Dom

Na jakie kwestie zwrócić uwagę wybierając dywan do salonu?

Salon to bez wątpienia jedno z tych miejsc w naszych domach i mieszkaniach, w których spędzamy najwięcej czasu. Właśnie z tego względu warto zadbać o to, aby to pomieszczenie prezentowało się możliwie najkorzystniej. Kluczowe jest nie tylko dopasowanie odpowiedniego wyposażenia i kolorów ścian, ale i dodatków, które niejednokrotnie… są największą ozdobą.

W dzisiejszym artykule skupimy się na tym, w jaki sposób wybrać interesujący dywan do salonu, ponieważ to właśnie on jest dodatkiem, którego nie może zabraknąć zarówno w mniejszych, jak i większych wnętrzach. Na co zwrócić uwagę podczas zakupów? Jaki model będzie pasował do tradycyjnego, a jaki do nowoczesnego salonu? Zapraszamy do lektury!

Czym musi się wyróżniać dywan do salonu?

Zanim zdecydujesz się na zakup interesującej wersji, musisz zastanowić się nad tym, jak często to pomieszczenie jest używane. W końcu inny egzemplarz wybierzemy do salonu, w którym całymi dniami bawią się dzieci, a zupełnie inną wersję zakupimy wtedy, gdy to wnętrze będzie wykorzystywane np. tylko podczas rodzinnych spotkań. Bardzo dobrze podczas zakupów powinni się zastanowić również właściciele zwierząt domowych — jeśli mieszkasz z psem albo kotem, bardzo ważne jest to, aby wybrany przez Ciebie dywan był możliwie najbardziej odporny na przeróżne uszkodzenia. W takim wypadku najlepiej postawić na dywany sztuczne, wykonane np. z akrylu i poliestru. Tym, co wyróżnia je na tle innych propozycji, jest właśnie duża niezawodność i odporność na bardzo intensywne użytkowanie. W tym miejscu musimy wspomnieć również o tym, że sztuczne dywany sprawdzą się fantastycznie u osób, które na co dzień borykają się z różnymi alergiami i nadwrażliwościami.

Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas zakupów?

Bardzo istotną kwestią dotyczącą zakupu nowego dywanu, jest również oczywiście wielkość wybranego salonu. Jeżeli to wnętrze jest bardzo duże, śmiało możesz zdecydować się na równie duży dywan. Świetnym rozwiązaniem jest także wybór dwóch, podobnych do siebie wersji i późniejsze umieszczenie ich np. w strefie wypoczynkowej i w strefie, w której spożywa się posiłki. Jeśli zaś Twój salon jest raczej niewielki, najlepiej będzie, jeśli zdecydujesz się na jeden, prosty egzemplarz. Tutaj również, w zależności od tego, jaki efekt wizualny chcesz osiągnąć, możesz postawić na jeden duży dywan, albo dwa o wiele mniejsze.

Odpowiednia kolorystyka

Wiesz już gdzie zaaranżujesz swój dywan? Zdecydowałeś się wybrać interesujący kształt? W takim razie teraz możesz pomyśleć o tym, na jaką kolorystykę się zdecydować. Szeroki  wybór różnych wersji dostępnych na rynku jest dużą zaletą, ale może również okazać się małą trudnością. Jeżeli w Twoim salonie znajduje się już dużo charakterystycznych wzorów i dodatków, dobrym rozwiązaniem będzie postawienie na prosty i przede wszystkim — jasny dywan. Może to być np. dywan beżowy, który nie sprawia praktycznie żadnych problemów podczas aranżacji. Dywany beżowe pasują tak naprawdę do większości kolorów, dzięki czemu można łatwo dopasować je do mebli i innych dodatków. Oczywiście nic nie stoi również na przeszkodzie, aby beżowy dywan do salonu nie mógł okazać się jego największą ozdobą! Śmiało możesz zdecydować się na wariant z ozdobnymi wzorami albo na taki połyskujący — gwarantujemy, że trudno będzie nie zwrócić na niego uwagi.

Najmodniejsze dywany do salonu

Beż w salonie to jednak nie jest jedyny kolor, obok którego nie da się przejść obojętnie. Ogromną popularnością cieszą się wciąż dywany utrzymane w odcieniach czerni, bieli, czy nawet szarości. Chcesz, aby wybrany przez Ciebie dywan stanowił największą ozdobę urządzanego salonu? W takim razie dobrym wyborem będzie model, na którym znajdzie się jakiś ciekawy motyw. Może to być np. wspomniany już beżowy dywan, którego wykonanie będzie nawiązywać do natury, piasku, drzew, liście, albo i do przeróżnych ornamentów. Wciąż fantastycznym zakupem będą także na pewno dywany z przeróżnymi pasami i innymi wzorami geometrycznymi. Takie warianty świetnie odnajdują się i w minimalistycznych i w bardziej klasycznych przestrzeniach.

Wybór odpowiedniego dywanu do salonu nie jest łatwym zadaniem, ale sprawia, że to wnętrze staje się o wiele przyjemniejsze w odbiorze. Oprócz tego, że to pomieszczenie będzie wyglądać ładniej, zakup dywanu sprawi, że cała aranżacja nabierze zupełnie innego charakteru. Tak naprawdę trudno wyobrazić sobie lepszą ozdobę niż dywan. Beż, biel, czerń, szarość to jedne z tych kolorów tego dodatku, dzięki którym bez większych trudności stworzysz przestrzeń, w której codzienne przebywanie stanie się prawdziwą przyjemnością. Salon z najpiękniejszymi meblami i charakterystycznymi kolorami ścian, bez dywanu będzie po prostu wyglądał pusto, dlatego zdecydowanie nie warto rezygnować z tego wspaniałego dodatku.

Dodaj komentarz