Uncategorized

Styl hampton we wnętrzach – jakie są jego cechy?

Jak urządzić mieszkanie w stylu hampton? Jakie kolory i materiały są dla niego charakterystyczne? Z jakimi innymi stylami współgra? Nadaj Twojej przestrzeni luksusu rodem z amerykańskich domów.

Styl hampton – czym jest?

Hampton to styl wykończeniowy, który coraz częściej wykorzystywany jest w polskich mieszkaniach. Nie jest jednak tak popularny, jak styl loftowy, boho, glamour czy vintage. Nazwa stylu została zaczerpnięta od miasteczka w Stanach Zjednoczonych, które położone jest na wyspie Long Island nad brzegiem Oceanu Atlantyckiego. To właśnie Hampton było ulubionym wakacyjnym miasteczkiem śmietanki towarzyskiej z Nowego Yorku. Współczesne wnętrza w tym stylu nawiązują więc do luksusu, klasycyzmu, ale również i do motywów morskich i marynistycznych.

Styl hampton jest uniwersalny – sprawdzi się w każdym pomieszczeniu. Oczywiście nie musimy od razu urządzać całego mieszkania w tym stylu. Możemy postawić na jedno lub dwa pomieszczenia, bez obawy, że nie będą one pasować do aranżacji innych wnętrz.

Styl hampton możemy łączyć zwłaszcza ze stylami: skandynawskim, minimalistycznym, modernistycznym, rustykalnym, scandi boho. Wskazówki i porady dotyczące aranżacji tych stylów znajdziesz na przykład na blogu firmowym The Beds – „na deskach”.

Charakterystyczne cechy stylu hampton

Wnętrze w stylu hampton łączy w sobie luksus oraz komfort, wygodę i przytulność. Tutaj liczy się nie tylko wybór gustownych mebli, ale również i wykończenie, ogólna kolorystyka, dodatki. Mimo że pokoje mają być luksusowe, to w tym stylu nie znajdziemy złotych zdobień glamour, marmurów czy topornych mebli w stylu ludwikowskim. Pod słowem luksus kryje się przede wszystkim wysoka jakość materiałów.

Kolorystyka

W stylu hampton ważną rolę odgrywa nie tylko jakość materiałów, ale również i ogólna kolorystyka wnętrza. Dominują barwy klasyczne, które przełamywane są niebieskimi akcentami. Najważniejsze jest, aby wnętrza były przestronne oraz jasne, dlatego też przyjmuje się, że ten styl najlepiej sprawdza się w sytuacji, gdy dysponujemy okazałym metrażem naszego mieszkania.

Kolory stosowane w stylu hampton to:

    • śnieżna biel,

    • biel w odcieniu kości słoniowej,

    • biel kremowa,

    • odcienie szarości (od jasnych do ciemnych)

    • odcienie beżu,

    • odcienie brązu,

    • niebieskości (od błękitu, pasteli do granatu).

Tak jak wspomnieliśmy wyżej, ściany w stylu hampton są przede wszystkim jasne. Przełamują je na przykład ciemne odcienie szarości, brązu lub niebieskiego – zwłaszcza stonowany granat. Ciemniejsze barwy zazwyczaj stosuje się wyłącznie na jednej ścianie. Dobrze sprawdzają się także tapety w geometryczne wzory, o ile występują w kolorystce charakterystycznej dla tego stylu.

Ciekawym rozwiązaniem jest także boazeria ścienna, którą możemy przemalować na biało – wówczas nie będzie się kojarzyć z PRL-em, a ze spokojem i wakacyjnym odpoczynkiem.

Podłogi w stylu hampton

Wykończając mieszkanie, musimy zadbać również o podłogi. Jest to często niedoceniany element naszego domu – częściej skupiamy się na dobraniu odpowiedniej barwy ścian niż na podłogach. Dla stylu hampton charakterystyczna jest podłoga wykonana z naturalnego, jasnego drewna – drewno może być również bielone. Jeżeli dysponujemy ograniczonym budżetem, to możemy postawić na panele, które swoim wyglądem jedynie imitują usłojenie i przebarwienia występujące na surowych, drewnianych deskach. Tutaj sprawdzą się panele laminowane oraz winylowe.

Jakie meble do wnętrza w stylu hampton?

Meble w stylu hampton przede wszystkim odznaczają się: wysoką jakością, funkcjonalnością, ponadczasowym charakterem oraz komfortem ich użytkowania. Tak jak w przypadku ścian i podłóg kolorystyka mebli jest neutralna. Najczęściej wykorzystywane są takie materiały jak rattan, wiklina, metal. Jednak za „must have” tego stylu uchodzą meble drewniane. Nie tylko kojarzą się one z luksusem, ale również są solidne i z pewnością będą służyć nam i naszej rodzinie przez lata. Warto pamiętać jednak o regularnej konserwacji (nakładaniu oleju, lakieru lub wosku) oraz o tym, że na co dzień czyścimy je za pomocą miękkiej ściereczki z mikrofibry, unikając środków do czyszczenia mebli.

W salonie, jadalni lub kuchni w stylu hampton królują natomiast witryny i kredensy. To niezwykle funkcjonalne i pojemne meble, w których możemy przechowywać na przykład: zastawę stołową, pościele, ubrania, gadżety, dokumenty. W części przeszklonej warto umieścić przedmioty, które chcemy wyeksponować, na przykład kolekcję porcelany, kolekcję alkoholi z całego świata czy rodzinne pamiątki.

Dodatki

Dodatki stanowią jedynie uzupełnienie stylu hampton – nie mogą zdominować wnętrza oraz sprawić, że stanie się ono mniej funkcjonalne, dlatego też utrzymane są w stonowanej stylistyce oraz barwach. Odstępstwem od neutralnej kolorystyki są wspomniane już błękity.

Po raz kolejny uwagę zwraca się przede wszystkim na jakość materiałów. Warto zdecydować się zwłaszcza na dodatki, które zostały wykonane z: drewna, wikliny, rattanu, wełny, bawełny, lnu, juty, szkła, porcelany. Co więcej, dodatki w stylu hampton mogą nawiązywać do motywów marynistycznych.

Dodaj komentarz