Najlepsze praktyki podczas opalania: jak chronić skórę przed poparzeniami słonecznymi?
Promieniowanie słoneczne może wpływać na ludzkie ciało pozytywnie i negatywnie. Z jednej strony w rozsądnych ilościach ma kluczowe znaczenie w produkcji witaminy D3 i poprawia samopoczucie. Z drugiej natomiast może przyczyniać się do zmian skórnych, w tym poparzeń słonecznych. Te natomiast często powodują przebarwienia, odbarwienia, przyczyniają się do rozwoju zmian nowotworowych skóry. W jaki sposób można korzystać z kąpieli słonecznych, by w jak największym stopniu zabezpieczyć się przed szkodliwym promieniowaniem UV?
Świadoma fotoprotekcja — ochrona skóry przed poparzeniami
Nie zawsze unikanie słońca jest możliwe. Ekspozycja na promieniowanie UV jest zatem wpisana w codzienność każdego człowieka, dlatego też warto zadbać o odpowiednie środki ochrony skóry. Ważne, by zdawać sobie sprawę z tego, iż szkodliwe promieniowanie UVB powoduje powstawanie rumienia i poparzeń, a promienie UVA przenikają nawet przez szyby okienne i samochodowe oraz odzież produkowaną z cienkich materiałów. Dlatego to bardzo ważne, by przestrzegać kilka elementarnych zasad związanych z opalaniem, by uniknąć negatywnych skutków dla stanu i kondycji samej skóry.
Produkty z filtrami ochronnymi
Jedną z podstawowych form ochrony skóry przed poparzeniami jest stworzenie bariery na skórze, która znacznie zmniejsza przepuszczalność promieni UVA i UVB. To niezwykle ważne, by upewnić się, iż wybrany kosmetyk chroni przed jednym i drugim promieniowaniem. Do takich produktów zaliczają się kosmetyki marki Avene. Stanowią one również środek chroniący przed nadmiernym wpływem światła niebieskiego (czyli HEV) na skórę. Przeznaczone są do skóry suchej, tłustej, wrażliwej i o obniżonym progu tolerancji.
Podzielone są na preparaty dla dzieci i dla dorosłych, które są proste w aplikacji i szybko się wchłaniają. Ich skład w oparciu o filtry o bardzo szerokim spektrum protekcji SPF 50+ jest bezpieczny dla skóry, jak również dla środowiska naturalnego. Mogą być z powodzeniem stosowane podczas kąpieli ze względu na swoje wodoodporne właściwości. Są ponadto wzbogacone o antyoksydanty, dzięki czemu promieniowanie nie przyspiesza procesów fotostarzenia się skóry. Pełna ochrona komórek znacznie zmniejsza także ryzyko ich uszkodzeń na poziomie DNA i w konsekwencji rozwoju chorób o podłożu nowotworowym.
Ochrona przed oparzeniami słonecznymi — jak stosować kremy z filtrem?
Oparzenia słoneczne powodowane są przez promieniowanie UVB. To jednak nie oznacza, że promienie UVA są mniej szkodliwe. Zarówno jedno, jak i drugie promieniowanie przenika przez skórę i może przyczynić się do dalszych, poważniejszych zmian chorobowych. Dlatego też należy odpowiednio aplikować preparaty, jakimi są produkty z filtrem UVA i UVB.
Współczynnik, jaki należy brać przy wyborze środka chroniącego przed poparzeniami słonecznymi powodowanymi przez UVB, to SPF. Przykładowo SPF 15 będzie oznaczało, że dawka promieniowania powodującego rumień lub oparzenia może być 15 razy większa w przypadku skóry chronionej preparatem, niż w przypadku skóry, której nie zabezpieczono kremem z filtrem.
Przy wyborze preparatu trzeba zatem mieć na uwadze wysokość ochrony SPF oraz fototyp skóry. Nie należy obawiać się stosowania produktów z filtrem SPF50 – mowa tutaj również o osobach dorosłych. Konieczne jest także uwzględnienie czasu przeznaczonego na ekspozycję na słońce. To, co również ma znaczenie, to intensywność promieniowania — w godzinach okołopołudniowych jest ono bowiem najsilniejsze.
Ochronę zapewni się przez aplikację stosownej ilości preparatu. Zbyt cienka warstwa nie będzie wykazywać takich właściwości, jak podane na opakowaniu produktu. Ważne, by aplikować go około 20 minut przed założeniem odzieży i ekspozycją na słońce, i ponownie nakładać co około 2-3 godziny. Wilgoć, aktywność fizyczna, kontakt z wodą czy wycieranie preparatu ubraniami, ręcznikiem itd. także powoduje, że stosowanie kremu z filtrem powinno odbywać się częściej.