Uroda

Ochrona przed słońcem – to musisz wiedzieć

Lato i wakacje tuż tuż. Urlop już zaplanowany? Plaża, jezioro, góry, a może tropiki? Większość z nas nie może się doczekać aż wyjdzie z biura i wreszcie odpocznie. Ale co to za urlop bez opalenizny? No właśnie. W społeczeństwie panuje przekonanie, że opalenizna jest zdrowa, a brązowy kolor skóry to oznaka zdrowia i dużej ilości witaminy D. Nic bardziej mylnego! Promieniowanie słoneczne szkodzi naszej skórze, a my powinniśmy chronić się przed słońcem, jeśli nie unikając go, to chociaż stosując filtry uv dla odpowiedniej ochrony skóry. Jak to zrobić? Jakie kosmetyki ochrony przeciwsłonecznej stosować? Na co zwracać uwagę? Sprawdźmy to!

Szkodliwe promieniowanie UV – w jaki sposób słońce może szkodzić skórze?

Promienie słoneczne, które docierają na powierzchnię naszej planety niosą ze sobą promieniowanie ultrafioletowe. Możemy podzielić je na trzy rodzaje – promieniowanie uva i uvb i promieniowanie uvc.

Promieniowanie uva to aż 95% promieniowania ultrafioletowego docierającego do powierzchni Ziemi. W naszym ciele dociera do głębszych partii skóry i wpływa negatywnie na jej jędrność. Przyspiesza także jej starzenie (tak zwane fotostarzenie), narusza włókna kolagenowe, powoduje zaczerwienienia i reakcje alergiczne, a w najgorszych przypadkach także raka skóry.

Natomiast promieniowanie uvb jest tym, najbardziej pożądanym jeśli chcemy odpowiednio przyciemnić naszą skórę. Nie zmienia to jednak faktu, że w nadmiernych ilościach wciąż jest dla nas niebezpieczne. Powoduje oparzenia słoneczne, rumienie, plamy pigmentacyjne i piegi. Chociaż wpływa jedynie na wierzchnie warstwy skóry, głównie naskórek, to może doprowadzić do trwałych uszkodzeń struktur komórkowych.

Ponadto promieniowanie słoneczne ma negatywny wpływ nie tylko na skórę, ale także na nasze oczy i włosy. Szczególnie narażeni na negatywny wpływ słońca są ludzie posiadający jasną karnację skóry. Przed promieniowaniem uva i promieniowaniem uvb powinni się chronić zwłaszcza blondyni i rudzi, bo dla nich jest ono szczególnie niebezpieczne.

Jak chronić skórę przed słońcem?

Ochrona skóry przed promieniami słonecznymi może przebiegać w następujący sposób:

  • unikaj przebywania na słońcu w godzinach 10.00-15.00 – ostre słońce negatywnie działa na skórę, powoduje oparzenia, sprzyja przebarwieniom i przyspiesza powstawanie zmarszczek;
  • zwróć uwagę na odpowiednią odzież – zakładaj jasne, przewiewne ubrania z naturalnych tkanin lub specjalne koszulki i stroje chroniące przed promieniowaniem słonecznym;
  • noś nakrycie głowy i dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne;
  • stosuj kremy z filtrem i zwracaj uwagę na wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej.

Ochrona przeciwsłoneczna w kremach określana jest na podstawie wskaźnika Sun Protection Factor (SPF). Im wyższa wartość wskaźnika tym większa ochrona przed słońcem. Wybieraj dobrej jakości kosmetyki, dzięki którym Twoja skóra będzie odpowiednio zabezpieczona. Odpowiednie produkty dedykowane do Twojej karnacji (fototypu skóry) znajdziesz między innymi w drogerii internetowej Boneto.

Jak używać kosmetyków przeciwsłonecznych?

Kosmetyki z filtrem przeciwsłonecznym występują zazwyczaj w postaci kremów lub sprejów do rozsmarowania. Filtr przeciwsłoneczny w kosmetyku ma ograniczyć działanie promieni słonecznych. Jak go poprawnie stosować? Rozsmarowujemy równomierną warstwę kosmetyku na odkrytej skórze, minimum 15 minut przed wyjściem na światło słoneczne. Ma on odbijać promienie uv i chronić skórę od nadmiernej ekspozycji. Należy pamiętać, że kremy przeciwsłoneczne i z filtrami uv szybko się wchłaniają i należy powtarzać procedurę co około 3 godziny. Ponadto krem należy nałożyć ponownie po wyjściu z wody. W przypadku osób z jaśniejszą karnacją i małych dzieci proces ten należy powtarzać jeszcze częściej.

Ważne! Szkodliwe promieniowanie uv może do nas dotrzeć nawet w pochmurny dzień, dlatego zawsze gdy jesteśmy narażeni na nadmierną ekspozycję pamiętajmy o zabezpieczeniu powierzchni skóry odpowiednim kremem.

Dlaczego warto chronić skórę przed słońcem?

To wszystko nie oznacza, że powinniśmy odwołać urlop, ukryć się przed słońcem i wychodzić tylko w nocy. Po prostu należy uważać. Warto stosować filtry chemiczne które ochronią przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym, unikać ekspozycji na słońce w samo południe, nosić dobre okulary przeciwsłoneczne z odpowiednim filtrem uv. Słońce przyspiesza starzenie skóry właściwej, osłabia wiązania kolagenowe, a nawet może prowadzić do poważnych schorzeń skóry, takich jak trwałe przebarwienia czy czerniak! Dlatego w pełnym słońcu należy odpowiednio się zabezpieczać i nosić nakrycie głowy. Udanych wakacji!

Dodaj komentarz