Lifestyle

Zły nastrój i jesienna chandra

Jesień, czyli dni coraz krótsze, a co za tym idzie mniej światła słonecznego, a więcej oświetlenia sztucznego. Osłabienie organizmu, częstsze infekcje wirusowe, przeziębienia i grypy. Kryzys witalności i energii oraz niepokój związany z niestabilną gospodarką mogą nasilać złe samopoczucie. Obniżony nastrój w pracy i w domu towarzyszący na co dzień w okresie jesiennym dotyczy wielu ludzi. Jak sobie radzić w tym specyficznym okresie? Czy istnieją leki na poprawę nastroju?

Kilka prostych wskazówek na poprawę zdrowia

W okresie jesiennym warto wspomóc organizm nie tylko witaminami i suplementami, ale również odpowiednią higieną życia. Oczywiście styl życia w każdym okresie warunkuje samopoczucie, jednak jesienią jeszcze więcej czynników ma wpływ na nastrój. Istnieje szereg prostych zasad, które pomogą organizmowi w utrzymaniu zdrowia. Dlatego warto mieć na uwadze, aby kontrolować:

  • sen- wysypianie się jest kluczowe dla regeneracji, 
  • aktywność fizyczną- produkcja hormonu szczęścia pomoże na zły nastrój,
  • dietę- zrównoważoną i bogatą w witaminy, minerały i kwasy tłuszczowe omega-3  
  • redukcję stresu- poprzez odpowiednie techniki radzenia sobie ze stresem.

Tych kilka zasad, które wprowadzone w życie mogą poprawić jego jakość, są dla każdego dostępne i wskazane. A jeśli nadal odczuwa się pogorszony nastrój i jesienną chandrę, może warto rozważyć leki na poprawę nastroju. Jakie?

Środek na poprawę nastroju bez recepty- ashwagandha4

Ashwagandha, czyli żeń-szeń to coraz bardziej popularny środek ziołowy dedykowany dla osób potrzebujących wsparcia w zredukowaniu odczuwanego zmęczenia, który dosłownie dodaje energii. Wspiera również sprawność intelektualną, pamięć i koncentrację. Poza tym działa na wzmocnienie odporności tak potrzebnej w okresie jesiennym. Dowiedziono również, że żeń-szeń opóźnia starzenie się organizmu. Bez problemu można nabyć w aptece preparaty zawierające w swym składzie ashwagandhę.

Leki na poprawę nastroju- jakie zawierają składniki?

Leki bez recepty, które mają za zadanie poprawić nastrój, zwykle bazują na witaminach i wyciągach z ziół. Ashwagandha jest tego dobrym przykładem. Oprócz niej popularnym ziołem jest dziurawiec, który stosowany jest na łagodne stany depresyjne oraz niweluje stan niepokoju psychicznego. Melisa działa uspokajająco i pomaga w zasypianiu. Kurkuma ma wpływ na równowagę psychiczną i fizyczną. Oprócz tych ziół w składzie leków na poprawę nastroju znaleźć można szereg witamin z grupy B, witaminę C i D, kwasy omega-3 oraz kwas mlekowy. Witaminy mają za zadanie uzupełnić niedobory wynikające z pory roku i braku dostępu do świeżych owoców i warzyw. 

Istnieje jeszcze wiele przykładów ziół wykorzystywanych do preparatów poprawiających nastrój. Warto poszukać tych dobrze oddziaływających na organizm, ponieważ każdy reaguje inaczej na dany preparat. Jeśli obniżony nastrój utrzymuje się długotrwale pomimo wprowadzenia w życie powyższych zasad zdrowego stylu życia oraz suplementowania się witaminami i lekami poprawiającymi nastrój, warto skonsultować się ze specjalistą, który pomoże w odzyskaniu radości i energii potrzebnej na co dzień.

Dodaj komentarz