Dom

Jakie wybrać meble do kuchni? Jasne czy ciemne?

Kolorystyka wnętrz ma ogromne znaczenie dla wizualnego odbioru danej aranżacji. Źle dobrane barwy mogą niekiedy całkowicie go zaburzyć i spowodować, że obserwatorowi trudno będzie poczuć się komfortowo w takim miejscu. Aspekt odpowiedniego doboru kolorów elementów otoczenia ma szczególne znaczenie w przypadku tych pomieszczeń, w których spędzamy dużo czasu, takich jak kuchnia. Jak dobrać kolor mebli kuchennych do specyfiki i wystroju pomieszczenia? Kiedy najlepiej wyglądać będą ciemne fronty szafek, a kiedy należy postawić na jak najjaśniejsze barwy?

Jasne meble do kuchni – do jakich przestrzeni pasują?

Jasne meble to kuchni to najbardziej rozpowszechniony ich wariant. Biel lub kremowe odcienie nie wychodzą z mody, a szafki czy blaty w takich kolorach z powodzeniem mogą stać się częścią niejednej aranżacji. Jasne meble to „bezpieczne” rozwiązanie dla wielu rodzajów kuchni – dobrze pasują zarówno do wnętrz klasycznych, jak i tych nowoczesnych, urządzonych w stylu skandynawskim, angielskim, prowansalskim czy Hampton.

Nie jest tajemnicą, że pokoje pełnie jasnych barw wydają się bardziej przestronne. Właściwość tę warto wykorzystać zatem wtedy, gdy chce się optycznie powiększyć i rozświetlić kuchnię. Białe meble sprawdzą się w pomieszczeniach o zarówno niewielkim, jak i pokaźnym metrażu. Decydując się na urządzenie swojej kuchni w ten sposób, należy jednak pamiętać o  zakupie mebli odpowiednio wysokiej jakości – jasne kolory bardziej podatne są na powstawanie przebarwień i zażółceń, a różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne mogą być na nich widoczne jak na dłoni. 

Do jakich wnętrz pasują czarne meble kuchenne?

Ciemne meble kuchenne to odpowiedni wybór dla osób, które nie lubią najprostszych, najpopularniejszych rozwiązań aranżacyjnych i poszukują prostej metody na dodanie kuchni charakteru. Czernie lub szarości świetnie uzupełnią wnętrza urządzone w stylu industrialnym czy minimalistycznym. Ciemniejsze barwy frontów z powodzeniem można wkomponować także w niektórych kuchniach angielskich lub w stylu Hampton.

Ciemne kolory optycznie zmniejszają dostępną przestrzeń. Jeśli chcesz więc urządzić swoją kuchnię w ciemnym tonie, upewnij się, że dysponujesz wystarczająco przestronnym pomieszczeniem o dużym metrażu. Wprowadzenie czerni, szarości czy granatu do kuchni może przytłoczyć niewielkie pomieszczenia i stworzyć wrażenie ciasnoty. Decydując się na takie meble, warto upewnić się, że do kuchni wpada wystarczająco dużo światła. W czarnej kuchni jego brak może szybko stać się problemem, jeśli nie zadba się o dodatkowe oświetlenie.

Wybór mebli do kuchni – na co zwrócić uwagę?

Trudno jednoznacznie wskazać, jaka kolorystyka frontów mebli najlepiej sprawdzi się w kuchni – wszystko zależy od indywidualnych upodobań i wybranego stylu aranżacji. W doborze warto także sugerować się układem kuchni.  Dla przykładu, ciemne fronty szafek to dobra propozycja w przypadku przestronnych kuchni z wyspą, jeśli są one odpowiednio mocno oświetlone. Pomieszczenia z niewielkimi oknami możesz doświetlić z pomocą światła sztucznego. W Galerii Wnętrz Domar znaleźć można szeroką ofertę salonów kuchennych, które proponują nowoczesne i klasyczne rozwiązania kolorystyczne do tego pomieszczenia. 

Dodaj komentarz