czysto informacyjne i formalne – pracodawcę interesuje twoje doświadczenie i umiejętności, dlatego możesz zostać poproszony o przybliżenie najciekawszych projektów, którymi się zajmowałeś czy o powiedzenie kilku słów na temat poprzednich miejsc pracy. Sporadycznie pojawiają się także podchwytliwe pytania – te o twoje słabe strony, największe niepowodzenia czy alternatywne zastosowania dla spinacza.

Pod koniec rozmowy role się odwracają i to kandydat może dopytać o kwestie, które nie zostały wcześniej poruszone – np. godziny pracy, premie czy politykę urlopową firmy.

Ubranie odpowiednie na rozmowę o pracę online – co założyć a czego unikać?

Na rozmowę o pracę online obowiązuje strój formalny, podobnie jak podczas rozmowy w siedzibie pracodawcy. W przypadku mężczyzn wystarczy najczęściej koszula, niekoniecznie z krawatem. Kobiety mają więcej opcji do wyboru – od koszuli, przez elegancką bluzkę aż po sukienkę o klasycznym kroju.

Unikaj dużych dekoltów, odkrytych ramion i nakryć głowy. Z uwagi na różne tempo odświeżania w poszczególnych kamerach, warto zrezygnować również ze wzorzystych ubrań, które mogą powodować nieprzyjemny efekt drgania obrazu.

Pamiętaj również o ubraniu się w całości – podczas rozmów zdalnych o pracę typowe jest zakładanie formalnych ubrań na górę i pozostawanie w dresie na dole. Tymczasem wszystko się może zdarzyć i jeśli zostaniesz zmuszony do gwałtownego wstania, wyjdzie na jak twój nie profesjonalizm.

Ofert pracy z rekrutacją zdalną szukaj np. na https://www.gowork.pl/praca/gliwice;l – w takich miastach, jak Gliwice, wielu pracowników puszkuje się w sposób zdalny.

Makijaż, fryzura i dodatki na zdalną rozmowę o pracę

Oprócz ubioru zwracaj również uwagę na inne detale twojego wyglądu. W przypadku kobiet zalecany jest oszczędny, codzienny makijaż. Warto również uczesać się w sposób schludny i wygodny – tak, jak do pracy.

Nadmiar ozdób działa na twoją niekorzyść. Nie obwieszaj się biżuterią – postaw raczej na delikatny akcent – łańcuszek czy bransoletkę. Jeśli masz tatuaże, które możesz zakryć, na tym etapie również warto to zrobić – nigdy nie wiesz, na jakiego rekrutera trafisz.

Twoje otoczenie twoją wizytówką – gdzie usiąść na czas rozmowy?

Poza twoim wyglądem liczy się także twoje otoczenie. Upewnij się, że nie masz za plecami stosów nieumytych naczyń czy zagraconego pokoju. Wybieraj spokojne miejsca – jeśli nie możesz na to liczyć w domu, skorzystaj z przytulnej kawiarni czy nawet z ławki w parku.

Uprzedź domowników o zbliżającej się rozmowie – nic tak skutecznie nie przekreśli twoich szans, jak ociekający wodą współlokator niechlujnie osłonięty ręcznikiem kąpielowym.

Dodaj komentarz