Zdrowie

Czy swędzący pieprzyk może oznaczać raka skóry?

Większość pieprzyków nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Jeśli jednak zmiana na skórze powiększa się, zmienia kształt brzegów z owalnego na bardziej postrzępiony, zmienia kolor na ciemniejszy, swędzi lub wydziela jakieś płyny, wówczas należy zgłosić się do dermatologa. To on jednoznacznie stwierdzi, czy pieprzyk może skutkować rozwinięciem się raka skóry.

Co szkodzi pieprzykom?

Pieprzykom szkodzi przede wszystkim długotrwała ekspozycja na słońce, pod jego wpływem mogą zmieniać np. kolor. Szczególnie groźne są poparzenia słoneczne, ponieważ mogą prowokować reakcje świadczące o nowotworowym charakterze pieprzyków. Podobnie jest w przypadku narażania pieprzyka na długotrwałe drażnienie. Dochodzi do tego zwykle, kiedy znajduje się on pod biustonoszem lub w miejscach intymnych. Taki pieprzyk powinien zostać obejrzany przez lekarza i najprawdopodobniej zostanie zakwalifikowany do usunięcia.

Czy swędzący pieprzyk może oznaczać raka skóry?

Jeśli na skutek podrażnienia bądź samoistnie pieprzyk zacznie swędzieć i przejawiać inne nietypowe zachowania, wówczas należy udać się do dermatologa w celu skonsultowania objawów. Będzie on w stanie stwierdzić, czy pieprzyk kwalifikuje się do usunięcia, czy jest tylko niegroźną plamką na skórze.

Swędzący pieprzyk to nie jedyny objaw, który powinien skłonić do wizyty u specjalisty. Na szczególną uwagę zasługują również pieprzyki, które:

  • zaczynają rosnąć i zmieniać swój kształt,
  • zmieniają kolor na jasny (pieprzyk blednie) i odwrotnie,
  • zaczynają znajdować się ponad poziomem skóry,
  • zaczyna krwawić lub wydzielać jakieś inne płyny,
  • wyrastają z niego włoski.

Dlatego należy regularnie obserwować stan swoich pieprzyków, a także sprawdzać, czy nie pojawiają się jakieś nowe. Dzięki temu można w porę zareagować. Jeśli wykryje się problem dostatecznie szybko, to większe jest prawdopodobieństwo wyleczenia. Wszelkich zmian, które budzą jakikolwiek niepokój, nie powinno się bagatelizować.

Dodaj komentarz