Uncategorized

Jak urządzić całoroczny ogród zimowy – praktyczne wskazówki

Wypoczynek na świeżym powietrzu to przyjemność, z której chętnie korzystamy w sezonie wiosenno-letnim, gdy pogoda dopisuje, a my możemy rozkoszować się feerią kwiatów i wielobarwnej roślinności na przydomowych rabatkach. Co zrobić jednak, jeśli chcemy poczuć ten klimat, gdy za oknami jest szaro i zimno? Ciekawym pomysłem może okazać się całoroczny ogród zimowy. Jak urządzić ogród zimowy i jakie wyposażenie musi się w nim bezwzględnie znaleźć? W jakim stylu zaprojektować taką przestrzeń? O tym przeczytacie w dzisiejszym artykule.

Nowoczesny ogród zimowy – do czego przydaje się oranżeria?

Czym w ogóle jest oranżeria (inaczej nazywana ogrodem zimowym)? To zamknięte pomieszczenie pozwalające na całoroczną uprawę roślin, które w naszym klimacie nie miałyby szans na przetrwanie na zewnątrz w okresie śniegów i mrozów. Równocześnie jest to przyjemne miejsce do rekreacji z pięknym widokiem na ogród (liczne przeszklenia), niejednokrotnie zastępujące taras lub balkon w sezonie zimowym, tworząc wygodne warunki do swobodnego wypoczynku w otoczeniu pięknych okazów roślinności. A to wszystko bez konieczności oglądania się na warunki atmosferyczne.

Oranżerie pełnią funkcje praktyczne – zapewniają miejsce do zimowania egzotycznych roślin oraz dostarczają dodatkową przestrzeń do relaksu czy przyjmowania gości. Nie zapominajmy również o walorach estetycznych. Dobrze zaprojektowany ogród wewnętrzny potrafi bowiem stać się najbardziej reprezentacyjną częścią domu.

Najmodniejsze style w aranżacji ogrodów zimowych

W jakim stylu powinno się urządzić ogrody zimowe? Warto myśleć kompleksowo i zaprojektować to jedno pomieszczenie w zgodzie z innymi pokojami, a także zewnętrzem domu. Jeśli bowiem taras, na który wychodzi się z oranżerii, pomyślano w minimalistycznym duchu skandynawskim czy japońskim, z praktycznymi meblami nowoczesnymi, jak te od Bazkar, wówczas warto wykorzystać ten nurt także w oranżerii. Jeśli natomiast preferuje się w domu i ogrodzie rozwiązania w duchu prowansalskim, najlepiej postawić na przecierane, białe meble i lawendowe detale również w ogrodzie zimowym.

Podstawowe instalacje – jak zaprojektować oranżerię?

Jeśli oranżeria ma służyć nie tylko do przechowywania delikatnych roślin, trzeba wprowadzić do niej wszystkie instalacje, które pozwalają na wypoczynek w danym wnętrzu. Kluczowe są zwłaszcza oświetlenie i ogrzewanie – planowane podobnie, jak w innych rekreacyjnych częściach domu.

Nad zestawem mebli umieszcza się zatem lampy główne, niejednokrotnie o dekoracyjnym charakterze. Oprócz nich przydają się modele ścienne i podłogowe, które budują klimat, dopełniają wnętrze.

Nieco problemów potrafi pojawić się w przypadku ogrzewania zimowych ogrodów. Wynika to w m.in. z licznych przeszkleń (drzwi, okna wielkopowierzchniowe), co prowadzi do sporych strat ciepła. Najchętniej stosuje się zatem rozwiązania powierzchniowe (zwłaszcza podłogowe) oraz ogrzewanie kanałowe z wylotami w pobliżu okien. Ewentualnie można zastanowić się nad użyciem dodatkowych źródeł ciepła – np. promiennika. Pamiętajmy jednak, by znalazł się w bezpiecznej odległości od delikatnych roślin.

Idealne wyposażenie i dodatki w ogrodzie zimowym

Jak wyposażyć ogród zimowy? Można zdecydować się na jedną z dwóch koncepcji. Dla części osób oranżeria jest przedłużeniem salonu. Zgodnie z tym założeniem planuje się ją zatem jako domowe miejsce do relaksu, z tapicerowanymi meblami wypoczynkowymi – sofami, pufami, fotelami i niewielkim stolikiem kawowym. Sporo inspiracji można znaleźć na stronie: https://ihome24.pl. Oranżerię da się urządzić także jako rozszerzenie przydomowego tarasu. Wówczas stosuje się w niej drewniane lub plecionkowe meble ogrodowe bądź modele z trwałego tworzywa sztucznego.

Na każdym siedzisku układa się barwne poduchy – nie tylko zwiększają komfort siedzenia, ale też zdobią przestrzeń, podobnie jak inne tekstylia, a zwłaszcza: dywaniki, zasłony i rolety (regulacja poziomu nasłonecznienia). Dzięki nim wnętrze staje się przytulniejsze.

Poza regałami i szafkami na rozmaite przedmioty w oranżerii nie może zabraknąć kwietników – pionowych i poziomych. W końcu ogród zimowy trzeba wypełnić roślinami, oczywiście w ozdobnych donicach lub osłonkach.

Domowe miejsce do relaksu na łonie natury

Przytulna oranżeria zapewnia miejsce do relaksu w otoczeniu zieleni o każdej porze roku. Można ją stworzyć w domu lub mieszkaniu, ustawiając w niej ulubione okazy roślinne oraz tworząc wygodny kącik rekreacyjny. Dzięki temu naturę ma się zawsze na wyciągnięcie ręki, nawet jeśli mieszka się w miejskiej dżungli.

Dodaj komentarz