Uncategorized

Najmodniejsze okulary przeciwsłoneczne w 2022 roku

Okulary przeciwsłoneczne to niezbędne akcesorium nie tylko w czasie upalnego lata. Powinniśmy nosić je przez cały rok, ponieważ ich zasadniczą rolą jest ochrona wzroku przed działaniem promieniowania słonecznego, które zimą może zaszkodzić nam nawet bardziej niż latem. Nie zmienia to jednak faktu, że okulary przeciwsłoneczne już od dawna cieszą się statusem ważnego elementu stylizacji. Dlatego warto prześledzić modowe trendy, nim zdecydujemy się na ich zakup!

Gorące trendy okularowe w 2022 roku

W tym roku na wybiegach najsłynniejszych domów mody zaobserwować można skłonność do łączenia klasyki z ekstrawagancją. Modele o ponadczasowym designie zyskały nowe oblicze dzięki intensywnym kolorom i odważnym ozdobom. Niesłabnącą uwagą projektantów cieszą się – popularne już od kilku sezonów – okulary oversizowe. Wśród barw i wzorów znajdą coś dla siebie także wielbiciele klasycznej elegancji.

Przede wszystkim kolor!

Jesteśmy coraz bardziej przeciążeni tempem współczesnego świata. Najwięksi projektanci mody są zdania, że musimy znaleźć w życiu więcej miejsca na radość i zabawę! Stąd pomysł, by modowe detale nasycić kolorami. W tegorocznych propozycjach dominują oprawki w wyrazistych barwach. Trend ten objął także szkła okularowe. Na wybiegach Versace pojawiły się odcienie zieleni, Emporio Armani lansuje odcienie niebieskiego, a u Diora nie zabrakło nawet czerwieni. Oczywiście kolor soczewek ma wpływ na jakość widzenia, więc wyboru okularów warto dokonać w profesjonalnym salonie optycznym.

Oprawki pełne ozdób

Obok odważnych kolorów projektanci mody stawiają na ozdobne elementy, i to w myśl zasady „im więcej, tym lepiej”. Na okularach przeciwsłonecznych pojawiły się muszelki, kwiaty, łańcuszki, kryształki, pióra… Oczywiście takie modele mogą okazać się niepraktyczne na plaży, ale by wpisać się w trendy, warto wybrać np. oprawki nakrapiane kolorową farbą.

Okulary à la gogle

W tym roku powraca moda na lansowane przez celebrytów dwie dekady temu okulary przeciwsłoneczne inspirowane narciarskimi goglami. Wpisują się one w estetykę oversize, świetnie pasują zarówno do sportowych, jak i eleganckich stylizacji. Mają też tę ogromną zaletę, że zasłaniają  pół twarzy, a zatem znakomicie pełnią swoją funkcję ochrony przeciwsłonecznej.

Nieśmiertelne okulary-pilotki

Niezmienną popularnością cieszą się okulary-pilotki, czyli aviatory. Model ten został opracowany z myślą o pilotach samolotów już w latach 30. ubiegłego wieku. Modowym hitem stały się jednak w latach 80. za sprawą kinowego przeboju „Top Gun”. Po blisko 40 latach wielbiciele kina doczekali się kontynuacji tej historii i być może dlatego aviatory powróciły też na wybiegi – oczywiście z kolorowymi soczewkami.

Lenonki w nowej odsłonie

Cofając się w czasie, kreatorzy mody dotarli też do lat 70. XX wieku, kiedy to ex-Beatles John Lennon spopularyzował okulary w okrągłych, drucianych oprawkach. Na jego cześć zostały nazwane lenonkami. Obecnie takie okulary pojawiają się na światowych wybiegach z kolorowymi, często lustrzanymi szkłami. Niektórzy twórcy idą jeszcze dalej, wąziutkie ramki zastępując szerokimi i – a jakże! – wielobarwnymi.

Seksowne „kocie oko”

Modowa podróż w czasie kończy się na latach 50. i 60. ubiegłego wieku, choć pierwowzór hitu tamtych czasów powstał już w latach 30. To wówczas Altina Schinasi zaprojektowała dla siebie model cat-eye, twierdząc, że w żadnych dostępnych okularach nie jest jej do twarzy.Dwie dekady później „kocie oczy” rozsławiła Marylin Monroe. Jak nietrudno się domyślić, dziś mają być kolorowe i bogato zdobione. Wciąż jednak dodają kobietom zmysłowości i aury tajemniczości.

Coś dla minimalistów

W feerii kolorów na tegorocznych pokazach mody pojawiły się także minimalistyczne akcenty. W dobrym tonie jest dziś wystąpić w czarnych, geometrycznych (zwłaszcza prostokątnych) oprawkach wypełnionych równie ciemnymi szkłami. Równie stylowe są ciemne okulary w białych lub po prostu bardzo jasnych oprawkach, także o prostych, ale wyrazistych kształtach.

Jakie okulary wybrać w 2022 roku? Niezależnie od trendów – najlepiej takie, które chronią wzrok i w których czujemy się komfortowo. Jeśli będą to barwne lenonki lub zmysłowe „kocie oczy” ozdobione muszelkami – tym lepiej!

Dodaj komentarz