Uncategorized

Które miasta w Polsce wydają najwięcej na kwiaty?

Przesyłki kwiatowe są coraz popularniejszym sposobem, by pomimo dzielącego dystansu przekazać bliskim życzenia lub wiadomość za pomocą kwiatów. Dziś zajrzymy w statystyki zamówień kwiatowych w pierwszej połowie 2023 by zobaczyć, które miasta w Polsce wysłały przez internet najwięcej kwiatów, a które… wydały na nie najwięcej.

Które miasta składają najwięcej zamówień?

Polacy wciąż chętnie świętują ważne okazje, takie jak Dzień Matki, Walentynki, Dzień Kobiet. To w okresie styczeń-czerwiec kwiaciarnie internetowe takie jak Euroflorist przeżywają prawdziwe oblężenie, i to w tych miesiącach wysyłamy w Polsce najwięcej bukietów.

Najwięcej zamówień na kwiaty z dostawą w pierwszej połowie 2023 roku wysłali mieszkańcy Warszawy. To z Warszawy wypłynęło wtedy około 1/3 krajowych zamówień na przesyłki kwiatowe. Na drugim miejscu uplasował się Wrocław z 11% zamówień, a po nim Poznań – 7%.

Przyglądając się poszczególnym miesiącom, widzimy, że te trzy polskie miasta – Warszawa, Wrocław i Poznań — raczej nie opuszczają podium. Wyjątkiem jest przełom kwietnia i maja – w którym to Poznań został minimalnie wyprzedzony przez Kraków. Kraków dostał się na pozycję trzecią tylko jednak na chwilę — Poznań wrócił na miejsce #3 jeszcze w maju. Kraków jednak bardzo solidnie bronił swojej pozycji – nigdy nie spadając niżej niż na pozycję #4 miast wysyłających najwięcej kwiatów. Bydgoszcz uplasowała się na miejscu #4 w styczniu i lutym, jednak w miesiącu Dnia Kobiet Bydgoszcz wyprzedziły Katowice, Gdańsk oraz Łódź.  

Czy jednak to, które miasta wysyłają najwięcej kwiatów online idzie w parze z kwotą, jaką średnio przeznaczają? Czy Warszawa przoduje także w średniej kwocie wydanej na kwiaty z dostawą?

Które miasta wydają miesięcznie najwięcej na kwiatowe przesyłki?

Styczeń

Najdroższe bukiety wysyłano w Łodzi (30 zł powyżej średniej krajowej), Białymstoku oraz Częstochowie. Poniżej średniej krajowej w styczniu znalazły się wszystkie miasta przodujące w liczbie zamówień: Warszawa, Wrocław jak i Poznań. W Gliwicach średnia wartość bukietu była najniższa — około 30 zł mniej niż średnia krajowa wartość zamówienia.

Luty

W lutym 2023 najdroższe bukiety w Polsce wysłał Wrocław, Częstochowa oraz Gdynia. W Warszawie średnia cena bukietu była tylko nieznacznie wyższa (+70 groszy). W lutym spadła jednak prawie o połowę rozbieżność między najdroższym a najtańszym bukietem; W styczniu różnica wynosiła prawie 60 zł, a w lutym już tylko 36 zł.

Marzec

Najdroższe kwiatowe przesyłki w marcu 2023 wysłano w Bydgoszczy, Częstochowie oraz Łodzi. Wrocław znalazł się na miejscu 6, wydając o 3 zł więcej niż krajowa średnia. Warszawa i Poznań znalazły się poniżej krajowej średniej.

Kwiecień

Kwiecień to głównie zamówienia Wielkanocne, oraz wiosenne kompozycje z kwiatów ciętych i doniczkowych. Najwięcej na kwiaty z dostawą wydały Gliwice, Gdynia oraz Częstochowa. Poznań zajął miejsce #4 z kwotą o 13 zł wyższą niż średnia krajowa. Wrocław spadł w rankingu, wydając średnio o 7,6 zł mniej.

Maj

Maj to prawdziwe kwiatowe oblężenie i miesiąc najpopularniejszej okazji kwiatowej w Polsce – Dnia Matki. Zamówienia na bukiety dla mamy w roku 2023 zaczęły spływać już około 14 maja, w ten sam weekend, w który obchodzony był także ukraiński Dzień Matki.

W maju 2023, najwięcej na bukiety wydał Olsztyn, Częstochowa, oraz Rzeszów. Średnia wartość zamówienia z Warszawy była o 2,5 zł wyższa niż średnia krajowa.

Czerwiec

W czerwcu na kwiaty z dostawą najwięcej wydał Gdańsk, Gdynia oraz Częstochowa — wszystkie te miasta wysłały bukiety o 20 zł droższe niż krajowa średnia. W Poznaniu natomiast bukiety miały wartość niższą o 13 zł.

Kto dostaje najdroższe bukiety? Ukochana osoba, mama czy babcia?

Polacy wysyłają najwięcej kwiatów na następujące okazje (w kolejności malejącej):

  1. Dzień Matki
  2. Dzień Kobiet
  3. Walentynki
  4. Dzień Babci i Dziadka
  5. Dzień Ojca

Nie idzie to jednak w parze z tym, ile na daną okazję statystycznie wydajemy. W Polsce najwięcej wydajemy na bukiety na Walentynki, a najmniej… na Dzień Babci i Dziadka. 

Po więcej informacji odwiedź: https://www.euroflorist.pl/raport-euroflorist-ktore-miasta-w-polsce-wydaja-najwiecej-na-kwiaty

Dodaj komentarz