Uncategorized

Jak dobrze oświetlić przydomowy taras?

Przyjemny wypoczynek wieczorową porą na przydomowym tarasie? Dla wielu osób jest to idealny pomysł na relaks na świeżym powietrzu. Aby było to możliwe, trzeba tylko dobrze zaaranżować przestrzeń, wyposażyć ją w wygodne meble oraz zadbać o oświetlenie. Jakie lampy mogą i powinny trafić na przydomowy taras? Jak zbudować system oświetleniowy, by stworzyć optymalne warunki do rekreacji w ogrodzie? O tym przeczytacie w dzisiejszym artykule.

Oświetlenie na tarasie – najważniejsze funkcje

Rozmaite lampy przydają się nie tylko w domowych wnętrzach. To także wręcz nieodzowny element wyposażenia w strefach relaksu w ogrodzie, w tym oczywiście na tarasach. Pełnią one szereg ważnych funkcji w terenie. Przede wszystkim dzięki nim możliwe jest bezpieczne i swobodne przemieszczanie się w pobliżu domu o każdej porze dnia lub nocy. Lampy zapewniają też wystarczającą dozę światła, by przyjemnie relaksować się na zewnątrz do późnej nocy.

Dobrze dobrane oprawy oświetleniowe wpisują się w całościową aranżację ogrodu. Dopełniają przestrzeń i sprawiają, że nabiera ona przytulnego klimatu. W końcu ma to być przecież miejsce do miłej rekreacji dla rodziny i bliskich.

Jakie powinny być lampy zewnętrzne?

Nie każda lampa może jednak trafić na przydomowy taras. Wpływają na to przede wszystkim czynniki atmosferyczne – na zewnątrz panują przecież znacznie trudniejsze warunki niż w zaciszu domowych czterech ścian.

Czym muszą zatem wyróżniać się lampy do ogrodu? Takie produkty, jak te do znalezienia choćby na stronie: AZzardo.com.pl, mają przede wszystkim odznaczać się wysokim współczynnikiem ochrony IP. Dotyczy to zwłaszcza miejsc niezadaszonych, gdzie lampy są w pełni wyeksponowane na działanie deszczu, śniegu czy wiatru. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko wniknięcia do wnętrza wody lub pyłów, które mogą trwale uszkodzić lampę bądź doprowadzić do zwarcia w instalacji. Dodatkowo wymienione czynniki pogodowe, podobnie jak promieniowanie UV czy zmiany temperatury, sprawiają, że na zewnątrz należy stosować wyłącznie oprawy z bardzo trwałych materiałów, jak na przykład aluminium, stal nierdzewna, szkło lub niektóre tworzywa sztuczne. To szansa na to, że lampa przez długi czas utrzyma nienaganną formę i wysoką funkcjonalność.

Jeśli zależy nam na komforcie użytkowania, dodatkowo można zaopatrzyć się w produkty wyposażone w źródła światła LED. Odznaczają się energooszczędnością i wysoką żywotnością. Duży wybór ułatwia dopasowanie optymalnego oświetlenia do różnych celów. Co więcej pojawiają się także modele do zdalnego sterowania pilotem lub aplikacją, co jeszcze bardziej poprawia przyjemność wypoczynku na tarasie oraz pozwala zmniejszyć zużycie prądu.

Najpopularniejsze typy opraw oświetleniowych na taras

Jakie lampy montuje się na tarasach? W tej zewnętrznej przestrzeni rekreacyjno-reprezentacyjnej podstawą najczęściej jest oświetlenie elewacyjne, w tym kinkiety, plafony, reflektory i oczka wpustowe. W zadaszonych miejscach dodatkowo uzupełnia się je niekiedy o lampę sufitową nad zestawem mebli, tak jak w salonie. Oprócz tego można zastosować taśmy LED na podłodze i stopniach schodów oraz standardowe lampy ogrodowe wpustowe czy na słupkach (również w wariancie solarnym), by rozjaśnić obszar wokół tarasu. Sporo pomysłów i inspiracji na kompleksowe zaplanowanie miejsca do wypoczynku można znaleźć także na stronie: https://ihome24.pl.

Wszystkie lampy tarasowe powinny być spójne wizualnie i kolorystycznie, dopasowane do wyposażenia i elewacji budynku. Można zdecydować się na proste, geometryczne konstrukcje na tarasach nowoczesnych, minimalistycznych czy skandynawskich. W przypadku aranżacji klasycznych, retro lub industrialnych stosuje się czasami efektowne lampy-latarenki w iście filmowym stylu. Szeroka gama opcji sprawia, że każdy łatwo znajdzie model dla siebie.

Modne i wygodne oświetlenie tarasowe

Dobrze oświetlony taras staje się bezpieczniejszy, wygodniejszy i piękniejszy. Dzięki temu chętniej spędzamy czas na świeżym powietrzu, zażywając wypoczynku, nie zważając na porę dnia lub nocy. Z pomocą lamp budujemy naszą piękną oazę i przystań dla siebie i najbliższych.

Dodaj komentarz