Kids

5 Korzyści z rozpoczęcia nauki języków obcych w dzieciństwie

Żyjemy w czasach, w których oprócz języka ojczystego, język angielski dla dziecka powoli staje się drugim co do ważności sposobem komunikacji werbalnej ze światem. Dwujęzyczność „polsko-angielską” spotykamy na każdym kroku, obecna jest u każdego z nas w życiu codziennym. Czy zatem warto ograniczać swoje pociechy jedynie do jednego języka? W jakim wieku język angielski dla dziecka jest „bezpieczny”? Kiedy warto rozpocząć jego naukę? Jakie niesie ze sobą korzyści? O tych najważniejszych poniżej.

 1. Język angielski dla dziecka, a jego pewność siebie.

Im młodsze dziecko tym mniej zahamowań i wstydu w nauce języka obcego. Jest to niezwykle ważne do późniejszej chęci w posługiwaniu się innym językiem niż ojczysty. Ilu jest wśród nas dorosłych, których zawstydza konwersacja z obcokrajowcem? Język angielski dla dziecka to szansa na jego pewność siebie i aktywne korzystanie ze znajomości języka obcego w dorosłym życiu.

 2. Języki obce, a rozwój.

Nauka języków obcych przy jednoczesnym uczeniu się języka ojczystego, korzystnie wpływa na rozwój obu półkul mózgowych u najmłodszych. Dzieci są bardziej uważne na zasłyszane dźwięki. Dlatego łatwiej im przyswajać akcent, poprawną wymowę, pomimo tego że najmłodsi osłuchują się z językiem bez zrozumienia, dopiero później poznają znaczenie poszczególnych słów. W obecnych czasach język angielski dla dziecka staje się tak naturalny jak język ojczysty.

3. Odpowiedni wiek dziecka

Każdy rodzic zwykle zna najlepiej własne dziecko. Wie, czy jest ono już gotowe na podjęcie nowych aktywności oraz nowych wyzwań. Warto zastanowić się czy – tak jak w przypadku nauki pływania, nie skorzystać z naturalnych korzyści jakie niesie za sobą wiek. Po ukończeniu około 7 roku życia, aparat mowy staje się mniej elastyczny. Dziecko reaguje już inaczej, niż będąc we wcześniejszym wieku, kiedy to jest możliwość wypracowania takiej fonetyki, jaka jest najbliższa native speaker’owi.

4. Sposoby nauki

Im młodsze dziecko tym prostsze, oparte na zabawie metody nauki języka. Dziecko niepotrafiące czytać, ani pisać, chłonie język nieco bardziej nieświadomie jak starszak. Angielski dla dzieci można wzmacniać również i w domu. Podczas wspólnie oglądanych bajek, czytaniu książek, czy nawet słuchaniu muzyki.

5. Przyszłość

Dla dorosłych, którzy mieli szansę nauki języka obcego w dzieciństwie, wielojęzyczność nie jest tak trudna do osiągnięcia jak dla pozostałych. Poprzez rozpoczęcie wczesnej nauki, język angielski dla dziecka jest podstawą. Bazą, z której może skorzystać podczas nauki kolejnych języków obcych. Niemiecki, hiszpański, francuski nie sprawiają już tylu trudności co w przypadku pracy nad językiem od samych podstaw. 

Warto więc zainwestować już na wczesnym etapie dzieciństwa w przyszłość.

Dodaj komentarz