W czym mogą pomóc krople do oczu?
Krople do oczu cieszą się ogromną popularnością. Najczęściej wykorzystywane są krople nawilżające przy doskwierającym zmęczeniu i przesuszeniu powierzchni oka. Jednak to nie jedyny dostępny rodzaj kropli do oczu. Pomiędzy sobą różnią się składem i rekomendowanym sposobem zastosowania. Zatem jak wybrać najlepsze krople do oczu i w jakich sytuacjach są pomocne?
Krople do oczu – rodzaje
Krople do oczu znajdują zastosowanie w przypadku wystąpienia choroby oczu. Płyn należy wprowadzić do worka spojówkowego. Kluczowe jest, aby jednocześnie odchylić dolną powiekę. Poszczególne krople różnią się od siebie składem jak i przeznaczeniem. W rezultacie krople do oczumożna podzielić na następujące kategorie:
- krople do oczu z antybiotykiem
- krople do oczu zmęczonych
- krople do oczu dla dzieci
- krople do suchych oczu
- krople do oczu dla zwierząt, przepisywane przez lekarza weterynarii.
Skład kropli do oczu
Głównym składnikiem kropli do oczu jest woda. Działanie kropli do oczu opiera się na możliwości zatrzymania roztworu na powierzchni oka. Odpowiadają za to polimery. Równolegle, rodzaj polimerów rzutuje na jakości kropli do oczu. W kroplach do oczu znajduje się także kwas hialuronowy, który stanowi także naturalny składnik struktury oka. Ponadto w kroplach do oczu bardzo często znajdują się składniki tj.: świetlik, heparyna, ektoina, witamina A, konserwanty i bufony fosforanowe.
Jak wybierać krople do oczu?
Podczas wyboru kropli do oczu należy przede wszystkim kierować się ich przeznaczeniem, które wskazane jest przez producenta. Nawilżające krople do oczu przynoszą ukojenie dla podrażnionych spojówek. Z kolei osoby ze skłonnościami do alergii powinny unikać kropli do oczu zawierających konserwanty, aby zminimalizować ewentualne ryzyko wystąpienia podrażnień. Krople do oczu z antybiotykiem należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza.
Zespół suchego oka a krople do oczu
Zespół suchego oka to jedna z najczęściej występujących dolegliwości okulistycznych. Powodowana jest przez zbyt małą ilość produkowanych łez lub wytwarzanie łez posiadanych nieodpowiedni skład filmu łzowego. Elementem terapii dla tej dolegliwości jest podawanie preparatów, które imitują płyn łzowy – „sztuczne łzy”. Jednak zawsze należy skonsultować swój stan ze specjalistą, ponieważ zespół suchego oka może mieć wiele przyczyn, a długotrwałe działanie doraźne może opóźniać wdrożenie prawidłowego leczenia.
Krople do oczu a soczewki kontaktowe
Osoby noszące szkła kontaktowe również powinny stosować nawilżające krople do oczu. W ich przypadku bardzo ważny jest ich skład. W trakcie noszenia soczewek należy stosować preparaty, które są pozbawione substancji konserwujących. Stosowany w tym celu chlorek benzalkoniowy może wejść w reakcje z soczewką i w konsekwencji dojdzie do odbarwień na jej powierzchni. Aplikowanie odpowiednich środków umożliwia łatwiejsze zdejmowanie soczewek, ponieważ mocniej przywierają do suchej spojówki. Jeżeli zachodzi konieczność stosowania kropli innych niż pozbawionych substancji konserwujących, to wcześniej należy zdjąć soczewki kontaktowe i dopiero wtedy zaaplikować preparat.
W sytuacjach nagłych, podbramkowych dopuszczalne jest zastosowanie płynu do soczewek, jednak warto tego unikać. Płyn do soczewek posiada inne zastosowanie i nie należy nim zastępować kropli do oczu.