Dom

Efektywne sprzątanie łazienki: możliwe nawet bez chemii, i to za kilka groszy

Łazienka jest miejscem, w którym bakterie mnożą się bez przerwy, nawet pomimo regularnego sprzątania. Dlatego jej czyszczenia nie powinniśmy zaniedbywać. Dobrą wiadomością jest jednak, że z brudem poradzi sobie nie tylko chemia, ale również naturalne produkty, które większość z nas ma w swoich domach. Te najskuteczniejsze znajdziecie w kuchni.

Łazienka jest miejscem, w którym bakterie mnożą się bez przerwy, nawet pomimo regularnego sprzątania. Dlatego jej czyszczenia nie powinniśmy zaniedbywać.  Dobrą wiadomością jest jednak, że z brudem poradzi sobie nie tylko chemia, ale również naturalne produkty, które większość z nas ma w swoich domach. Te najskuteczniejsze znajdziecie w kuchni.

Pomocników do sprzątania łazienki znajdziecie w kuchni

Owszem, przed sprzątaniem łazienki nie musicie biec do drogerii. Wystarczy zajrzeć do kuchennych zapasów. Po jakie produkty sięgnąć?

  • Soda oczyszczona
  • Ocet
  • Oliwa z oliwek
  • Sok z cytryny
  • Sól

Ocet do czyszczenia powierzchni

Ciepła woda i ocet. Doskonałe połączenie wykorzystywane przez nasze babcie znów wraca do łask. Wymieszajcie wodę z octem w proporcji 1:1, w płynie zamoczcie szmatkę lub gąbkę i bierzcie się do pracy. Umywalka, wanna i kafelki będą błyszczeć jak nowe. I nie martwcie się, zapach octu szybko wywietrzeje.

Walczycie z pleśnią w swojej łazience? Dotknięte nią miejsca popsikajcie rozcieńczonym octem, pozwólcie mu działać kilka minut a na koniec zetrzyjcie wilgotnym ręcznikiem lub gąbką.  Przy korzystaniu z octu nie zapomnijcie o gumowych rękawiczkach, aby uniknąć podrażnień skóry rąk.

Kiedy brud nie chce odpuścić

Na najbardziej uporczywe plamy przygotujcie domowy „koktajl“.  Wystarczy Wam opakowanie sody oczyszczonej, sok z połowy cytryny, pół kubka octu i dwie łyżki soli kuchennej. Składniki porządnie rozmieszajcie i powstałym środkiem zmyjcie plamy, które uparcie trzymają się powierzchni – fugi między kafelkami, plamy od farby na włosy czy kamień powstały z wody.

Oszczędnie na szafki łazienkowe

Może zaskoczyć Was fakt, że przepis na czyste i pięknie błyszczące meble łazienkowe jest podobny do przepisu na sos sałatkowy: oliwa z oliwek i sok cytrynowy. Na kubek oleju użyjcie pół kubka soku z cytryny. Oba płyny porządnie wymieszajcie, aby dobrze się połączyły (możecie potrzepać nimi w zamkniętej butelce). Zwilżcie ręcznik powstałą mieszanką i okrężnymi ruchami nanieście na powierzchnię mebli. Zostawcie na kilka minut, po czym przetrzyjcie meble raz jeszcze, suchą szmatką.

Rada: Dla intensywniejszego zapachu do mieszanki dodajcie kilka kropli olejku eterycznego – świetnie sprawdzi się pomarańczowy lub lawendowy. Dzięki temu nie tylko dokładnie wyczyścicie meble, ale również wypełnicie łazienkę przyjemnym zapachem.

Co z zatkanym odpływem

Zatkany odpływ w łazience może spędzić sen z powiek niejednemu z nas. A przecież na jego udrożnienie również wystarczą produkty z kuchni. Wymieszajcie ocet z sodą oczyszczoną w proporcji 2:1 i wlejcie do odpływu. Pozwólcie mu działać minimalnie pół godziny, po czym do odpływu wlejcie czajnik wrzącej wody – i gotowe.

Dokładnie sprzątajcie łazienkę, nawet dwa razy w tygodniu. Przy odrobinie wprawy nie zajmie Wam to więcej niż pół godziny. Czysta łazienka ma bezpośredni wpływ na Wasze zdrowie – mnożące się bakterie potrafią nie tylko obniżyć odporność, ale również zaatakować drogi oddechowe lub przyczynić się do różnych chorób skórnych. Dlatego dbajcie nie tylko o dokładne czyszczenie umywalki, wanny i mebli, ale również i ciężej dostępnych miejsc – pod półeczką na szampony, mydelniczką, za meblami i wokół odpływu. Pamiętajcie również o regularnej wymianie gąbek i ściereczek (od jednorazowych lepsze są te tekstylne, które możecie wyprać) i nie zapominajcie o regularnym wietrzeniu pomieszczenia.

Źródła fotografii:
https://unsplash.com/photos/kDtuOUIkwrk
https://unsplash.com/photos/n5qirFAe6rQ 

Dodaj komentarz