Od czego zacząć przygodę z makramą?
Czym właściwie jest makrama? Co jest potrzebne, aby ją wyplatać oraz jakie stosować sploty na początek? Nie wiesz, od czego zacząć swoje hobby? W tym artykule postaramy się wyjaśnić podstawowe niuanse powiązane z makramą. Zapraszamy do lektury.
Czym jest makrama?
Makrama to znana od wielu lat metoda zaplatania sznurków bez zastosowania szydełka, igły czy też drutów. Wystarcza jedynie nasze sprawne ręce. Sama nazwa wywodzi się z języka arabskiego i oznacza wiązaną artystycznie tasiemkę. Technika ta była wykorzystywana do pisma węzełkowego, przy wyplataniu talizmanów bądź też do tworzenia naszyjników. Do Europy makrama dotarła w średniowieczu w formie ozdobnych szat, narzut czy też serwet. Niestety sztuka ta zaniknęła na pewien czas, aby ponownie powrócić wraz ze wzrostem popularności rękodzieła. Obecnie makrama występuję w formie łapaczy snów, ozdobnych uchwytów na donice, dekoracji ścian oraz innych. Najczęściej wykorzystywana jest w stylu boho.
Sznurki do makramy, jakie wybrać?
W sklepach internetowych, jak i stacjonarnych otacza nas mnóstwo sznurków do makramy. Niestety nie wszystkie będą pasowały do naszego projektu. Na początek warto zainwestować w bawełniany, pleciony sznurek do makramy. Jest on łatwy w wyplataniu oraz podatny na liczne poprawki, przez co rozplatana i modyfikowana makrama nie straci na wyglądzie. Jest on również niedrogi.
Czego potrzebujemy, aby rozpocząć przygodę z makramą?
Chcąc stworzyć swoją pierwszą makramę, powinniśmy się odpowiednio przygotować. Po pierwsze musimy kupić sznurek, o którym wspominaliśmy (w odpowiedniej kolorystyce, pasującej do naszego projektu oraz grubości – najlepiej 3 mm do 5 mm). Następnie dobierzmy drążek, na którym wykonamy swoją makramę oraz oczywiście nożyczki i miarkę krawiecką.
Podstawowe sploty makramy
Pracę nad makramą rozpoczynamy od wykonania węzła mocującego, który ma posłużyć do zawieszenia sznurka na kiju. Należy więc złożyć sznurek w pół, schować jego górny fragment z miejscem zgięcia bezpośrednio pod drążek. Końcówki przeplatamy przez powstałą pętelkę i mocno dociskamy. Po wykonaniu pętli mocującej można przejść do tworzenia węzłów. Najpopularniejsze to:
Węzeł tkacki – aby go wykonać, należy wziąć dwa sznurki i wykonać na nich węzły mocujące. Następnie umieszczamy je blisko siebie. Z powstałych zwisających czterech sznurków rozpoczynamy pracę na dwóch zewnętrznych. Lewy sznurek zewnętrzny kładziemy na dwóch środkowych i pod prawym zewnętrznym. Następnie bierzemy sznurek prawy zewnętrzny, kładąc go pod położonym przed chwilą, sznurkiem lewym i pod sznurkami środkowymi. Na koniec wkładamy go w pętelkę i podciągamy oba sznurki;
Węzeł spiralny – wykonuje się go podobnie do tkackiego, zaplatając sznurki tylko z prawej lub lewej strony;
Węzeł żebrowy – wokół sznurka wiodącego owijamy dwukrotnie sznur oplatający.