Wózek na trudny teren – co sprawdzić przed zakupem?
Jazda wózkiem po chodniku wygląda zupełnie inaczej, niż kiedy jedziemy za miasto i musimy wózkiem jechać po piasku, kamieniach lub po leśnej drodze. Jaki wózek sprawdzi się w takich warunkach?
Jeżeli planujemy częste rodzinne wycieczki za miasto, od razu postawmy na model dostosowany do jazdy po trudnym terenie. Dzięki temu nasz wspólnie spędzony czas z rodziną będzie samą przyjemnością. Gdybyśmy mieli wózek zaprojektowany z myślą o przestrzeni miejskiej, manewrowanie nim w terenie byłoby bardzo męczące i dla nas i dla siedzącego w wózku dziecka. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że taka wycieczka zakończyłaby się z niezbyt dobrym nastrojem. Sprawdźmy zatem, jakie powinien mieć cechy wózek, który sprawdzi się w każdych warunkach.
Koła to podstawa
To, z jakiego materiału i w jakim rozmiarze są koła, ma duży wpływ na to, jak wózek radzi sobie z różnymi nawierzchniami. W przypadku trudniejszego terenu najlepiej sprawdzają się duże gumowe koła z bieżnikiem, które osadzono na łożyskach. Do wyboru są dwa rodzaje rozwiązań. Możemy zdecydować się albo na koła gumowe i pompowane, albo na koła wyposażone w komory powietrzne. Pierwsze są znacznie cięższe, więc chcąc postawić na coś, co zapewni maksimum wygody, to lepszy jest drugi wariant.
Waga wózka
Drugim elementem, na który powinniśmy zwrócić uwagę, jest waga wózka. Z jednej strony liczy się solidna konstrukcja, a z drugiej im lżejszy wózek, tym łatwiej się nim manewruje. Połączenie to nie jest proste do uzyskania, ale jest możliwe. Tym wymaganiom sprostają na przykład wózki Quinny w sklepie Bobowózki. Quinny to znany i ceniony producent, którego wózki od lat cieszą się popularnością.
Na wagę wózka wpływa m.in. to, z czego jest stelaż. Szukając czegoś lekkiego, koncentrujmy się na modelach, w których wykorzystano aluminium. Poza tym zwróćmy uwagę na koła. Jak już było wyżej, koła z komorami powietrznymi są lżejsze.
Blokada przednich kół
To coś, co posiada jedynie część wózków. Jeśli chcemy wyruszać na wycieczki, podczas których będziemy jeździć po piasku, to blokada kół przednich będzie nieoceniona. Mechanizmy blokady są różne, ale najwygodniejsze są te, w których nie trzeba się schylać, a oba koła blokują się jednocześnie.
A może wózek trójkołowy?
Interesującym rozwiązaniem są wózki nie z czterema, a trzema kołami. Są one dobrą opcją, kiedy jesteśmy bardzo aktywni. Jedno koło z przodu jest znacznie wygodniejsze, kiedy jedziemy po terenie ze zmienną pochyłością.
Co jeszcze?
Na żadną wycieczkę nie wyruszajmy bez sprawnych hamulców. Niezależnie od tego, na jaki zdecydujemy się wózek, bezpieczeństwo powinno być najważniejsze. Najlepiej, by hamulec był na rączce wózka, co pomoże na szybkie reakcje. Oprócz tego pamiętajmy, że mając dzieci, każdy nasz bagaż się rozrasta. Nawet jeśli idziemy na krótki spacer, to nasz ekwipunek jest spory. Dlatego też upewnijmy się, czy w wózku jest miejsce na to, by położyć dodatkowy bagaż, aby nie okazało się, że poza torbą na wózek, musimy wyruszać z plecakiem.