Moda

Jak dobrać rozmiar i rodzaj stanika do biustu?

Dobry biustonosz powinien być odpowiednio dobrany zarówno pod względem rozmiaru, jak i rodzaju. Za prawidłowe podtrzymanie piersi odpowiada przede wszystkim obwód stanika, a nie jego ramiączka. Zbyt luźny biustonosz nie będzie w stanie utrzymać ciężaru biustu, natomiast za ciasny szybko okaże się niewygodny. Warto odpowiednio dobrać stanik, aby podkreślić walory piersi oraz uniknąć dyskomfortu lub nawet deformacji piersi.

Obwód pod biustem

Obwód pod biustem najlepiej zmierzyć w wyprostowanej pozycji stojącej, z zachowaniem swobodnego oddechu. Centymetr należy przyłożyć wokół ciała, ściśle pod piersiami. Obwód nie powinien być jednak mierzony zbyt ciasno, ponieważ biustonosze są elastyczne i mogą dopasować się do figury. Uzyskane w ten sposób wymiary odpowiadają rekomendowanemu rozmiarowi stanika w odstępach co 5 cm, czyli z nadmiarem i niedomiarem. Prawidłowość pomiarów obwodu można sprawdzić, wykonując kilka ruchów z ubranym biustonoszem – np. podnosząc ręce do góry. Stanik powinien wówczas pozostać na swoim miejscu i nie przesuwać się, a fiszbiny nie mogą wpijać się w ciało.

Obwód w biuście i wielkość miseczki

Aby zmierzyć obwód w biuście, należy przyłożyć centymetr w najszerszym miejscu piersi. Miara powinna być przykładana swobodnie, aby nie tworzyła żadnej deformacji. Centymetr należy ułożyć na ciele w taki sposób, aby pozostawał on na takiej samej wysokości z przodu na piersiach oraz z tyłu na plecach. Przy dobieraniu stanika kluczowe znaczenie ma także odpowiednia wielkość miseczki, której rozmiary wynikają z różnicy między obwodami w biuście oraz pod biustem. W praktyce różnica np. 12-13 cm odpowiada miseczce A, różnica 14-15 cm miseczce B itd. W razie wątpliwości warto posiłkować się tabelą rozmiarów, którą posiada na swojej stronie każdy producent bielizny damskiej.

Przymierzanie biustonosza

Biustonosz najlepiej dopasować podczas jego przymierzania. Po założeniu stanika warto się nachylić i ułożyć piersi w miseczkach w taki sposób, aby równo je wypełniały. Prawą dłoń należy włożyć do lewej miseczki i delikatnie wygarnąć pierś spod pachy, układając ją w miseczce i drugą ręką przytrzymując fiszbinę. Taką samą czynność powinno się wykonać z drugą miseczką. Pomoc w doborze biustonosza może zapewnić doświadczona brafitterka, która dopasuje go pod względem rozmiaru. W ten sposób można uniknąć zakupu za ciasnego stanika, a tym samym rozciągania materiału i deformacji piersi. Specjalistka może też pomóc w doborze najlepszych materiałów, bezpiecznych dla skóry oraz odpowiednio elastycznych.

Miseczka, fiszbiny i ramiączka

Optymalny rozmiar miseczki to taki, który można wypełnić piersią bez powstawania pustych przestrzeni czy powodowania zagnieceń na materiale. Biust nie powinien wypływać z przodu lub z boku, dlatego warto sprawdzić kształt dekoltu stojąc w pozycji wyprostowanej bokiem do lustra – piersi muszą układać się regularnie i lekko zaokrąglać. Ważnym elementem stanika są fiszbiny, które nie mogą uciskać i deformować biustu. Najlepiej, żeby okalały całe piersi i ściśle przylegały do tułowia. Przy wyborze biustonosza istotne są także ramiączka, chociaż utrzymują one stosunkowo niewielką część ciężaru biustu. Jeżeli ich szerokość będzie zbyt wąska, mogą wpijać się w ramiona.

Dobór stanika sportowego

W przypadku doboru rozmiarów stanika sportowego, warto wziąć pod uwagę kilka dodatkowych czynników. Wybór biustonosza do ćwiczeń nie różni się znacząco od klasycznych modeli, jednak bardzo ważne okazuje się jego dokładne zmierzenie oraz porównanie wymiarów z tabelą danego producenta. Jeżeli stanik nie może być przymierzony w sklepie stacjonarnym, w przypadku wątpliwości lepiej kupić dwa modele o różnych rozmiarach i następnie zwrócić egzemplarz źle dopasowany. Warto też pamiętać, że biustonosz to nie wszystko. O biust należy odpowiednio dbać, aby zachować jego dobrą kondycję. W pielęgnacji przydatny może się okazać krem Ovashape, którego opis znajduje się tutaj: https://wntt.pl/ovashape. Preparat Ovashape nie tylko poprawia jędrność biustu, ale też przyczynia się do zwiększenia jego rozmiaru.

Dodaj komentarz