Zdrowie

Lekarz rodzinny – jak wybrać tego najlepszego?

Zgodnie z polskim prawem, ubezpieczonej osobie w potrzebie przysługuje podstawowa opieka zdrowotna. Aby uzyskać wsparcie, należy udać się do swojego zdeklarowanego internisty. Jak go wybrać? Podpowiadamy, czym wyróżnia się dobry lekarz rodzinny!

Lekarz rodzinny – jak wybrać?

Internista to inaczej lekarz pierwszego kontaktu lub lekarz rodzinny. To właśnie u niego należy najpierw szukać pomocy w przypadku problemów ze zdrowiem. W ramach systemu powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego bada pacjentów, przepisuje niezbędne leki, a także wypisuje skierowania do specjalistów lub na profesjonalną diagnostykę, jeśli jest taka potrzeba. To właśnie z takim lekarzem ma się najczęściej kontakt, dlatego warto rozsądnie go wybrać.

Przede wszystkim lekarz rodzinny powinien należeć do przychodni, która znajduje się blisko miejsca zamieszkania. W niektórych przypadkach pomoc medyczna jest potrzebna jak najszybciej. Takie rozwiązanie jest również po prostu wygodniejsze. Nie tylko nie traci się czasu na dojazd, ale można np. od razu dowiedzieć się, która apteka w okolicy jest najlepsza czy wezwać lekarza na wizytę domową.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru lekarza rodzinnego?

W niektórych przypadkach dostępnych jest kilka opcji, szczególnie w dużych miastach. Wtedy warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę podczas wyboru lekarza rodzinnego. Dobrze jest przede wszystkim sprawdzić referencje danego internisty. Niektórzy posiadają dodatkowe specjalizacje, które mogą być bardzo przydatne, np. gdy ma się przewlekłe problemy ze stawami albo sercem. Rodzice koniecznie powinni z kolei wybrać na lekarza rodzinnego pediatrę.

Bardzo ważne jest też to, by sprawdzić opinie o danym interniście. Często w Internecie można znaleźć opis wrażeń innych pacjentów. Najlepiej wybrać lekarza rodzinnego, który jest przyjazny, uważny, a także całkowicie zaangażowany w każdą wizytę. Dla pewności można przy okazji na próbę umówić się do wybranego lekarza, by go nieco lepiej poznać. Każdy ma przecież swoje preferencje – jedni wolą uśmiechniętych, serdecznych medyków, inni zaś konkretnych, zdystansowanych. Najważniejsze, by atmosfera podczas wizyt była jak najbardziej komfortowa.

Jak zdeklarować się do lekarza rodzinnego?

Lekarz rodzinny jest wybierany poprzez złożenie specjalnej deklaracji. Można znaleźć ją w każdej przychodni, która podpisała kontakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. W dokumencie należy podać:

  • imię i nazwisko,
  • nazwisko rodowe,
  • datę urodzenia,
  • płeć,
  • numer PESEL,
  • adres placówki,
  • imię i nazwisko lekarza.

Następnie należy określić, który raz zmienia się lekarza (można to zrobić tylko dwa razy do roku) oraz wpisać kod wojewódzkiego oddziału NFZ, z którego pobiera się świadczenie ubezpieczeniowe. Osoby uczące się muszą dodatkowo wpisać swój adres zamieszkania, miejsce nauki oraz numer telefonu.

Zastanawiasz się, jaka jest najlepsza przychodnia Wola Warszawa? Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie: CMP.

Dodaj komentarz