Uroda

Zatrzymanie procesu starzenia – rola kolagenu

Kolagen, stanowiący ponad ¼ wszystkich białek w naszym ciele, pełni szereg kluczowych funkcji, zwłaszcza w kontekście skóry, włosów czy paznokci. Często nazywany jest „białkiem młodości”, dzięki swoim właściwościom anti-aging – pomaga bowiem w zachowaniu gładkiej, napiętej i jędrnej skóry. Niestety, już w młodym wieku jego naturalna produkcja zaczyna spadać, co skutkuje zauważalnymi zmianami. A przecież każda z nas pragnie zatrzymać czas i jak najdłużej cieszyć się młodzieńczym wyglądem. Czy suplementacja kolagenu może okazać się kluczowym elementem profilaktyki przeciwstarzeniowej? Dowiedz się, jakie oznaki starzenia mogą wskazywać na braki kolagenu w organizmie, a także poznaj rolę, jaką odgrywa on w tym procesie.

PIERWSZE OZNAKI STARZENIA A NIEDOBÓR KOLAGENU

Starzenie się organizmu to naturalny proces, którego pierwsze objawy możesz zaobserwować już po 25. roku życia. To właśnie wtedy produkcja kolagenu w Twoim ciele zaczyna spadać, dając pierwsze sygnały przypominające o upływającym czasie. W okresie menopauzy proces ten gwałtownie przyspiesza, a po 60. roku życia synteza tego białka zostaje wstrzymana. Jakie zatem symptomy mogą świadczyć o niedoborze kolagenu? W pierwszej kolejności zaobserwujesz je z pewnością na swojej skórze – zwiększenie suchości, utrata elastyczności, sprężystości i jędrności czy pojawienie się drobnych zmarszczek, to najczęstsze objawy zmniejszonej ilości tego białka. Ponadto włosy stają się bardziej łamliwe, cienkie i osłabione, przez co mogą wypadać znacznie częściej. Niestety, może to prowadzić do przedwczesnego łysienia.

CZY TYLKO WIEK MA WPŁYW NA ZAWARTOŚĆ KOLAGENU?

Oprócz samego wieku, istnieje wiele czynników warunkujących poziom tego białka w Twoim organizmie. Jednym z nich jest długotrwałe przebywanie na słońcu. Promieniowanie UV sprzyja utracie kolagenu, przyspieszając rozpad włókien kolagenowych. Aby zmniejszyć negatywny wpływ słońca na syntezę tego białka, warto postawić na całoroczną fotoprotekcję – w tym celu zaopatrz się w krem z wysokim filtrem SPF. Ubytkom kolagenu sprzyja też narażenie na stres, intensywny wysiłek fizyczny, palenie papierosów, nadmierne spożywanie alkoholu czy różne choroby. Naturalna odnowa tego białka uzależniona jest również od naszej codziennej diety. Nieprawidłowo zbilansowany jadłospis, ubogi szczególnie w składniki odżywcze, takie jak witamina C, A, E czy miedź, utrudnia prawidłową syntezę kolagenu. Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na witaminę C, bez której organizm nie jest w stanie wytwarzać włókien kolagenowych. Dobrym źródłem tej witaminy są głównie warzywa i owoce (takie, jak natka pietruszki, czerwona papryka, truskawki, owoce kiwi). Oprócz wspomnianych czynników zewnętrznych, zawartość kolagenu uzależniona jest też od zmian hormonalnych czy genetycznych. Niestety, w codziennej diecie dostarczamy niewielkich ilości kolagenu, a dodatkowe działanie wymienionych czynników utrudnia jego prawidłową syntezę. Rozwiązaniem może okazać się przyjmowanie tego białka, poprzez zastosowanie suplementacji kolagenu.

PRZECIWSTARZENIOWA ROLA KOLAGENU

Aby spowolnić proces starzenia się, warto postawić na właściwą profilaktykę. To przede wszystkim unikanie czynników nasilających utratę kolagenu, stosowanie zróżnicowanej diety, odpowiednia pielęgnacja skóry twarzy (bo to właśnie na skórze najczęściej obserwujemy pierwsze oznaki starzenia), czy ogólnie prowadzenie zdrowego stylu życia. Dodatkowym wsparciem organizmu od wewnątrz może być systematyczna suplementacja kolagenu, która odgrywa istotną rolę w uzupełnianiu niedoborów tego białka. Wskazuje się, że doustne stosowanie suplementów kolagenu pomaga w opóźnieniu procesu starzenia. Kolagen wspiera przywrócenie nawilżenia, jędrności, elastyczności i gładkości skóry, zmniejszając widoczność zmarszczek. Dzięki temu, możesz wspomóc swoją codzienną pielęgnację skóry twarzy od środka. Białko to pomaga również w regeneracji włosów, zapewniając im wzmocnienie i odżywienie, dzięki czemu stają się lśniące, mocne i mniej łamliwe. Stosując regularną suplementację kolagenu, możesz dodać swoim włosów i skórze młodzieńczej witalności, opóźniając widoczne oznaki starzenia. Pamiętaj, że dobry suplement diety to produkt wysokiej jakości, który zawiera łatwo przyswajalne hydrolizaty kolagenu. Przykładem może być Vital Proteins – lider wśród produktów kolagenowych w USA*. Marka oferuje produkty z najwyższą ilością kolagenu w rekomendowanej dziennej porcji na polskim rynku. To 100 % czysty kolagen w postaci hydrolizatów, w formie proszku – bez smaku, zapachu i żadnych dodatków. Suplement diety Vital Proteins dostępny jest w dwóch wersjach – wołowej (Collagen Peptides) oraz rybiej (Marine Collagen). To całkowicie rozpuszczalny kolagen, dzięki czemu z łatwością możesz wdrożyć go do swojej codziennej diety, dodając do ulubionego posiłku czy napoju – kiedy chcesz i jak chcesz. Zadbaj o siebie od środka z Vital Proteins i ciesz się młodzieńczym wyglądem na dłużej!

*SPINS, Total US MULO + NATURAL ENHANCED, okres 52 tygodni (wstecz od 30.10.2022).

Piśmiennictwo:

  1. León-López A., Morales-Peñaloza A., Martínez-Juárez V. M., Vargas-Torres A., Zeugolis D. I., Aguirre-Álvarez G. Hydrolyzed Collagen—Sources and Applications. Molecules 2019; 24(22): 4031.
  2. Nowicka-Zuchowska A., Zuchowski A. Kolagen – rola w organizmie i skutki niedoboru. Lek w Polsce 2019; 29 (11/12): 6–10.
  3. Reilly D. M, Lozano J. Skin collagen through the lifestages: importance for skin health and beauty. Plast Aesthet Res 2021; 8(2).
  4. Jarosz M., Rychlik E., Stoś K., Charzewska J. (Eds.). 2020. Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie. Warszawa: Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny.
  5. Al-Atif Hend. Collagen Supplements for Aging and Wrinkles: A Paradigm Shift in the Fields of Dermatology and Cosmetics. Dermatology practical & conceptual 2022; 12(1): e2022018.

Artykuł sponsorowany.

Dodaj komentarz