Najlepsze oleje do włosów wysokoporowatych
Włosy wysokoporowate zalicza się do tych najbardziej zniszczonych. Takie włosy są szorstkie, matowe, osłabione, łatwo się łamią i wypadają w nadmiarze. Dlatego wymagają specjalnej pielęgnacji. Najlepiej sprawdzi się systematyczne olejowanie, które chroni włosy przed łamliwością, suchością oraz utratą nawilżenia. Które oleje do włosów wysokoporowatych są najlepsze? Sprawdź!
Jak rozpoznać włosy wysokoporowate?
Włosy wysokoporowate cechuje łamliwość oraz podatność na plątanie. Takie włosy są słabe, suche i matowe, łatwo się niszczą i puszą. Jak rozpoznać, czy nasze włosy zaliczają się do wysokoporowatych? Wystarczy wykonać prosty test. Ściśnij włos od cebulki po jego koniec. Jeśli wyczuwasz nierówności, znaczy to, że Twoje włosy są wysokoporowate. Musisz zadbać o ich odpowiednią pielęgnację, która powinna być jednocześnie intensywna oraz delikatna. Ważna jest również regularność i systematyczność. Tylko wtedy, włosy utrzymają zdrowy wygląd, gładkość oraz blask.
Olejowanie włosów wysokoporowatych — wskazówki
Jednym z najskuteczniejszych sposobów naturalnej pielęgnacji włosów jest ich olejowanie. Ponieważ łuski włosów wysokoporowatych są nadmiernie rozchylone, do ich pielęgnacji najlepiej nadają się oleje o wysokiej zawartości kwasów wielonienasyconych. Często mamy do czynienia z przewagą omega 6, 3 i 9.
Prawidłowe olejowanie włosów jest kluczem do ich zdrowego wyglądu, dlatego trzeba pamiętać o kilku zasadach:
- Nie zostawiaj oleju na włosach zbyt długo (panuje opinia, że olej najlepiej działa, kiedy zostawimy go na włosach przez kilka godzin lub całą noc).
- Olejowanie wykonuj zawsze na mokro, na odżywkę lub z miodem.
- Wybieraj tylko oleje o dużych cząsteczkach, te, które są nienasycone.
Olej można nakładać na sucho i na mokro. Można go również dodać do maski lub odżywki do włosów. Najskuteczniejszą metodą jest aplikowanie odrobiny oleju na wilgotne włosy na co najmniej 30 minut przed ich umyciem. Aby wzmocnić działanie oleju, można założyć na głowę foliowy czepek i owinąć go turbanem z ręcznika. Pozwoli to wytworzyć ciepło, które wzmocni działanie produktu. Olej na włosach najlepiej trzymać od 15 minut do 1,5 godziny. Następnie należy umyć głowę delikatnym szamponem i nałożyć maskę nawilżającą lub odżywkę, która ułatwi rozczesywanie.
Najlepsze oleje do włosów wysokoporowatych
Oleje wysokoporowate cechują duża liczba komponentów o budowie podobnej do tłuszczy naturalnych dla ludzkiej skóry, dzięki czemu są łatwo przyswajalne. Dlatego tak dobrze sprawdzają się w pielęgnacji włosów przesuszonych, łamliwych i słabych. Olej wypełnia przestrzenie między łuskami, odżywia włosy i pokrywa je ochronnym filmem.
Posiadaczki włosów wysokoporowatych powinny unikać oleju kokosowego, który uwielbiany jest przez większość kobiet za jego kompleksowość, skuteczność i niską cenę. Nie sprawdzi się tutaj również olej rycynowy, który dodatkowo może włosy wysuszyć. Włosy wysokoporowate wymagają zdecydowanie innych olejów. Najlepiej sprawdzą się oleje wielonienasycone z dużą zawartością kwasów omega-6 i omega-3 oraz jednonienasycone z kwasami omega-9. Jakie zatem oleje będą odpowiednie dla włosów wysokoporowatych?
Przede wszystkim oleje wielonienasycone, takie jak: olej z męczennicy, z wiesiołka, z orzechów włoskich, z pestek winogron, słonecznikowy, z czarnuszki, z nasion bawełny, z amarantusa, lniany, z pestek dyni, z pachnotki, z nasion malin.
Warto wprowadzić do codziennej pielęgnacji także oleje jednonienasycone, czyli te o wysokiej zawartości kwasów tłuszczowych jednonienasyconych, np.: z orzechów laskowych, oliwa z oliwek, z pestek moreli, marula, moringa, macadamia, ze słodkich migdałów, z awokado, sezamowy, arganowy, tamanu, rokitnikowy, jojoba, z pestek śliwki, rzepakowy.