Uncategorized

Nie unikaj wizyt u dentysty

Mogłoby się wydawać, że to tylko osoby młode bardzo mocno bronią się przed chodzeniem do dentysty – one jeszcze nie wiedzą, jak bardzo jest to nam potrzebne i po prostu kierują się własną niechęcią do takich spotkań. Ludzie starsi są już jednak odpowiedzialni, więc na pewno regularnie umawiają się do dentysty i bardzo dbają o swoje uzębienie. Nic bardziej mylnego. Okazuje się, że także dorośli wolą wydać swoje pieniądze na coś innego i nie chodzą do dentysty wtedy, gdy nie czują bólu zębów. A wiadomo przecież, że taki ból pojawia się najczęściej dopiero wtedy, gdy problem jest już poważny – a to automatycznie zwiększa koszty leczenia i wszystko komplikuje.  

Oczywiste jest, że wolelibyśmy kupić sobie nowe buty czy telefon – zamiast płacić za usuwanie kamienia na zębach lub założenie plomby. Nie jest to jednak dobre podejście do tematu, bo nie uciekniemy przed tymi kosztami – a w momencie pojawienia się bólu możemy faktycznie mieć problem z tym, aby zapłacić za leczenie kanałowe lub inny, poważny zabieg. Dlatego właśnie lepiej jest przeznaczać mniejsze sumy na regularne wizyty – wtedy mamy większą kontrolę i możemy takie wydatki sobie zaplanować.


Budżet na leczenie dentystyczne 

W każdym miesiącu przeznaczamy jakąś sumę pieniędzy na jedzenie, czynsz, spłatę kredytu czy transport – ale rzadko kiedy myślimy tutaj o leczeniu zębów. A jeżeli odkładali byśmy sobie konkretną kwotę na taki cel to na pewno łatwiej byłoby nam dobrze zatroszczyć się o nasze uzębienie. Nie musimy przecież od razu wydawać wszystkiego – ale umawiajmy się na wizyty, leczmy od razu niewielkie ubytki i nie czekajmy na to, aż sytuacja się pogorszy. Posiadanie odłożonego budżetu na leczenie dentystyczne to po prostu komfort psychiczny – wtedy wiemy, że nie zostaniemy nagle pozbawieni pieniędzy, które miały zostać wydane na coś innego. Dobra organizacja to podstawa, jeśli zależy nam na komfortowym życiu.


Dentysta to konieczność 

Ludzie muszą w końcu zdać sobie sprawę z tego, że tak samo, jak chodzimy na regularne wizyty do ginekologa czy internisty – tak samo musimy chodzić także do dentysty. Nikt z nas nie chce przecież w młodym wieku stracić swoich zębów, a jest to realne zagrożenie, jeżeli nie leczymy kamienia na zębach czy ignorujemy tworzące się ubytki. Zadaniem dentysty (protetyk) jest ułożenie dla nas takiego planu leczenia, który będzie dla nas odpowiedni – zarówno pod względem dostępności, jak i pod względem finansowym. Musimy jednak dać mu szansę na to, aby mógł on go dla nas stworzyć. Jeżeli nie będziemy pojawiać się w jego gabinecie regularnie to potem trzeba będzie już tylko walczyć z problemami, którymi nie zajęliśmy się przez długie lata – a które na pewno nie będą łatwe. 

Dodaj komentarz