Uncategorized

Odzież medyczna – czy kolor ma znaczenie?

Odzież przeznaczona dla medyków wyróżnia się prostymi fasonami. I chociaż przyzwyczajeni jesteśmy do białego fartucha, to coraz częściej na szpitalnych korytarzach zobaczyć można kolorowe uniformy. Jakie znaczenie ma kolor odzieży medycznej?

Personel medyczny zobowiązany jest do noszenia podczas dyżurów specjalnie przeznaczonej do tego odzieży. Powodów ku temu jest kilka, a względy estetyczne to zaledwie jeden z nich. Bez wątpienia prosty i estetyczny strój wpływa pozytywnie na sposób postrzegania lekarzy czy pielęgniarek. Odzież medyczna, w tym wspomniane uniformy, to kategoria, którą w swojej ofercie mają specjalistyczne sklepy. Dostępny jest szeroki wybór strojów w różnych kolorach. Dowiedz się, jak ubierają się medycy i co może oznaczać kolor uniformu.

Standardy odzieży medycznej

Ubrania dla personelu medycznego muszą zapewniać wygodę, ale też bezpieczeństwo. Tkaniny, z których są przygotowane, powinny umożliwiać pranie i prasowanie w wysokich temperaturach. Wymóg ten podyktowany jest kwestią dezynfekcji i pozbywania się drobnoustrojów. Największą popularnością cieszy się odzież medyczna wykonana z bawełny. Jest odporna na wysokie temperatury, a także umożliwia swobodny przepływ powietrza. Tym samym zapewnia wysoki komfort noszenia. Biorąc pod uwagę często kilkunastogodzinne dyżury, które są codziennością personelu medycznego, to, z jakiego materiału wykonany jest strój, ma znaczenie. Dlatego też najlepiej jest kupić uniform w sklepie z odzieżą medyczną. Oferowane produkty wyróżniać się będą odpowiednim krojem i wykończeniem. Co ciekawe, odzież wybierana przez pracowników służby zdrowia musi spełniać wymogi określone przez dyrektywę unijną oraz Rozporządzenie Ministra Zdrowia.

Kolor odzieży medycznej i jego znaczenie

Coraz częściej spotkać się można z terminem scrubs, który określa szeroko pojętą odzież medyczną. Kryją się pod nim zarówno uniformy noszone przez pielęgniarki, jak i lekarzy. Z założenia ich fason jest luźny, najczęściej są to bluzy z krótkim rękawem oraz tuniki luźne w talii. Zobaczyć je można na lekarzach i pielęgniarkach podczas obchodów i operacji. Wraz z pojawieniem się odzieży medycznej typu scrubs, szpitalne korytarze wypełniły się kolorami.

Wprowadzenie uniformów w określonych odcieniach pozwala na szybką identyfikację pracowników poszczególnych oddziałów. Kolor zielony zarezerwowany jest zazwyczaj dla lekarzy pracujących na oddziałach typu SOR. Z kolei różowy noszony jest głównie przez żeńską część personelu medycznego na ginekologii oraz oddziale położniczym. W sytuacji, gdy potrzebna jest natychmiastowa pomoc, szybkie znalezienie właściwej osoby jest kluczowe. To jednak nie wszystko. Kolorowa odzież medyczna odgrywa dużą rolę w kontaktach z małymi pacjentami. Pomaga przełamać pierwsze lody i zmniejszyć stres, który tak często towarzyszy dzieciom podczas badań i pobytu w szpitalu. Kolorowe uniformy typu scrubs ze sklepu z odzieżą medyczną to rozwiązanie, które wyróżnia się wieloma zaletami.

Dodaj komentarz