Własne biuro rachunkowe – niezbędne wskazówki na początek
Branża usług księgowych w Polsce dynamicznie się rozwija. Wynika to z faktu, że większość firm woli zlecać prowadzenie księgowości biurom rachunkowym niż samodzielnie zajmować się finansami przedsiębiorstwa. Chcesz założyć własne biuro rachunkowe, lecz nie wiesz, od czego zacząć? Podpowiadamy!
Biuro rachunkowe – kto może je założyć?
Deregulacja ustawy z 2014 roku zniosła obowiązek posiadania przez księgowego certyfikatów potrzebnych do prowadzenia rachunkowości. To oznacza, że w tej chwili każda osoba bez wykształcenia kierunkowego ani żadnych kompetencji może otworzyć biuro rachunkowe.
Chociaż prawo w tym zakresie zostało maksymalnie uproszczone, to najważniejszymi wymogami potrzebnymi do bycia księgowym pozostało:
- posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnych;
- posiadanie ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej (za wyjątkiem osób prowadzących księgi przychodów i rozchodów);
- bycie osobą niekaraną;
Warto pamiętać, że zdobyte wcześniej certyfikaty oraz zaświadczenia mają wciąż ogromne znaczenie i stanowią prawdziwy atut. Stanowią gwarancję jakości usług.
Jak otworzyć biuro rachunkowe? Który rodzaj działalności wybrać?
Jeśli uważasz, że pomysł założenia biura rachunkowego może być dla Ciebie dobrą ścieżką kariery, wybierz odpowiednią formę prowadzenia działalności. Możesz wybrać jedną z trzech dostępnych form:
- jednoosobowa działalność gospodarcza – najczęściej wybierana, umożliwia prowadzenie biura rachunkowego online z wpisem do formularza CEIDG-1;
- spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – wymaga posiadania kapitału początkowego w wysokości 5000 złotych oraz wpisu do KRS;
- spółka cywilna – zakładana przez co najmniej dwóch wspólników, którzy odpowiadają za spółkę całym swoim majątkiem, wymaga rejestracji do CEIDG;
Bez czego nie może działać biuro rachunkowe? Kod PKD, forma opodatkowania i składki ZUS
Chcąc prowadzić własne biuro rachunkowe należy przypisać mu odpowiedni kod określający jego główny obszar działań. Biurom rachunkowym nadaje się kod PKD 69.20.Z – jako działalność rachunkowo-księgowa i doradztwo podatkowe.
Jeśli chodzi o wybór odpowiedniej formy opodatkowania biura rachunkowego, w grę wchodzi rozliczenie za pomocą skali podatkowej 17% i 32% lub podatek liniowy 19%. Księgowy sam musi zdecydować, która forma będzie dla niego bardziej odpowiednia.
Trzecią kwestią, o której należy pamiętać, zakładając własne biuro rachunkowe, jest obowiązek zapisania się do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych. Zgłoszenia dokonuje się zwykle na druku ZUA, chyba że księgowy podlega już innemu ubezpieczeniu w pracy lub innej działalności – wówczas musi wypełnić druk ZZA. Jest na to 7 dni od rozpoczęcia prowadzenia biura.
Zadbaj o bazę klientów biura rachunkowego
Aby ugruntować swoją pozycję na rynku księgowości, należy dotrzeć do wybranej grupy odbiorców. By przekonać klientów do skorzystania z usług biura rachunkowego, warto przedstawić jego opis w mediach społecznościowych. Ponadto można skorzystać z różnych narzędzi marketingowych, kampanii mailowych, reklam w Internecie lub opinii klientów konkurencyjnych biur https://www.gowork.pl/opinie/biura-rachunkowe;kat
Posiadanie własnego biura rachunkowego wiąże się z wieloma prawnymi kwestiami, które należy uregulować. Chociaż nowoczesne biuro rachunkowe może funkcjonować bez certyfikatów, warto zadbać o jakość świadczonych usług dla zbudowania stałej bazy klientów.
Artykuł sponsorowany