Moda

30 lat pracy twórczej Doroty Ceneckiej. Bursztynowy wernisaż w Domu Uphagena

W piątek, 27 października o godz. 19:00, w Domu Uphagena, odbędzie się uroczysty wernisaż jubileuszowej wystawy „Cenecka 93/23. 30 lat pracy twórczej”. Podczas tego wyjątkowego spotkania zostanie uhonorowana Dorota Cenecka, projektantka i złotniczka, za jej trzydziestoletnią pracę twórczą. Artystka otrzyma między innymi Medal Prezydenta Miasta Gdańska za promocję miasta jako Światowej Stolicy Bursztynu.

W trakcie piątkowego wieczoru Dorota Cenecka zostanie także uhonorowana Złotą Odznaką Izby Rzemieślniczej „Rzemiosło za zasługi”, którą wręczy przedstawiciel Pomorskiej Izby Rzemieślniczej Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Ponadto, Marcin Makowski, dyrektor biura Związku Miast i Gmin Morskich, wręczy artyście Medal Zasłużonych Ludzi Morza. Międzynarodowe Targi Gdańskie SA wyrażą swoją wdzięczność dla artystki za dziesięcioletnią współpracę w rozwijaniu największych na świecie targów bursztynu, Amberif. Podziękowania zostaną wręczone przez Pawła Orłowskiego, wiceprezesa zarządu Międzynarodowych Targów Gdańskich.

Medal Prezydenta Miasta Gdańska za promocję miasta jako Światowej Stolicy Bursztynu zostanie wręczony artystce przez Monikę Chabior, zastępczynię prezydenta ds. rozwoju społecznego i równego traktowania.

30 lat z bursztynem

Przed 30 laty, Dorota Cenecka rozpoczęła swoją pracę z bursztynem bałtyckim w Gdańsku. Dziś jest cenioną twórczynią w dziedzinie złotnictwa, a jej dzieła są prezentowane i sprzedawane na całym świecie. Posiada tytuły mistrza złotnictwa i mistrza bursztyniarza oraz przewodniczy Radzie Programowej Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych. Jej prace znajdują się w Muzeum Bursztynu w Gdańsku, Muzeum Zamkowym w Malborku, a także w kolekcjach prywatnych. Dorota Cenecka jest autorką łańcuchów Prezydenta Gdańska (replika znajduje się w Muzeum Bursztynu, oddziale Muzeum Gdańska) oraz Burmistrza Władysławowa.

Przez osiem lat, Dorota Cenecka prezentowała swoją biżuterię podczas pokazów mody na targach Amberif w Gdańsku, a także podczas Polskiego Pawilonu na Expo 2015 w Mediolanie, Expo 2020 w Dubaju oraz Milano Fashion Week w latach 2022 i 2023. Jej dorobek artystyczny zdobi wiele nagród i wyróżnień, a artystka brała udział w wielu wystawach zarówno w Polsce, jak i za granicą. Aktywnie angażuje się w projekty związane z bursztynem bałtyckim i promocją Gdańska jako Światowej Stolicy Bursztynu. Organizuje warsztaty dla młodzieży i studentów, współpracuje przy organizacji wystaw, tworzy statuetki oraz kolekcjonuje prace innych artystów z Polski i innych krajów.

Artystka jest aktywnym członkiem Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych oraz współpracuje z Międzynarodowymi Targami Gdańskimi, Pomorską Izbą Rzemieślniczą Małych i Średnich Przedsiębiorstw oraz Związkiem Miast i Gmin Morskich.

Nieszablonowa kolekcja bursztynu

Dorota Cenecka po raz drugi prezentuje swoje prace w Muzeum Gdańska. W 2019 roku, jej wystawa w ramach cyklu „Dizajn w Domu Uphagena” cieszyła się dużym zainteresowaniem. Tym razem wystawa zostanie rozszerzona o inne ciekawe projekty artystki. Wnętrza zabytkowego Domu Uphagena zostaną wypełnione około 150 prac, w tym także obiektami stworzonymi specjalnie na tę okazję. Obejmuje to zarówno prace jubileuszowe, jak i dzieła prezentujące szeroki dorobek twórczy artystki na przestrzeni trzech dekad. Wystawę uzupełnią kolorowe fotografie prac prezentowanych na pokazach mody i sesjach fotograficznych.

Wystawę współorganizują Miasto Gdańsk, Muzeum Gdańska, Związek Miast i Gmin Morskich, Międzynarodowe Targi Gdańskie SA, Pomorska Izba Rzemieślnicza Małych i Średnich Przedsiębiorstw oraz Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych. To wydarzenie jest częścią cyklu Akademia Bursztynu realizowanego przez Muzeum Gdańska. Wstęp na wernisaż jest bezpłatny.

Wystawę będzie można zwiedzać w Domu Uphagena przy ul. Długiej 12 od 28 października (sobota) do 26 listopada 2023 (niedziela). W poniedziałki oraz wtorki muzeum będzie nieczynne. Godziny otwarcia oddziału oraz ceny biletów dostępne są na stronie muzeum.

Akademia Bursztynu. Spotkanie 9: wernisaż wystawy Cenecka 93/23

  • Kiedy: 27 października 2023 (piątek), godz. 19.00
  • Gdzie: Dom Uphagena, salon oraz sale wystaw czasowych, ul. Długa 12
  • Wstęp: wolny

Cenecka 93/23. 30 lat pracy twórczej. Wystawa czasowa

  • Kiedy: 28 października – 26 listopada 2023
  • Gdzie: Dom Uphagena, ul. Długa 12
  • Wstęp: muzeumgdansk.pl
  • Wystawa nieczynna: poniedziałki i wtorki

Dodaj komentarz