Uncategorized

Szkatułki i ekspozytory na biżuterie – piękne i praktyczne!

Historia szkatułek na biżuterię sięga I połowy XVIII wieku. Geneza związana jest z piratami, którzy zamykali na kłódkę swoje skarby jak na przykład złoto w drewnianych skrzyniach. Następnie kosztowności trzymano w ciężkich skrzyniach z metalu, które na specjalne zamówienie wykonywał ślusarz. Przedmioty te zaczęto ozdabiać malunkami, dzięki czemu stanowiły ciekawy element dekoracyjny. Bogate i wymyślne skrzynie na klejnoty zaczęły pojawiać się w domach zamożnych kupców i arystokracji. Z czasem ich rozmiar ulegał zmianie – aż w końcu stały się znanymi nami szkatułkami na biżuterię.

Z czego wykonane były szkatułki na biżuterię?

W okresie rozkwitu tworzono je najczęściej z drewna, a środek wykładano ozdobną tkaniną. W podstawowych wariantach kobiety mogły trzymać tylko jeden pierścionek, a te większe charakteryzowały się przegrodami i szufladami. Arystokracja mieściła swoje klejnoty w wielkich komodach lub w szafach, które pełniły funkcje szkatułki.

Ekspozytory na biżuterię były zazwyczaj drewniane. Ciekawym rozwiązaniem było zastosowanie tu zwierzęcego poroża. 

Rodzaje szkatułek na biżuterię

Poniżej prezentujemy najczęstsze rodzaje, w których występują szkatułki na biżuterię.

Szkatułka zamykana – chroni naszą biżuterię przed światem zewnętrznym, aby nie osadzał się na niej niechciany kurz.

Szkatułka ,,stojak” – w łatwy sposób możemy zlokalizować daną rzecz, której potrzebujemy.

Szkatułka z pozytywką – doskonała pamiątka na lata. Wykonana z porządnego tworzywa prezentować się będzie znakomicie nawet po upływie czasu.

Szkatułka do powieszenia – znajdzie swoje miejsce przy małym metrażu. Zajmuje mało miejsca a twoja biżuteria nie ma prawa się zgubić.

Szkatułka metalowa – wykonana z porządnego materiału, który jest nie do zdarcia.

Szkatułka z tworzywa sztucznego – posiada wiele kształtów, kolorów oraz wzorów, więc w łatwy sposób znajdziesz ten idealny dla siebie. Szkatułki na biżuterię i ekspozytory na biżuterię wykonane z tworzywa sztucznego górują różnorodnością i uniwersalność. Charakteryzują się również atrakcyjną ceną.

Szkatułka drewniana – elegancka, solida, wymagająca odpowiedniej impregnacji. Pięknie komponuje się w każdym wnętrzu.

Szkatułka szklana – delikatna, zazwyczaj przeźroczysta i atrakcyjna dla oka.

Najpopularniejsze dziś są szkatułki drewniane i wykonane z tworzywa sztucznego. Podobnie wygląda to z ekspozytorami. 

Co można w niej przechowywać?

W szkatułkach na biżuterię może przechowywać wiele różnych przedmiotów. Najczęściej jednak znajdziemy w nich następujące:

  • zegarki,
  • bransoletki,
  • pierścionki,
  • naszyjniki,
  • kolczyki,
  • broszki,
  • spinki i gumki do włosów.

Jak wyczyścić drewnianą szkatułkę?

Szkatułki na biżuterię z drewna wymagają szczególnego sposobu czyszczenia. Na początku trzeba taką umyć, używając waty stalowej o gradacji 000 i benzyny ekstrakcyjnej. Możemy je zakupić w sklepie chemicznym. Watę namaczamy w benzynie i delikatnie przecieramy nią powierzchnię. Robimy to oczywiście wzdłuż słojów drewna, wtedy nie będą widoczne ślady, które może pozostawić wata. 

Podsumowanie

Dobry sklep z biżuterią ze stali szlachetnej i dodatkami oferuje szkatułki na biżuterię i ekspozytory na biżuterię. Wybór zależy już tylko od Ciebie! Warto rozważyć zakup, ponieważ dzięki niemu zadbasz o porządek wśród swojej biżuterii.

Dodaj komentarz