Co pomaga na podpuchnięte oczy?
Budzisz się rano, a Twoje oczy są podkrążone i opuchnięte? Nie wpadaj w panikę! Poniżej znajdziesz kilka sprawdzonych domowych sposobów, które pozwolą Ci pozbyć się opuchlizny w zaledwie kilka minut! Sprawdź, co pomaga na podpuchnięte oczy.
Opuchnięte oczy — przyczyny
Do najczęstszych przyczyn, które sprawiają, że budzimy się z opuchniętymi oczami, należą: zmęczenie, zbyt mało snu, zbyt długi czas spędzany przed komputerem, czy też smartfonem, a także zła dieta. Za opuchliznę wokół oczu odpowiada stan zapalny, gromadzenie się wody w tkankach, zastój limfy lub przypadłość genetyczna – tkanka tłuszczowa odkłada się, a następnie opada, gdy skóra traci elastyczność.
Opuchnięte oczy mogą również wskazywać na poważniejsze schorzenia, takie jak: choroby tarczycy, układu krążenia, wątroby czy nerek. Dlatego, jeśli przypadłość utrzymuje się pomimo zmiany stylu życia i zastosowania domowych sposobów, należy skontaktować się z lekarzem, który zdiagnozuje problem.
Co pomaga na podpuchnięte oczy?
Jeśli opuchnięte oczy mamy wyłącznie rano, raczej nie powinniśmy się zamartwiać. Jest to zwykle spowodowane spowolnieniem pracy układu limfatycznego w nocy i wynika z nadmiaru zgromadzonej wody i toksyn wokół oczu. Jeśli jednak w ciągu dnia opuchlizna nie schodzi, należy zasięgnąć porady lekarza.
Jeśli opuchnięte oczy nie mają podłoża chorobowego, warto wypróbować domowe sposoby. Oto najpopularniejsze z nich:
Okłady z ziół i herbaty
Okłady z ziół, które mają działanie przeciwzapalne, przeciwobrzękowe i ściągające. Są to m.in. kwiat lipy, kasztanowiec zwyczajny, chaber bławatek, arnika górska i rumianek pospolity. Do okładów można również wykorzystać herbatę czarną bądź zieloną, w których składzie znajduje się wiele przeciwutleniaczy (taninya kwasy fenolowe, flawonole, teaflawiny i inne) oraz kofeina. Składniki te powodują obkurczenie naczyń krwionośnych, zwiększają napięcie i elastyczność skóry, zmniejszają stan zapalny, a także redukują opuchliznę. Zioła bądź herbatę należy zaparzyć zgodnie z informacją na opakowaniu, a następnie mocno schłodzić i pozostawić na powiekach przez ok. 15 minut. W przypadku suszonego surowca, do okładów można wykorzystać gazę lub wacik kosmetyczny – namoczyć w nich zimny napar, po czym przyłożyć do oczu. Warto jednak zwrócić uwagę, że zioła mogą czasem podrażnić wrażliwsze oczy, ponieważ często zawierają garbniki.
Odpowiednia dieta
Codzienna dieta powinna być niskosodowa i bogata w produkty zawierająca duże ilości potasu (pomidory, marchew, seler, morele, rodzynki czy ziemniaki), ponieważ sprzyja to właściwemu funkcjonowaniu gospodarki wodnej organizmu. Należy uważać na kupne wędliny, mrożonki, kiszone ogórki, kapustę, wędzone ryby, a także przetwory konserwowe, a także zrezygnować ze „śmieciowego jedzenia”, w którego składzie przeważa sól – to ona odpowiada za zatrzymywanie wody w organizmie i obrzęki. Zamienić jedzenie typu fast food na warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste, chude mięso oraz tłuste ryby morskie.
Odpowiednie nawodnienie organizmu
Warto pić wodę z niską zawartością sodu, ziołowe i owocowe herbaty w ilości 1,5-2 litry dziennie. Bezwzględnie trzeba unikać alkoholu, gdyż mocno odwadnia organizm i rozszerza naczynia krwionośne, przez co woda przesiąka do tkanek, powodując obrzęki.
Odpowiednia higiena snu
Przed położeniem się do łóżka nie powinno się oglądać telewizji, korzystać z telefonu oraz komputera. Sypialnia powinna być przewietrzona, wyciszona i zaciemniona – te zabiegi pozwolą na wytwarzanie oraz utrzymanie na odpowiednim poziomie melatoniny, hormonu wydzielanego przez szyszynkę, odpowiedzialnego za dobrą jakość snu.
Okłady z kostek lodu
Kostki lodu należy zawinąć w jałowy gazik lub bawełnianą chustkę i przyłożyć bądź delikatnie masować opuchnięte oczy w kierunku od wewnątrz do zewnętrznych kącików oczu. Niska temperatura sprawi, że naczynia krwionośne ulegną obkurczeniu, a obrzęki staną się mniej widoczne. Można użyć także łyżeczek, wcześniej schłodzonych w zamrażalniku.
Kompresy z zimnego ogórka
Ogórek, z uwagi na dużą zawartość wody i minerałów, mocno nawilża skórę. Umyty ogórek należy pokroić w plastry i położyć na powieki na 10-15 min. Do okładów na powieki można użyć również surowego ziemniaka. Należy zetrzeć go na tarce, następnie grubą warstwę miąższu ułożyć na oczach na ok. 15 min. Następnie spłukać ciepłą, a później zimną wodą, aby zamknąć pory i pobudzić krążenie.