Zdrowie

Niacyna – czym jest? Na co działa?

Aby móc funkcjonować prawidłowo nasz organizm potrzebuje odpowiedniego wsparcia. Dlatego tak ważne jest zadbanie o zbilansowaną dietę oraz dodatkową suplementację – to, co i jak jemy, bardzo często ma kluczowe znaczenie dla stanu zdrowia oraz samopoczucia. Jedną z witamin, których nie może zabraknąć w naszej diecie, jest niacyna, czyli witamina B3. O co pomoże Ci zadbać? Jakie są jej właściwości?

Niacyna – podstawowe informacje, właściwości, zastosowanie 

Niacyna należy do witamin z grupy B, została nazwana witaminą B3 i według wielu specjalistów jest najważniejszą witaminą z tej grupy. Niacyna bierze udział w wielu reakcjach biochemicznych zachodzących w naszym organizmie oraz znajduje się we wszystkich komórkach, przyczyniając się tym samym między innymi do prawidłowego funkcjonowania mózgu. 

Bardzo ważne jest to, że niacyna pełni ważną rolę w syntezie hormonów płciowych, co oznacza, że jej niedobory mogą odczuć kobiety i mężczyźni starający się o dziecko. Ponadto, witamina B3 łączy i rozkłada kwasy tłuszczowe, węglowodany i aminokwasy, dzięki czemu bierze udział w procesach przemiany materii oraz wytwarzania energii w mitochondriach. 

Zaskakujący może być również fakt, że niacyna przyczynia się do ochrony naszych komórek nerwowych, co oznacza, że jest ważnym elementem w diecie osób cierpiących na zaburzenia stanu psychicznego – naukowcy zauważyli związek pomiędzy niedoborem niacyny w organizmie a depresją i schizofrenią. 

W jakich produktach znajdziemy niacynę?

Ponieważ nasz organizm nie jest w stanie samodzielnie zaspokoić swojego zapotrzebowania na witaminę B3, bardzo ważne jest, abyśmy dostarczali mu potrzebnej substancji w czasie posiłków oraz, jeśli to konieczne, dzięki dodatkowej suplementacji. 

Gdzie znajdziemy niacynę? Jej głównym źródłem będzie mięso wieprzowe i drobiowe oraz ryby. Dla tych osób, które unikają produktów pochodzenia zwierzęcego mamy jednak dobrą wiadomość – witaminę B3 znajdziemy również w orzechach, otrębach pszennych, drożdżach, migdałach, ziemniakach oraz roślinach strączkowych. 

Niacyna a zdrowe włosy, skóra i paznokcie 

Niacyna pomaga nam również zadbać o zdrowe włosy, skórę i paznokcie. Dzieje się tak, nie tylko dlatego, że bierze udział w wielu procesach i przemianach w naszym organizmie. Jak już zostało wspomniane, witamina B3 wchodzi w skład wszystkich komórek, również tych odpowiadających za budowę włosów, skóry oraz paznokci. Co więcej, niacyna odpowiada również za przyswojenie koenzymu Q10, odpowiedzialnego za wytwarzanie energii, wspieranie oddychania komórkowego i ochrony przed wolnymi rodnikami. Niacyna pomaga również zadbać o wewnętrzne nawilżenie skóry, co jest głównym elementem każdej pielęgnacji. 

Niedobory witaminy B3 mogą osłabić włosy, sprawiając, że będą kruche i łamliwe. Brak niacyny prowadzi również do zahamowań wzrostu włosów. Podobne konsekwencje możemy obserwować w przypadku paznokci. Mniejsze ilości witaminy B3 będą skutkować słabymi, nie zdrowymi paznokciami, podatnymi na złamania. Odpowiednia dawka niacyny 

jest obecna w wieloskładnikowym suplemencie diety Vitapil.

Jeśli chodzi o skórę – w ekstremalnych przypadkach niedobory niacyny prowadzą do występowania groźnej choroby zwanej pelagrą. Jej główną przyczyną jest właśnie awitaminoza niacyny. Obawy pelagry to zapalenie skóry występujące na częściach ciała, które zostają wystawione na działanie światła słonecznego. Chora skóra jest ciemniejsza oraz podatna na infekcje bakteryjne. Może więc prowadzić do występowania wysypki, pęcherzy czy zgrubień. W trakcie tej choroby stan zapalny pojawia się również w jamie ustnej oraz w systemie nerwowej. Możemy obserwować również problemy z wypadaniem włosów. 

Jak zadbać o obecność niacyny w naszym organizmie? 

Ponieważ niedobory niacyny w naszym organizmie mogą być bardzo poważne, musimy zadbać o to, aby nie zabrakło w naszej diecie pożywienia, które pomoże nam dostarczyć odpowiednie dawki witaminy B3. Dzienne zapotrzebowanie na niacynę dla dorosłego człowieka wynosi 14-17 mg. W większości przypadków nie mamy problemu z pokryciem tych wartości – na niedobory niacyny cierpią głównie mieszkańcy krajów, w których dostęp do pełnowartościowych posiłków jest utrudniony. Na niedobór witaminy B3 wpływa również spożywanie i przyjmowanie używek – głównie kawy i alkoholu, które zaburzają procesy wchłaniania się niacyny. 

Pamiętaj, że zbilansowana i różnorodna dieta pozwolą Ci zaspokoić zapotrzebowanie witaminy B3, natomiast każda suplementacja powinna zostać omówiona i skonsultowana z lekarzem medycyny. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat pielęgnacji skóry głowy i jej przydatków, wejdź na https://vitapil.pl. Zapraszamy!

Dodaj komentarz