Lifestyle

Kable sieciowe UTP i STP – czym się charakteryzują?

Korzystając z kabli sieciowych, można łączyć przewodowo różne urządzenia w ramach sieci lokalnej – na przykład w domu albo w biurze. Czytając poradniki na temat łączenia ze sobą urządzeń sieciowych, można spotkać się z takimi terminami, jak UTP i STP. Co one oznaczają i czym się różnią te dwa rodzaje kabli? Wyjaśniamy wątpliwości!

Czym się różni kabel UTP i STP?

Zanim przejdziemy do różnic między dwoma wspomnianymi powyżej typami kabli, warto jeszcze wspomnieć o cechach wspólnych. Zarówno kable UTP, jak i STP, to tak zwana skrętka. Mowa o splecionych ze sobą drutach miedzianych o średnicy 0,4-0,8 mm, zabezpieczonych dodatkowo powłoką z tworzywa sztucznego. Skręcenie zwiększa odporność na zakłócenia elektryczne i zmniejsza ryzyko wystąpienia błędów w transmisji danych. Tego rodzaju kable różnią się od kabli jednożyłowych większą elastycznością. Krótko mówiąc, można poprowadzić je w dowolny sposób, aby łączyły ze sobą kilka urządzeń.

Na czym polega różnica między UTP a STP?

Najprościej to wyjaśnić, rozwijając te skróty. UTP to dosłownie Unshielded Twisted Pair, czyli skrętka nieekranowana. STP to natomiast Shielded Twisted Pair, czyli skrętka z ekranowaniem. W odniesieniu do kabli teleinformatycznych ekran to po prostu dodatkowa ochrona w postaci folii lub siatki. Główne korzyści z ekranowania to:

  • wyższa prędkość transmisji danych;
  • większa stabilność połączenia;
  • mniej problemów technicznych z połączeniem.

W związku z tym, że wyprodukowanie kabla STP wymaga użycia większej ilości materiałów niż UTP, koszt zakupu jest wyższy. Jak duża będzie różnica w cenie między UTP a STP? Zależy to oczywiście od długości kabli. Im bardziej złożona sieć, tym więcej metrów należy kupić. Oprócz kosztów dochodzi jeszcze kwestia właściwego montażu. Kable STP są cięższe i bardziej sztywne, więc potrzeba nieco więcej wiedzy i doświadczenia, żeby poradzić sobie z ich właściwym poprowadzeniem i zabezpieczeniem.

Żeby opisać nieco dokładniej charakterystykę kabla, stosuje się także inne, bardziej precyzyjne nazwy. Przykładowo:

  • S/UTP to kabel ekranowany całościowo siatką z nieekranowanymi parami przewodów;
  • SF/UTP to kabel z podwójnym ekranowaniem – ekranowany całościowo siatką i folią z nieekranowanymi parami przewodów;
  • S/FTP to kabel ekranowany całościowo siatką z ekranowanymi parami przewodó

Jaki rodzaj kabla do internetu wybrać – UTP czy STP?

UTP jest obecnie bardziej rozpowszechnionym okablowaniem niż STP. Tego rodzaju kable używane są w większości domów, biur, a nawet w większych firmach ze względu na niższe koszty. Dla wielu zastosowań jest to zresztą całkowicie wystarczające.

Kabli STP używa się tam, gdzie niezbędna jest wysoka przepustowość, a potencjalna awaria sieci mogłaby wywołać poważne konsekwencje. Kable STP są także używane w miejscach, gdzie występuje większe prawdopodobieństwo pojawienia się zakłóceń. Chodzi tu o sytuacje, w której skrętka sąsiaduje z innymi przewodami, które mogą tworzyć pole magnetyczne. Dla większości standardowych zastosowań nie ma znaczenia, czy używasz STP, czy UTP. Oba prawdopodobnie zadziałają równie dobrze.

Na co jeszcze zwrócić uwagę kupując kabel UTP lub STP?

Pamiętaj, że oprócz sposobu ekranowania w specyfikacji spojrzeć także na kategorię kabla. To jaki standard zastosowano wpływa na szybkość i używane pasmo transmisji. Kategoria 5 i 5e zapisywana jako „kat.5/5e” lub „CAT 5e” to pasmo do 250 MHz. Kategoria 6 obsługuje pasmo do 500 MHz.

Kable sieciowe UTP i STP kupisz w MediaMarkt – porównaj poszczególne modele, by wybrać najlepszy dla siebie.

Dodaj komentarz