Uncategorized

Medicine x Fundacja Wisławy Szymborskiej

Nic dwa razy się nie zdarza… a jednak! Medicine i Fundacja Wisławy Szymborskiej ponownie łączą siły, przenosząc wiersze, rękopisy i graficzne interpretacje twórczości poetki na ubrania i akcesoria.

Nowa kolekcja powstała z okazji 100. rocznicy urodzin polskiej noblistki, które są obchodzone w 2023 roku. „Współpraca Medicine i Fundacji Wisławy Szymborskiej ma na celu uhonorowanie artystki i docieranie z jej twórczością do szerszego grona niż tylko miłośnicy poezji. To nietypowe połączenie poezji i mody sprawia, że dzieła Szymborskiej zyskują zupełnie nowy wymiar i dosłownie wychodzą na ulice” – mówi Karolina Tomczyk, Dyrektorka Marketingu Medicine.

„Tym razem powstała piękna i pomysłowa kolekcja ubrań i akcesoriów, na których wykorzystane zostały wiersze – lub fragmenty wierszy – Wisławy Szymborskiej zinterpretowane graficznie lub typograficznie przez artystów. To nie są interpretacje ani dosłowne, ani szkolne. Słowa dawno napisanych wierszy ewokują obrazy bardzo współczesne i uniwersalne, które pokazują, jak współczesna i uniwersalna jest to poezja. Wciąż ma nam – tu i teraz – wiele do powiedzenia i daje nam mnóstwo miejsca na interpretację” – mówi Michał Rusinek, prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej.

Sesja zdjęciowa do kolekcji, wykonana przez fotografa Marcina Kempskiego, przenosi odbiorców w świat słowa, znaczeń i mnogości interpretacji.

Kolekcja nie tylko przybliża twórczość Szymborskiej, ale także edukuje poprzez ukazanie jej we współczesnym świetle. Jednocześnie daje możliwość nieustannej reinterpretacji dzieł noblistki.

Na T-shirtach, bluzach, koszulach, sukienkach oraz akcesoriach, takich jak m.in. parasole czy butelki, można zatem znaleźć fragmenty wierszy i rękopisów oraz interpretacje twórczości poetki stworzone przez grafików Medicine. Dodatkowo kolekcję wzbogaca notes z 12 pełnymi wierszami Szymborskiej wybrane przez Michała Rusinka. Ich graficzne interpretacje uzupełniają to wydanie i czynią z niego swoisty tomik poezji.

Kolekcja miała swoją przedpremierę 2 lipca w Krakowie, w czasie otwarcia parku im. Wisławy Szymborskiej. Obok parku powstał mural poświęcony noblistce. Jest to efekt kooperacji marki odzieżowej Medicine z Fundacją Wisławy Szymborskiej oraz Projektem 101 Murali dla Krakowa. Ścianę udostępniła firma Osti Hotele, właściciel Hotelu Kossak i Hotelu Senackiego. Tematem przewodnim muralu oraz filmu, który towarzyszy sesji zdjęciowej, stał się wiersz Nic dwa razy – jedno z najbardziej rozpoznawalnych dzieł noblistki. Porusza on ważny egzystencjalny temat: nic nie jest stałe, nic nie jest na zawsze, nic nie zdarzy się po raz drugi, jak nieodebrany telefon. A i książkę można przeczytać po raz pierwszy tylko raz. Kolekcja Jubileuszowa to połączenie dwóch światów – sztuki i mody – które wspaniale ze sobą współgrają i wzajemnie się wzbogacają.

Wyjdź poza utarte schematy. Zaproś poezję do swojego życia na własnych zasadach.

Dyrektor Marketingu: Karolina Tomczyk / Medicine

Dyrektor Artystyczny: Karolina Stawska / Medicine

Fotograf: Marcin Kempski / ilike-photo.com

Stylista: Karolina Gomółka / Medicine

Scenograf: Daughter of Lama

Make-up &Włosy: AnetaKostrzewa / Visual Crafters

Produkcja: Mikołaj Jaźwiecki, Radek Nieroda / ilike-photo.com

Modele: Karolina Styczyńska / Model Plus, Bart Radziwiński / X Management

Gaffer: Kuba Krysiak

Oświetlacz: Konrad Ćwik, Damian Maleszewski

Asystent Fotografa: Hubert Libuda

Asystent Stylisty: Dominika Chuchla

Retusz: Paweł Milewski / ilike-photo.com

Reżyser / Operator: Michał Grzeszczakowski / Art Faces

Asystent Kamery: Roch Adamczak

Montaż Offline: Michał Grzeszczakowski / Art Faces

Montaż Online: Jakub Kozieł

Dodaj komentarz