Lifestyle

Rolki damskie – jak wybrać najlepszy sprzęt dla pań?

Jazda na rolkach to sport, w którym nie ma ograniczeń wiekowych – może być on wykonywany przez ludzi w każdym wieku, jak również na różnych stopniach zaawansowania. Dodatkowo, posiada on bardzo pozytywny wpływ na zdrowie – wzmacnia mięśnie, poprawia core, a także poprawia kondycję ruchową. W jakie rolki damskie warto się zaopatrzyć, będąc na różnych poziomach zaawansowania? Odpowiedź na te i inne pytania, znajdziesz w poniższym wpisie. Serdecznie zapraszamy!

Jakie rolki damskie dla początkujących będą najlepsze?

Osoby, które dopiero co rozpoczynają swoją przygodę z jazdą na rolkach, powinny sięgnąć po rolki damskie rekreacyjne. Tego rodzaju sprzęt posiada zwykle mniejsze koła, które minimalnie ograniczają prędkość, co jest wskazane podczas nauki. Dla początkujących osób polecane są rolki, które wyposażono w miękkie koła (np. wykonane z kauczuku) – zapewniają one lepszą przyczepność do podłoża, a także amortyzują wstrząsy i wszelkie drgania w trakcie jazdy. Po nabyciu wystarczającego doświadczenia można wymienić sprzęt na bardziej zaawansowany, który umożliwi szybszą jazdę. 

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru rolek do jazdy?

Na pierwszy rzut oka, rolki damskie znajdujące się w ofertach sklepów różnią się od siebie wyłącznie kolorem, a także ceną. Jest jednak dużo więcej cech, które je różnicują i sprawiają, że są one przeznaczone do innego rodzaju jazdy. Wybierając rolki, warto wziąć pod uwagę następujące elementy:

  • Rodzaj i średnica kółek – rolki posiadają różne stopnie twardości kół, a także ich średnicę. Im większe one są, tym możliwe jest rozpędzenie się do wyższych prędkości. Na twardszych kołach można jechać szybciej, jednak nie amortyzują one wstrząsów, przez co podczas jazdy wyczuwalne są drgania. Miększe koła ograniczają wstrząsy, jednak szybciej się ścierają, przez co konieczna jest ich wymiana; 
  • Łożyska – w rolkach mogą zostać zastosowane łożyska oznaczone symbolami  ABEC-1, ABEC-3, ABEC-5, ABEC-7 oraz ABEC-9. Dwa pierwsze spotykane są w rolkach dla dzieci, jednak najczęstszym oznaczeniem, na jakie można natrafić podczas wyboru rolek, są ABEC-5 I ABEC-9. Odpowiadają one za komfort jazdy, a także trwałość sprzętu. 
  • Hamulec – twardy hamulec wystarczy na dłużej, dlatego warto zdecydować się na model, który taki posiada. 

Rolki damskie na różne poziomy zaawansowania

Oprócz rolek rekreacyjnych, w ofertach sklepów można natrafić na różne inne rodzaje rolek damskich. Należą do nich: rolki damskie freestyle, rolki agresywne, szybkościowe, fitness, czy nawet hokejowe.  Wybiera się je w zależności od stopnia zaawansowania, a także przeznaczenia – niektóre z nich stosowane są jedynie w celach profesjonalnych, a jeszcze inne zawodowych. 

Dodaj komentarz