Jakie są powody pojawiania się przebarwień pod oczami?
Pojawianie się przebarwień pod oczami może negatywnie wpływać na wygląd. W celu profilaktycznego przeciwdziałania ich występowaniu warto znać przyczyny wpływające na ich pojawianie się. Do przyczyn występowania przebarwień pod oczami można zaliczyć nadmiernie zmęczenie, choćby wynikające z nieprzespanej nocy. Jednak takie przebarwienia są najczęściej stanie przejściowym. Podobnie jest w przypadku, gdy przyczyną wystąpienia przebarwień jest stres. Gdy stres minie, czy gdy się wypocznie skóra pod oczami, wróci do normy. Inaczej jest, gdy przebarwienia pod oczami są wynikiem predyspozycji genetycznych. Takie predyspozycje dotyczą szczególnie osób, u których oczy są głęboko osadzone. Wówczas barwnik w skórze wokół oczu skupiony jest na dużo mniejszej powierzchni. Przekłada się to na jego większą widoczność, co skutkuje efektem przebarwionej skóry.
- Kiedy przebarwienia pod oczami są wynikiem choroby?
- Pojawiające się cienie pod oczami jako efekt starzenia?
- Jak ograniczyć cienie pod oczami i podkrążone oczy?
- Jakie profilaktyczne metody można zastosować, aby przeciwdziałać występowaniu przebarwień pod oczami?
Kiedy przebarwienia pod oczami są wynikiem choroby?
Przebarwienia pod oczami nazywane również cieniami pod oczami czy sińcami mogą również wskazywać na rozwijanie się w organizmie choroby. Przebarwienia pod oczami występują najczęściej u osób przepracowanych, ale nie tylko. Wówczas jest to znacznie poważniejszy problem zdrowotny, a nie wyłącznie defekt kosmetyczny.
Do schorzeń, na które mogą wskazywać przebarwienia pod oczami, można zaliczyć:
- zaburzenia gospodarki hormonalnej,
- nieprawidłowe działanie nerek,
- uszkodzenia wątroby.
Do innych problemów wpływających na występowanie cieni pod oczami można zaliczyć również alergie. Jednak również przy przyjmowaniu pewnych leków może dochodzić do wystąpienia efektu przebarwionej skóry wokół oczu. Jeśli cienie pod oczami nie znikają przed dłuższy czas, warto skonsultować się ze specjalistami z zakresu dermatologii czy chorób wewnętrznych. Pozwala to rozpoznać konkretną przyczynę występowania problemów skutkujących przebarwieniami wokół oczu.
Pojawiające się cienie pod oczami jako efekt starzenia?
Bardzo często przebarwienia wokół oczu pojawiają się również w związku z procesem starzenia. Z wiekiem skóra znacznie wolniej się regeneruje. Nawet przy właściwej pielęgnacji skóry nie można powstrzymać pewnych procesów, które negatywnie wpływają na wygląd. Do częstych efektów, które pojawiają się w związku ze starzeniem się, można zaliczyć powstawanie zmarszczek w okolicach oczu. Jest to związane z tym, że skóra wokół oczu staje się z wiekiem coraz cieńsza. Dodatkowo pojawia się efekt gorszego odpływania chłonki ze skóry w obszarze wokół oczu. Przekłada się to na osłabianie się tkanki znajdujące się w okolicach oka. Cieńsza skóra sprawia, że naczynia krwionośne stają się coraz bardziej widoczne, co przekłada się na efekt sińców pod oczami. Na znacznie bardziej intensywnie rozwijający się efekt przebarwionych oczu wpływa również długotrwałe spożywanie dużych ilości kofeiny, alkoholu, a także palenie papierosów.
Jak ograniczyć cienie pod oczami i podkrążone oczy?
Gdy chce się ograniczyć przebarwienia pod oczami, można zastosować różne metody w zależności od przyczyn. Przy wystąpieniu takich problemów w związku z przyczynami czasowymi, można zdecydować się na zabiegi kosmetyczne. Przebarwienia pojawiające się pod wpływem promieniowania słonecznego czy też zmęczenia można zakryć przy wykorzystaniu makijażu. Natomiast takie działania mogą nie redukować problemu, a jedynie go ukrywać. Bywa to związane choćby z występowaniem schorzeń skóry. Przy atopowym zapaleniu skóry warto zdecydować się na leczenie, które pozwala na całkowite zredukowanie problemów z przebarwieniami.
Do innych zabiegów można zaliczyć:
- wykorzystujące techniki odmładzania skóry wokół oczu,
- peelingi chemiczne,
- zabiegi laserowe,
- zabiegi wykorzystujące częstotliwości radiowe,
- iniekcje z wykorzystaniem kwasu hialuronowego,
- zabiegi chirurgiczne.
Zabiegi kosmetyczne czy związane z medycyną estetyczną są znacznie bardziej bezpieczne. Takie zabiegi najczęściej nie mają negatywnych efektów. Odpowiednio dobrane zabiegi mogą usprawnić działanie naczyń krwionośnych. Pozwala to uzyskać długoterminowy efekt. Ostatecznym rozwiązaniem mogą być zabiegi chirurgiczne. Natomiast przy takich operacjach zawsze istnieje pewne ryzyko powikłań.
Jakie profilaktyczne metody można zastosować, aby przeciwdziałać występowaniu przebarwień pod oczami?
Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie profilaktycznych metod kosmetycznych, które pozwalają przeciwdziałać pojawianiu się przebarwień. Odpowiednio dobrane kosmetyki mogą tworzyć barierę ochronną skóry. Bywa to ważne szczególnie w przypadku osób wchodzących w średni wiek życia. Wówczas naczynia krwionośne zaczynają gorzej funkcjonować. Zastosowanie dopasowanych pod kątem składu kosmetyków jest w stanie znacznie ograniczyć tempo postępowania procesu starzenia. Dodatkowo można również ograniczyć powstawanie zmarszczek. Kosmetyki pozwalają na zapewnienie także ochrony przed wpływem promieniowania słonecznego. Profilaktyczne metody warto stosować przy takich przyczynach, które najczęściej pojawiają się w związku z występowaniem przebarwień oczu. W ten sposób można zarówno przeciwdziałać pojawianiu się cieni pod oczami, jak też znacznie ograniczyć nieestetyczne efekty, które występują w związku z wystąpieniem przebarwień. Czasami przebarwienia pojawiają się pod wpływem promieniowania słonecznego, a czasami jest to uwarunkowane genetycznie. Pod oczami pojawiają się