Uncategorized

Jak wybrać nowe zasłony do salonu?

Jeśli masz ochotę wprowadzić powiew świeżości do wystroju Twojego salonu, nie musisz się angażować w wielkie zmiany. Wystarczy, jeśli zdecydujesz się na zakup nowych zasłon i kilku dodatków, jak np. poduszki lub pokrycia foteli. Każdy rodzaj tkaniny jest na swój sposób elementem ozdobnym wnętrza. Dekoracyjne materiały zachwycają kolorystyką, oryginalną fakturą i bogactwem deseni. Przed zakupem rozważ, jaki rodzaj zasłon będzie idealnie pasował do Twojego salonu.

Co musisz wziąć pod uwagę przy wyborze zasłon?

Salon jest miejscem przeznaczonym na relaks, ale także na różne formy aktywności. W zależności od preferowanego przez Ciebie stylu życia możesz wprowadzić spokojną aranżację lub zdecydować się na bardziej energetyzujące akcenty. Główne aspekty, które musisz uwzględnić to:

  • wielkość pomieszczenia,
  • rozmieszczenie okien; stopień nasłonecznienia,
  • kolor ścian,
  • rodzaj obicia mebli tapicerowanych,
  • ogólny styl wystroju salonu.

Ważne jest, aby te wszystkie elementy tworzyły harmonijną całość pod względem stylu i kolorystyki. Możesz dobierać różne tonacje i odcienie dominującej barwy. Nie obawiaj się jednak tworzenia kontrastów – to ożywia wnętrze i wprowadza do niego nutkę ekstrawagancji.

Stwórz komfortową i przytulną atmosferę

W pokoju dziennym nie tylko wypoczywasz, ale często również wykonujesz czynności związane z pracą zawodową, odbywasz pogawędki z członkami rodziny, przyjmujesz gości. Zatem decydując się na zakup nowych zasłon, musisz wziąć pod uwagę nie tylko swoje preferencje, ale również potrzeby pozostałych domowników. Nie bez znaczenia jest też samopoczucie osób pojawiających się w Twoim domu okazjonalnie. Natłok agresywnych form lub nazbyt intensywnych kolorów nie sprzyja koncentracji uwagi – działa rozpraszająco. Tobie może być trudno skupić się na wykonywanej pracy, a goście będą odczuwali dyskomfort.

Dopełnij stylistykę wnętrza

Zakup nowych zasłon nie może odbywać się w oderwaniu od wcześniej zastosowanego wystroju. Zasłony są ważnym, ale nie kluczowym elementem aranżacyjnym. Do stylu klasycznego wybierz zasłony jednobarwne. Przy jasnych ścianach powinny raczej być kontrastujące pod względem natężenia koloru. To w oryginalny sposób zamyka przestrzeń. Jeśli chcesz podkreślić luksus wnętrza, kup nowe zasłony z połyskującej tkaniny. Do tego dobierz atłasowe lub satynowe poduszki na sofę i fotele.

Jeśli dotychczasowy wystrój salonu wydaje Ci się nazbyt monotonny, spróbuj ożywić go nowymi zasłonami ozdobionymi dużymi motywami roślinnymi lub wyrazistymi formami geometrycznymi. Chociaż wzór kraty na zasłonach jest raczej dla odważnych, może dobrze się sprawdzić w stylu skandynawskim lub industrialnym. Ostateczny wybór nowych zasłon zależy od Twojego gustu i kreatywności w poszukiwaniu ciekawych rozwiązań.

Dodaj komentarz