Uncategorized

Social media zmieniają Twój mózg! Jak odwrócić ten proces?

Z każdym rokiem obserwujemy spadek zdolności do koncentracji, co alarmują specjaliści z dziedziny psychologii i neurologii. Badania wykazały, że w ciągu ostatnich dziesięciu lat średnia długość skupienia uwagi znacznie się skróciła, a głównym winowajcą tego trendu jest internet, szczególnie media społecznościowe. Jednakże, istnieje metoda na odwrócenie tego zjawiska, jak wskazują eksperci z Preply.

Nie 150, a zaledwie 47 sekund maksymalnej koncentracji Badania przeprowadzone przez Uniwersytet Kalifornijski w Irvine ujawniają, że media społecznościowe negatywnie wpływają na naszą zdolność koncentracji. W 2004 roku mogliśmy skupić się na ekranie przez średnio 150 sekund, w 2012 roku czas ten skrócił się do 75 sekund, a do 2023 roku zmalał do zaledwie 47 sekund. Rosnąca liczba dystraktorów w internecie oraz zwiększony poziom stresu zmieniają funkcjonowanie naszych mózgów.

Mimo to, specjaliści z platformy Preply podkreślają, że istnieje skuteczny sposób na przeciwdziałanie temu zjawisku – nauka języków obcych. Jak zauważają, opanowanie nowego języka znacząco zwiększa zdolność koncentracji. Badania potwierdzają, że wielojęzyczne osoby wykazują się lepszą umiejętnością koncentracji podczas wykonywania zadań wymagających skupienia uwagi.

Coraz częściej słyszę od osób dorosłych, że nie są w stanie skupić się na zadaniach tak dobrze, jak kiedyś. Czasem problemem staje się nawet oglądanie filmu lub czytanie książki bez nieustannego sięgania po telefon. Zawsze sugeruję im wówczas naukę języka obcego. Jak miałaby im ona pomóc? Wystarczy przypomnieć sobie, jak wygląda rozmowa z kimś, kto posługuje się językiem, który rozumiemy jedynie częściowo. Kiedy próbujemy wychwycić znajome słowa, wyrażenia czy zwroty, zaczynamy się skupiać. Nasz mózg pracuje na wysokich obrotach i ćwiczy swoją zdolność koncentracji. Długofalowo daje to fantastyczne rezultaty – zauważa Sylvia Johnson, ekspertka ds. umiejętności językowych i międzykulturowych w Preply.

Nauka języków obcych jako klucz do zdrowia umysłowego

Eksperci z Preply wskazują na szereg korzyści płynących z nauki języków obcych, które pozytywnie wpływają na funkcje mózgu, takie jak procesy myślowe, zdolność przyswajania informacji, zapamiętywanie, ocenianie i rozwiązywanie problemów.

Studia pokazują, że regularne uczenie się nowych słówek nie tylko zwiększa koncentrację, ale także poprawia pamięć. Skuteczność tej metody została potwierdzona badaniami przeprowadzonymi przez Centre for Addiction and Mental Health oraz York University w Kanadzie, które wykazały, że nauka dodatkowego języka może opóźniać, a nawet zapobiegać występowaniu chorób takich jak demencja i Alzheimer.

Korzyści z nauki języka obcego są odczuwalne również w młodym wieku. Regularne zajęcia z nowym językiem mogą nie tylko ulepszyć zdolności poznawcze w innych obszarach nauki, np. w dziedzinie nauk ścisłych, ale także wspomóc zarządzanie energią psychiczną u osób z ADHD i innymi zaburzeniami poznawczymi.

Indywidualne podejście i atrakcyjność kluczem do efektywnej nauki

Decydującym czynnikiem w nauce języków jest wybór odpowiednich metod i narzędzi. Badania z Massachusetts Institute of Technology wykazują, że do około dziesiątego roku życia nasz mózg jest zdolny do nauki języka na poziomie ojczystym. Choć zdolności te maleją z wiekiem, dorosłym również nie brakuje możliwości skutecznej nauki.

Eksperci z Preply zalecają, aby dorosłych zachęcać do nauki poprzez kursy językowe lub indywidualne lekcje, na których nauczyciel może skorygować zakorzenione błędy. Zintegrowanie nauki z elementami kultury popularnej czy korzystanie z aplikacji językowych może być atrakcyjnym uzupełnieniem procesu edukacyjnego, szczególnie skutecznym u młodszych osób.

Często mówi się, że najskuteczniejszym sposobem na przyswojenie języka jest immersja, czyli „zanurzenie się” w nim, np. poprzez oglądanie filmów i seriali w oryginalnych wersjach językowych. Jednak osoby dorosłe uczące się języków obcych miewają tendencję do tłumaczenia w myślach tego, co chcą powiedzieć. W ten sposób powstaje mnóstwo kalek językowych, których samemu nie da się wyplenić. Dlatego w przypadku dorosłych lepiej sprawdzają się kursy językowe lub korepetycje indywidualne, na których nauczyciel może na bieżąco poprawiać takie zakorzenione w nas błędy – podkreśla Sylvia Johnson.

Jak zauważają specjaliści z Preply, czerpanie z popkultury czy korzystanie z aplikacji do nauki języków to atrakcyjny dodatek do całego procesu nauki. Sprawdzą się zwłaszcza wśród osób młodych. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez właściciela TikToka na chińskich studentkach w wieku 19-30 lat, spersonalizowane filmy pojawiające się na platformie silnie pobudzają ośrodek nagrody w mózgu. Wykorzystywanie podobnego mechanizmu w celu nauki to klasyczny przykład łączenia przyjemnego z pożytecznym.

Dodaj komentarz