Skąd się biorą czerwone pieprzyki i czy są groźne dla zdrowia?
Pieprzyki pojawiają się w różnych miejscach naszego ciała, mogą mieć różne kształty i kolory, i zazwyczaj nie są powodem do niepokoju. Podobnie jest w przypadku czerwonych znamion, chyba że towarzyszy im dyskomfort, ból, pieczenie lub krwawienie. Wtedy należy niezwłocznie udać się do lekarza. Sprawdź, skąd biorą się czerwone pieprzyki na ciele i czy są groźne dla zdrowia.
Czerwone pieprzyki na ciele
Czerwone pieprzyki na ciele to najczęściej nabyte naczyniaki, które powstają na skutek rozszerzania się naczyń włosowatych. Ich występowanie jest uwarunkowane genetycznie i związane jest zazwyczaj ze starzeniem się skóry. Czerwone znamiona pojawiają się zwykle między 40 a 45 rokiem życia, co oczywiście nie oznacza, że nie mogą występować również u nastolatków i dzieci.
Spośród czerwonych znamion można wyróżnić też takie, z którymi się rodzimy. Mogą one mieć barwę od czerwonej, po lekko fioletową. Krwiaki i naczyniaki, z którymi rodzi się dziecko, pojawiają się i znikają samoistnie. W niektórych przypadkach pozostają jednak na całe życie.
Czerwone pieprzyki na szczęście nie mają raczej podłoża nowotworowego i nie są wywoływane przez szkodliwe działanie promieni słonecznych. Jednak warto dokładnie im się przyglądać i jeśli coś nas zaniepokoi, niezwłocznie udać się do lekarza. Do niepokojących objawów należą:
- większa ilość czerwonych pieprzyków w jednym miejscu;
- czerwone pieprzyki wywołują ból oraz dyskomfort;
- czerwone znamiona krwawią;
- czerwone pieprzyki ciemnieją i nabierają nieregularnych kształtów.
Jak pozbyć się czerwonych pieprzyków?
Czerwone pieprzyki i znamiona mają najczęściej wielkość 6-7 mm. Nigdy nie wolno ich usuwać samemu, skuteczną i bezpieczną metodę może wybrać jedynie lekarz dermatolog. Najczęściej jest to metoda chirurgiczna lub laser. Zabiegi te uniemożliwiają ponowne pojawienie się pieprzyka w tym miejscu i są całkowicie bezpieczne.