Uroda

Co warto wiedzieć o perfumach niszowych?

Perfumy niszowe niewiele mają wspólnego z zapachami selektywnymi, które można znaleźć w każdej perfumerii czy drogerii. Stąd też stają się obiektem pożądania osób, które chcą pachnieć niebanalnie, oryginalnie, wyjątkowo, a niekiedy nawet kontrowersyjnie. W artykule omawiamy kilka najważniejszych kwestii na temat perfum niszowych – czym pachną, do kogo są kierowane, czy muszą być drogie i wreszcie jak znaleźć zapach niszowy dla siebie.

Co to są perfumy niszowe?

W przypadku perfum niszowych nie możemy mówić o kompozycjach, które zostały opracowane z myślą o szerokich rzeszach odbiorców i dostępne są w popularnych perfumeriach sieciowych czy nawet drogeriach. Są to zapachy kierowane do wąskiej, wyselekcjonowanej grupy odbiorców, którzy posiadają pewne doświadczenie i obycie z perfumami i zależy im na tym, aby pachnieć w absolutnie wyjątkowy sposób.

Perfumy niszowe są bardzo starannie wyselekcjonowanymi mieszankami nut zapachowych, posiadającymi wiele indywidualnych cech, dzięki którym nie sposób pomylić ich z perfumami mainstreamowymi. Z tego też powodu twórcy zapachów niszowych nie prowadzą szerokich kampanii reklamowych, w których biorą udział gwiazdy Hollywood i popkultury – główną wartością perfum niszowych jest bowiem zapach, a nie świat przeżyć kreowany w reklamie.

Jak pachną perfumy niszowe?

W przeciwieństwie do perfum mainstreamowych w zapachach niszowych wiodącej roli wcale nie odgrywają nuty owoców, kwiatów, korzeni czy piżma. Rozwiązania w tym przypadku są nietuzinkowe i niekiedy mogą całkowicie zaskakiwać czy nawet budzić kontrowersje. Dla przykładu perfumy niszowe damskie mogą zachwycać słodkością nut kakaowych czy lukrecjowych, zdarzają się także zapachy słone czy gliniane. Popularność zyskują także zapachy typu single note, które eksponują jeden składnik zapachowy.

Perfumy niszowe męskie również zaskakują nietuzinkowymi rozwiązaniami. Często występują wśród nich np. intensywne zapachy orientalne, które zawierają egzotyczne, rzadko dostępne składniki.

Czy perfumy niszowe muszą być drogie?

W komponowaniu perfum niszowych wykorzystuje się rzadkie, często naturalne składniki, które są gwarancją wysokiej jakości i trwałości kompozycji. Ich pozyskanie i przetworzenie generuje spore koszty, które następnie przekładają się na końcową cenę produktu. Inną kwestią jest problematyczna dostępność perfum niszowych, które można kupić w wybranych perfumeriach internetowych lub stacjonarnych. Pozostaje oczywiście sprawa luksusowości tych produktów – perfumy niszowe kierowane są do zawężonych grup odbiorców, a nie do mas.

To wszystko oczywiście przekłada się na wyższą cenę. Jednakże na rynku nie brakuje perfum niszowych, których cena nie zwala z nóg, ale jest zbliżony do popularnych zapachów mainstreamowych.

Jak wybrać perfumy niszowe?

Wybór perfum niszowych jest na pewno trudniejszy niż w przypadku zapachów selektywnych. Wymaga doświadczenia i obycia w świecie zapachów. Oczywiście pod uwagę należy wziąć grupę zapachową, które Cię najbardziej interesuje. Następnie zdać się na swój czuły nos, który pozwoli docenić z pozoru niekomponujące się ze sobą połączenia i dostrzec w nich wyjątkowość.

Dodaj komentarz